• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Partia Żmudzinów

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.Wybory do Parlamentu Europejskiego VII kadencji na Litwie zostały przeprowadzone 7 czerwca 2009. Zgodnie z postanowieniami traktatu nicejskiego w ich wyniku zostało wybranych 12 deputowanych (w miejsce dotychczasowych 13). Wybory zakończyły się zwycięstwem rządzących konserwatystów ze Związku Ojczyzny. Frekwencja wyniosła niespełna 21%.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Partia Żmudzinów (lit. Žemaičių partija, ŽP) – litewska regionalna partia polityczna założona w 2008.

  Historia[]

  Partia powstała w 2008 na fali walki o uznanie odrębności etnicznej i językowej Żmudzinów. Jej przewodniczącym został były poseł na Sejm Republiki Litewskiej Egidijus Skarbalius. Oficjalnie została zarejestrowana 13 lutego 2009. Mimo początkowych zapowiedzi partia nie zgłosiła swojego kandydata w wyborach prezydenckich w 2009. Ugrupowanie wystartowało jednak w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009, uzyskując 1,27% głosów. W kilku samorządach udało mu się przekroczyć próg wyborczy – w rejonie możejskim uzyskało 6,27% głosów, w rejonie kretyngańskim – 5,67%, w płungiańskim – 5,76%, retowskim – 5,04%, szkudzkim – 6,84%, telszańskim – 5,84%. Listę wyborczą ugrupowania otwierał jego lider Egidijus Skarbalius.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Sejm Republiki Litewskiej (lit. Lietuvos Respublikos Seimas), jest legislatywą 1-izbową. W jego skład wchodzi 141 członków wybieranych na 4 lata. Tryb wyborów członków parlamentu określa ustawa. Jego strukturę i porządek prac określa regulamin na mocy ustawy. Wybory zwyczajne do parlamentu przeprowadza się nie wcześniej niż 2 miesiące przed i nie później niż na miesiąc przed końcem kadencji. Wybory przedterminowe mogą być przeprowadzone na podstawie uchwały Sejmu i wniosku prezydenta, gdy:

  Partia startowała w wyborach samorządowych w 2011 z numerem 116. Swoje przedstawicielstwo uzyskała jedynie w radzie rejonu kłajpedzkiego, gdzie uzyskała 8,54% głosów i 3 mandaty. Nie przekroczyła bariery uprawniającej do udziału w podziale mandatów w Połądze, a także w rejonie: kretyngowskim (1,89%), szawelskim (1,87%), możejkowskim (2,23%) i tauroskim (2,46%).

  Wybory prezydenckie na Litwie w 2009 roku odbyły się 17 maja 2009. Według oficjalnych wyników ogłoszonych 24 maja 2009 przez Główną Komisję Wyborczą zwycięstwo w I turze odniosła Dalia Grybauskaitė, która zdobyła 69,09% głosów. Grybauskaitė jest pierwszą kobietą w historii Litwy, która obejmie stanowisko głowy państwa. W wyborach startowało siedmiu kandydatów, w tym po raz pierwszy przedstawiciel mniejszości polskiej Waldemar Tomaszewski.Żmudź (łac. Samogitia, żmudz. Žemaitėjė, lit. Žemaitija) – jeden z pięciu regionów etnograficznych współczesnej Litwy, a także historyczna nazwa Dolnej Litwy. Dawna jednostka podziału terytorialnego (starostwo równoważne województwu) przedrozbiorowej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako Księstwo Żmudzkie należące do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Od 1918 r. część Republiki litewskiej.

  Ugrupowanie posiada swoje oddziały w większości większych miast na Żmudzi, w tym w Telszach (uważanych za stolicę regionu), Szawlach, Połądze, Kretyndze, