• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Narodowo-Liberalna - Rumunia  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Theodor Dumitru Stolojan (ur. 24 października 1943 w Târgovişte) – rumuński polityk i ekonomista, w latach 1991–1992 premier Rumunii, od 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości (ro. Dreptate şi Adevăr, albo D.A.) Była to koalicja dwóch partii : Narodowej Partii Liberalnej i Partii Demokratycznej. Przestała istnieć w 2007 r. Powstała ona w 2002 roku, aby bardziej skutecznie przeciwstawiać się rządom Partii Socjaldemokratycznej. W wyborach parlamentarnych w 2004 Sojusz zajął 2 miejsce wprowadzając do rumuńskiej Izby Deputowanych 112 deputowanych (PNL - 64 i PD - 48), otrzymując 31.5% głosów, a do Senatu 49 senatorów. Partie stworzyły jeden klub parlamentarny, który miał 118 deputowanych (liberałowie - 68, demokraci - 50). Mimo drugiego miejsca Sojusz stworzył koalicyjny rząd razem z Węgierską Unią Demokratyczną w Rumunii.

  Partia Narodowo-Liberalna (rum. Partidul Naţional Liberal, PNL) – rumuńska partia polityczna o profilu konserwatywno liberalnym. PNL należała do Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, w 2014 przeszła do Europejskiej Partii Ludowej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Lata 1990–2014[ | edytuj kod]

  Partia Narodowo-Liberalna powstała 15 stycznia 1990 w okresie przemian politycznych w Rumunii. Nawiązywała do PNL działającej od 1875 i zlikwidowanej przez komunistów w 1947. Pierwszym przewodniczącym został Radu Câmpeanu, który wystartował w wyborach prezydenckich jako jeden z dwóch konkurentów Iona Iliescu, otrzymując poparcie na poziomie 10,6% głosów. W tym samym roku ugrupowanie uzyskało reprezentację w obu izbach parlamentu.

  Związek Zbawienia Rumunii (rum. Uniunea Salvați România, USR) – rumuńska partia polityczna, powołana w 2016, określana jako formacja centroprawicowa i antyestablishmentowa. Partia Sojuszu Obywatelskiego (rum. Partidul Alianța Civică, PAC) – rumuńska partia polityczna o profilu centrowym, działająca w latach 1991–1998.

  W listopadzie 1991 PNL dołączyła do koalicyjnej Rumuńskiej Konwencji Demokratycznej, opuściła ją jednak już w kwietniu 1992. Doprowadziło to do rozłamów w partii i powstania dwóch nowych ugrupowań: PNL-Aripa Tânără oraz PNL-Konwencji Demokratycznej, które pozostały w CDR. Startująca samodzielnie w 1992 do parlamentu Partia Narodowo-Liberalna nie przekroczyła wyborczego progu. W 1993 na czele stronnictwa stanął Mircea Ionescu-Quintus, odsunięty od władzy Radu Câmpeanu utworzył wówczas nową partię pod nazwą PNL-Câmpeanu.

  Konserwatywny liberalizm zwany także konserwatyzmem liberalnym (w USA konserwatywny libertarianizm) – pogląd będący połączeniem liberalizmu w gospodarce i konserwatyzmu w kwestiach społeczno-obyczajowych i politycznych, a także ustrojowych. Konserwatywni liberałowie uważają, że idee konserwatyzmu (poszanowanie tradycji) i liberalizmu (połączenie wolności z odpowiedzialnością) nie tylko nie są sprzeczne ze sobą, ale dobrze się uzupełniają. Odwołują się do myślicieli takich jak David Hume, John Locke, Edmund Burke, Alexis de Tocqueville czy John Acton..George Crin Laurenţiu Antonescu (ur. 21 września 1959 w Tulczy), rumuński polityk. Minister ds. młodzieży i sportu w latach 1997-2000. Wiceprzewodniczący Senatu od grudnia 2008 do września 2009. Przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej (PLN) od marca 2009. Kandydat w wyborach prezydenckich w 2009. Przewodniczący Senatu od 3 lipca 2012. Pełniący obowiązki prezydenta Rumunii od 10 lipca do 28 sierpnia 2012.

  W grudniu 1995 liberałowie powrócili do Rumuńskiej Konwencji Demokratycznej. Koalicja ta wygrała wybory prezydenckie i parlamentarne w 1996, a przedstawiciele PNL weszli w skład rządu. W 2000 partia wystawiła własne listy wyborcze, a jej kandydat na prezydenta, Theodor Stolojan, zajął 3. miejsce z wynikiem 11,8% głosów.

