• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Demokratyczna - Serbia  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Centrum Demokratyczne (serb. Demokratski centar / Демократски центар, DC) – serbska partia polityczna o profilu centrowym, działająca w latach 1996–2004.Partia Europejskich Socjalistów (fr. Parti Socialiste Européen, PSE, ang. Party of European Socialists, PES) – europejska partia polityczna, w skład której wchodzą partie socjaldemokratyczne i demokratyczno socjalistyczne krajów Unii Europejskiej. PES powstała w listopadzie 1992 w wyniku przekształcenia Konfederacji Partii Socjalistycznych (utworzonej w 1974). Tworzy drugą co do wielkości frakcję w Parlamencie Europejskim.

  Partia Demokratyczna (serb. Demokratska stranka / Демократска странка, DS) – serbska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym. Posiada status partii stowarzyszonej w ramach Partii Europejskich Socjalistów.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Przewodniczący
 • 3 Wybory do Zgromadzenia Narodowego
 • 4 Przypisy
 • 5 Bibliografia
 • Serbia, Republika Serbii (serb. Република Србија/ Republika Srbija – państwo w południowej Europie, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie federacji Serbii i Czarnogóry. Stolicą jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami na północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz z Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną na zachodzie. De facto na południu Serbia graniczy z Kosowem, którego jednostronnie ogłoszoną niepodległość uznała część państw świata. Od 29 lutego 2012 r. kraj ten posiada status oficjalnego kandydata do Unii Europejskiej, a w czerwcu 2013 UE wyraziła zgodę na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych w styczniu 2014.Zoran Živković (ur. 22 grudnia 1960) - serbski polityk, burmistrz Niszu (od 1997) z ramienia Partii Demokratycznej, minister spraw wewnętrznych Jugosławii (2000-2003), minister obrony narodowej Serbii i Czarnogóry (w marcu 2003) oraz premier Serbii (od marca 2003 do marca 2004).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.
  Dušan Petrović, cyr. Душан Петровић (ur. 8 września 1966 w Šabacu) − serbski prawnik, polityk i samorządowiec, parlamentarzysta, były minister sprawiedliwości oraz założyciel i przewodniczący Serbskiego Ruchu Odnowy, minister spraw zagranicznych federacji i następnie Serbii.
  Dragoljub Mićunović (ur. 14 czerwca 1930) – serbski polityk, były przewodniczący Partii Demokratycznej oraz były przewodniczący parlamentu.
  Wybory parlamentarne w Serbii w 2008 roku zostały przeprowadzone 11 maja. Były to wybory przedterminowe, rozpisane przez prezydenta Borisa Tadicia po rozwiązaniu parlamentu, ledwie rok od poprzednich wyborów. Wraz z nimi przeprowadzone zostały wybory samorządowe.
  Socjaldemokracja – lewicowy ruch społeczny wywodzący się z ruchu robotniczego, który za główny cel stawia sobie budowę ustroju i społeczeństwa socjalistycznego drogą demokratycznych reform.
  Wybory parlamentarne w Serbii w 2000 roku odbyły się 23 grudnia. W wyniku wyborów wyłoniono 250 deputowanych do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii (Skupsztiny). Próg wyborczy wynosił 5%.
  Zoran Ðinđić lub Зоран Ђинђић (ur. 1 sierpnia 1952 w Bosanskim Šamacu; Bośnia, zm. 12 marca 2003 w Belgradzie) – działacz polityczny, przeciwnik rządów Miloševicia, premier Serbii.

  Reklama