• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Demokracji Obywatelskiej

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Partia Pracy (lit. Darbo Partija, DP) – litewska partia polityczna, działająca od 2003, określająca się jako ugrupowanie centrowe.
  Litewska Partia Socjaldemokratyczna (lit. Lietuvos socialdemokratų partija, LSDP) – litewska partia polityczna o profilu socjaldemokratycznym i socjalistycznym, działająca od 1989.

  Partia Demokracji Obywatelskiej (lit. Pilietinės demokratijos partija, PDP) – litewska centrowa partia polityczna, działająca od 2006.

  Formację powołała grupa działaczy Partii Pracy, kwestionujących przywództwo Viktora Uspaskicha i opowiadających się za dalszą współpracą rządową z Litewską Partią Socjaldemokratyczną. Przystąpiło do niej ponad 10 posłów, tworząc nową frakcję parlamentarną. Na czele PDP stanął Viktoras Muntianas, który w ramach zawartej umowy koalicyjnej został przewodniczącym Sejmu.

  Viktoras Muntianas (ur. 11 listopada 1951 w Mariampolu) – litewski polityk, inżynier budownictwa, działacz samorządowy, poseł na Sejm, przewodniczący Sejmu w latach 2006–2008.Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  W wyborach samorządowych w 2007 partia w skali kraju uzyskała tylko 17 mandatów. W 2008 wszyscy posłowie przeszli do frakcji socjaldemokratów, a następnie opuścili partię.

  Przywództwo PDP objął deputowany Algimantas Matulevičius, związany dotąd z ugrupowaniem Porządek i Sprawiedliwość, który został również liderem listy wyborczej zarejestrowanej na wybory parlamentarne w 2008. PDP ostatecznie zgłosiła też kandydaturę swojego poprzedniego przewodniczącego, Viktorasa Muntianasa, w jednym z okręgów jednomandatowych. W głosowaniu uzyskała około 1% głosów i znalazła się poza parlamentem, nie przejawiając większej aktywności. W 2011 przekształciła się w Partię Zjednoczenia Narodowego (lit. Tautos vienybės sąjungos). W 2012 w wyborach do Sejmu partia uczestniczyła w ramach koalicji Za Litwę na Litwie, która nie przekroczyła 1% głosów i nie uzyskała żadnych mandatów.

  Wybory parlamentarne na Litwie w 2008 roku odbyły się 12 października. Wraz z nimi przeprowadzone zostało referendum w sprawie Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. 26 października odbyła się II tura wyborów w okręgach jednomandatowych.Sejm Republiki Litewskiej (lit. Lietuvos Respublikos Seimas), jest legislatywą 1-izbową. W jego skład wchodzi 141 członków wybieranych na 4 lata. Tryb wyborów członków parlamentu określa ustawa. Jego strukturę i porządek prac określa regulamin na mocy ustawy. Wybory zwyczajne do parlamentu przeprowadza się nie wcześniej niż 2 miesiące przed i nie później niż na miesiąc przed końcem kadencji. Wybory przedterminowe mogą być przeprowadzone na podstawie uchwały Sejmu i wniosku prezydenta, gdy:

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.
  Algimantas Matulevičius (ur. 19 stycznia 1948 w Dvariukuose w rejonie preńskim) – litewski ekonomista i polityk, poseł na Sejm Republiki Litewskiej (2000–2008), założyciel i przewodniczący Partii Demokracji Obywatelskiej.
  Viktor Uspaskich, ros. Виктор Викторович Успасских (ur. 24 lipca 1959 w Urdomie) – litewski polityk i biznesmen rosyjskiego pochodzenia, przewodniczący Partii Pracy, były minister gospodarki, poseł na Sejm Republiki Litewskiej, eurodeputowany.
  Porządek i Sprawiedliwość (lit. Tvarka ir teisingumas, TiT) – litewska prawicowa, konserwatywna i eurosceptyczna partia polityczna, działająca od 2002.
  Wybory parlamentarne na Litwie w 2012 roku zostały przeprowadzone 14 października 2012, druga tura głosowania w 67 z 71 okręgów jednomandatowych odbyła się 28 października 2012. W ich wyniku obsadzono łącznie 139 ze 141 mandatów w Sejmie Republiki Litewskiej na czteroletnią kadencję.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.