  Partia Demokratyczno-Liberalna (ro. Partidul Democrat-Liberal skr. PD-L) jest centroprawicową rumuńską partią polityczną.Związek Sił Prawicy (rum. Uniunea Forțelor de Dreapta, UFD) – rumuńska partia polityczna o profilu centroprawicowym, działająca w latach 1996–2003.

  Przez kolejne cztery lata PNL pozostawała w opozycji wobec rządów socjaldemokratów. W 2002 przyłączył się do niej Sojusz na rzecz Rumunii, w 2003 PNL-Câmpeanu i Związek Sił Prawicy. Wcześniej w 1998 liberałowie wchłonęli część dawnych środowisk rozłamowych i Partię Sojuszu Obywatelskiego. W 2004 kierownictwo w PNL objął Călin Popescu-Tăriceanu. Został jednym z liderów centroprawicowej koalicji Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości. Po zwycięstwie Traiana Băsescu z sojuszniczej Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich lider PNL w grudniu 2004 objął urząd premiera, który sprawował do grudnia 2008. W międzyczasie narastał konflikt z prezydentem, co doprowadziło do rozpadu koalicji rządowej i opuszczenia jej przez demokratów. Zwolennicy współpracy z PD (m.in. byli przewodniczący Valeriu Stoica i Theodor Stolojan) opuścili PNL, tworząc Partię Liberalno-Demokratyczną.

  Radu-Anton Câmpeanu (ur. 28 lutego 1922 w Bukareszcie) – rumuński ekonomista i polityk, więzień polityczny, założyciel Partii Narodowo-Liberalnej, kandydat w wyborach prezydenckich.Partia Wolności, Jedności i Solidarności (rum. Partidul Libertate, Unitate și Solidaritate, PLUS) – rumuńska partia polityczna o profilu socjalliberalnym, powołana w 2018, określana jako formacja centrowa lub centroprawicowa.

  W 2008 PNL przeszli do opozycji. W 2009 dotychczasowego lidera pokonał Crin Antonescu. Wystartował następnie jako reprezentant PNL w wyborach prezydenckich, otrzymując 20,0% głosów (3. miejsce).

  W 2011 PNL wraz z opozycyjnymi Partią Socjaldemokratyczną i Partią Konserwatywną zawiązała sojusz pod nazwą Unia Socjalno-Liberalna. W 2012 po upadku kolejnych rządów centroprawicowych USL przejął władzę, a uzupełniony o Narodowy Związek na rzecz Rozwoju Rumunii sojusz zdecydowanie zwyciężył w wyborach parlamentarnych w tym samym roku.

  Sojusz na rzecz Rumunii (rum. Alianța pentru România, ApR) – rumuńska partia polityczna o profilu centrowym, działająca w latach 1997–2002.Partia Liberalno-Demokratyczna (rum. Partidul Liberal Democrat, PLD) – rumuńska partia polityczna, o profilu centroprawicowym, konserwatywno-liberalnym, istniejąca w latach 2006–2008.

  Od 2014[ | edytuj kod]

  W lutym 2014 liberałowie zerwali koalicję, opuszczając rząd Victora Ponty. W czerwcu nowym przewodniczącym PNL z poparciem Crina Antonescu został Klaus Iohannis. W lipcu zwolennicy współpracy z lewicą skupieni wokół Călina Popescu-Tăriceanu dokonali rozłamu, tworząc Partię Liberalno-Reformatorską. W sierpniu 2014 Klaus Iohannis został przedstawiony jako oficjalny kandydat na prezydenta z ramienia Sojuszu Liberalno-Chrześcijańskiego, który utworzyły PNL i Partia Demokratyczno-Liberalna. Wybory prezydenckie z listopada zakończyły się jego zwycięstwem.

  Alina Gorghiu (ur. 16 września 1978) – rumuńska polityk i prawniczka, posłanka do Izbie Deputowanych, od 2014 przewodnicząca Partii Narodowo-Liberalnej.Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (węg.: Romániai Magyar Demokrata Szövetség, RMDSZ; rum.: Uniunea Democrată Maghiară din România, UDMR) rumuńska partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską. W wyborach parlamentarnych w 2004 roku partia zajęła czwarte miejsce po Unii Narodowej (Partia Socjaldemokratyczna (Rumunia) i Partia Konserwatywna (Rumunia)), Sojuszu Prawdy i Sprawiedliwości (Narodowa Partia Liberalna i Partia Demokratyczna), Partii Wielkiej Rumunii otrzymując 6.2% głosów i 22 (na 330) mandaty w Izbie Deputowanych oraz także 6.2% w wyborach do Senatu i 10 mandatów. Obecnie współtworzy wspólnie z liberałami z Narodowej Partii Liberalnej i demokratami z Partią Demokratyczną (Sojusz Prawdy i Sprawiedliwości) rumuński rząd.

  17 listopada 2014 PDL podjęła formalną decyzje o zjednoczeniu się ze swoim koalicjantem pod odnowionym szyldem Partii Narodowo-Liberalnej. W listopadzie 2015 PNL wsparła techniczny gabinet, na czele którego stanął Dacian Cioloș. W wyborach parlamentarnych w 2016 ugrupowanie zajęło drugie miejsce, przegrywając z socjaldemokratami.

  Ion Iliescu (wym. [iˈon iliˈesku]; ur. 3 marca 1930 w Oltenița) – rumuński polityk, wieloletni działacz komunistyczny, minister do spraw młodzieży (1967–1991), jedna z głównych postaci rewolucji z 1989, lider Frontu Ocalenia Narodowego, tymczasowa głowa państwa w latach 1989–1990, prezydent Rumunii w latach 1990–1996 i 2000–2004, przewodniczący ugrupowań postkomunistycznych i senator. Wybory prezydenckie w Rumunii w 2014 roku zostały przeprowadzone w dwóch turach – 2 i 16 listopada 2014. W ich wyniku wyłoniono nowego prezydenta na okres pięcioletniej kadencji. Wybory wygrał Klaus Iohannis, popierany przez centroprawicowy sojusz Partii Narodowo-Liberalnej i Partii Demokratyczno-Liberalnej. W drugiej turze głosowania pokonał lewicowego premiera Victora Pontę.

  W listopadzie 2019 liberałowie powrócili do władzy – parlament, po uchwaleniu w poprzednim miesiącu wotum nieufności dla gabinetu socjaldemokratów, zagłosował za nowym rządem, na czele którego stanął lider PNL Ludovic Orban. W marcu 2020 PNL utworzyła nowy gabinet swojego lidera. Ludovic Orban ustąpił z funkcji premiera w grudniu tegoż roku po tym, jak jego partia w wyborach parlamentarnych zajęła 2. miejsce za odsuniętą od władzy PSD.

  Klaus Werner Iohannis (ur. 13 czerwca 1959 w Sybinie) – rumuński polityk, samorządowiec i nauczyciel niemieckiego pochodzenia, od 2000 burmistrz Sybina, długoletni lider Demokratycznego Forum Niemców w Rumunii, od 2014 przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  PNL pozostała przy tym u władzy. W tym samym miesiącu zawarła koalicję z sojuszem USR-PLUS oraz z partią UDMR, współtworząc rząd, na czele którego stanął jej przedstawiciel Florin Cîțu.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Europejska Partia Ludowa (dawniej określana też jako Europejska Partia Obywatelska; fr. Parti Populaire Européen, PPE, ang. European People’s Party, EPP), EPL – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą głównie partie proeuropejskie, chadeckie, ludowe, konserwatywno-liberalne i demokratyczne krajów Unii Europejskiej. Powstała 8 lipca 1976 z inicjatywy Europejskiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej wchodzącej w skład Międzynarodówki Chrześcijańsko-Demokratycznej.
  Ludovic Orban (ur. 25 maja 1963 w Braszowie), rumuński polityk, wiceprzewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej od 2009, minister transportu w latach 2007-2008.
  Narodowy Związek na rzecz Rozwoju Rumunii (rum. Uniunea Naţională pentru Progresul României) – centrolewicowa rumuńska partia polityczna. Pierwszy zjazd partii odbył się 1 maja 2010, nieoficjalnie partia rozpoczęła swoją działalność już w czerwcu 2009.
  Victor Ponta (ur. 20 września 1972, Bukareszt) – rumuński polityk, były minister, przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej (PSD) od 21 lutego 2010, Premier Rumunii od 7 maja 2012 roku.
  Partia Liberalno-Reformatorska (rum. Partidul Liberal Reformator, PLR) – rumuńska partia polityczna o profilu centroprawicowym.
  Valeriu Stoica (ur. 1 października 1953 w Bukareszcie) – rumuński prawnik i polityk, w latach 1996–2000 minister sprawiedliwości, od 2001 do 2002 przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej.
  Mircea Ionescu-Quintus (ur. 18 marca 1917 w Chersoniu) – rumuński prawnik i polityk, więzień polityczny, a także poeta i aforysta. W latach 1993–2001 przewodniczący, później honorowy przewodniczący Partii Narodowo-Liberalnej, w latach 1991–1992 minister sprawiedliwości, w 2000 przewodniczący Senatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.007 sek.