• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Komunistów Włoskich

  Przeczytaj także...
  Trockizm – nazwa koncepcji ideologiczno-politycznej głoszonej przez Lwa Trockiego, powstała w ZSRR w toku sporu o taktykę partii bolszewickiej i światowego ruchu komunistycznego po śmierci Włodzimierza Lenina.Komunizm (od łac. communis – wspólny, powszechny) – system społeczno-ekonomiczny, w którym nie istnieje własność prywatna środków produkcji, a całość wytworzonych dóbr jest w posiadaniu wspólnoty, której członkowie są równi.
  Rewolucja Obywatelska (język włoski: Rivoluzione Civile, PC) – włoska lewicowa koalicja wyborcza założona przez znanego z walki z mafią prawnika Antonia Ingroia. Powstanie nowej koalicji ogłoszono 29 grudnia 2012 roku.

  Partia Komunistów Włoskich (wł. Partito dei Communisti Italiani, PdCI) – włoska komunistyczna partia polityczna.

  Powstała w 1998 na skutek rozłamu w Odrodzeniu Komunistycznym wobec niechęci części członków tej partii do obalenia rządu Romano Prodiego. PdCI wspierała gabinet jeszcze przez 2 lata, ale opuściła go po dyskusji wewnątrzpartyjnej na temat polityki społecznej, w której zwyciężyły głosy trockistów. Pierwszym sekretarzem partii był Armando Cossutta, od 2000 do 2013 liderem ugrupowania był Oliviero Diliberto, następnie kierował nim Cesare Procaccini.

  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W wyborach w 2001 wzięła jednak udział w koalicji Drzewo Oliwne, uzyskała 1,7% głosów, co dało 10 miejsc w Izbie Deputowanych). W 2006 partia weszła do szerszego bloku wyborczego L'Unione, w wyborach parlamentarnych w tym samym roku uzyskała 2,32% (16 posłów i 4 senatorów).

  W 1999 i 2004 uzyskiwała po 2 przedstawicieli w Parlamencie Europejskim.

  Senat (wł. Senato della Repubblica) – izba wyższa parlamentu Republiki Włoskiej. W obecnej formie funkcjonuje od 8 maja 1948 i jest kontynuacją tradycji wcześniejszego Senatu Królestwa (wł. Senato del Regno).Polityka społeczna – przyjęty i realizowany przez władzę publiczną i organizacje pozarządowe zespół długofalowych działań na rzecz zaspokajania potrzeb i rozwiązywania problemów społecznych. Polityka społeczna to również dziedzina nauk społecznych zajmująca się teorią polityki społecznej. Nauka o polityce społecznej znajduje zastosowanie przy konstruowaniu programów gospodarczych i społecznych partii politycznych a wyborcy oczekują ich realizacji w zgodzie z deklaracjami przedwyborczymi. Polska przyjęła w Konstytucji model społecznej gospodarki rynkowej.

  W 2008 razem z innymi ugrupowaniami lewicy powołała nową koalicję wyborczą (pod nazwą Lewica-Tęcza), która w przedterminowych wyborach w tym samym roku otrzymała tylko 3% głosów, nie uzyskując żadnych mandatów w Izbie Deputowanych ani w Senacie. Została później członkinią koalicji Federacja Lewicy i Rewolucja Obywatelska, nie odnosząc sukcesów w kolejnych wyborach.

  Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  W 2014 przekształciła się w Komunistyczną Partię Włoch.

  Przypisy

  1. Ritorna il Partito comunista d'Italia: il Pdci si riprende la denominazione del 1921 (wł.). repubblica.it, 11 grudnia 2014. [dostęp 2015-11-20].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Odrodzenie Komunistyczne lub Partia Odbudowy Komunistycznej (wł. Partito della Rifondazione Comunista, RC) – włoska skrajnie lewicowa partia polityczna; jest członkiem zarówno Europejskiej Partii Lewicy i Europejskiej Lewicy Antykapitalistycznej.
  Wybory do dwóch izb parlamentu Włoch odbyły się w dniach 9 i 10 kwietnia 2006. Głównymi kontrkandydatami do urzędu premiera Włoch byli pełniący tę funkcję lider centroprawicowego sojuszu Dom Wolności Silvio Berlusconi oraz lider centrolewicowej koalicji Unia, były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.
  Federacja Lewicy (język włoski: Federazione della Sinistra, wcześniej Antykapitalistyczna Lewica Komunistyczna) - włoska koalicja lewicowych partii politycznych. Stanowi przedłużenie Antykapitalistycznej Lewicy Komunistycznej.
  Oliviero Diliberto (ur. 12 października 1956 w Cagliari) – włoski polityk komunistyczny, były minister sprawiedliwości i parlamentarzysta, profesor prawa.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Armando Cossutta (ur. 2 września 1926 w Mediolanie) – włoski polityk komunistyczny, wieloletni parlamentarzysta, twórca ugrupowań komunistycznych, poseł do Parlamentu Europejskiego V kadencji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.