• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Emerytów - Włochy

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.
  Partie polityczne Włoch – układ głównych włoskich ugrupowań politycznych w 2010 oraz wykaz najważniejszych partii nieistniejących (od początku lat 90.).

  Partia Emerytów (wł. Partito Pensionati, PP) – włoska centrowa i personalistyczna partia polityczna.

  Partia została założona w 1987 w Mediolanie, od początku jej liderem pozostaje Carlo Fatuzzo, a PP służy jako jego polityczne zaplecze. W połowie lat 90. emeryci byli sojusznikiem Silvia Berlusconiego. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 1999 i 2004 ich przewodniczący uzyskiwał mandat eurodeputowanego.

  Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  W lutym 2006 PP dołączyła do centrolewicowej koalicji L'Unione Romano Prodiego. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku wystawiła w jej ramach własne listy, otrzymując około 1% głosów i nie uzyskując żadnych mandatów.

  Tuż po wyborach Antonio Tajani, lider Forza Italia w Europarlamencie, rozpoczął negocjacje z Carlo Fatuzzo celem nakłonienia go do powrotu do centroprawicowej koalicji. Już 20 listopada 2006 Partia Emerytów opuściła Unię, przechodząc do Domu Wolności, jesienią 2007 była wśród inicjatorów nowej formacji centroprawicy pod nazwą Lud Wolności, jednak w przedterminowych wyborach w 2008 żaden z jej przedstawicieli nie uzyskał mandatu w parlamencie XVI kadencji. W 2009 PP nie zgodziła się na samorozwiązanie i wejście do Ludu Wolności, współtworzyła Biegun Autonomii. W 2013 ponownie współpracowała z Ludem Wolności w wyborach krajowych.

  Forza Italia, włoska partia polityczna założona 18 stycznia 1994 r. przez Silvio Berlusconiego, który jest jej przewodniczącym. Ma charakter prawicowo-konserwatywny, należy do EPL - EDMediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².

  Zobacz też[]

 • Partie polityczne Włoch
 • Przypisy

  1. Elezioni 2013 (wł.). corriere.it. [dostęp 2013-02-26].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Antonio Tajani (ur. 4 sierpnia 1953 w Rzymie) – włoski polityk, komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości, eurodeputowany.
  Wybory do dwóch izb parlamentu Włoch odbyły się w dniach 9 i 10 kwietnia 2006. Głównymi kontrkandydatami do urzędu premiera Włoch byli pełniący tę funkcję lider centroprawicowego sojuszu Dom Wolności Silvio Berlusconi oraz lider centrolewicowej koalicji Unia, były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.
  Centrum – określenie stronnictw politycznych, których poglądy można określić jako pośrednie pomiędzy lewicowymi a prawicowymi, odgrywających pewną rolę szczególnie w systemach wielopartyjnych. W szerszym znaczeniu nazwą tę określa się także partie centrolewicowe i centroprawicowe.
  Parlament Europejski – instytucja Unii Europejskiej będąca odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu, której członkowie są wybierani przez obywateli państw należących do UE na 5-letnią kadencję. Oficjalną siedzibą Parlamentu jest Strasburg, ale w Brukseli odbywa się większość obrad parlamentu i mieszczą się biura poselskie, a także komisje parlamentarne i władze klubów. W Luksemburgu znajduje się sekretariat generalny, biblioteka i część zaplecza technicznego.
  Centroprawica – w demokracjach parlamentarnych koalicja utworzona przez partie centrum oraz prawicy, zmierzająca do realizacji wspólnych celów, np. powołania wspólnego rządu albo wspólnej akcji w parlamencie. Przykładem jest ukraińska koalicja Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.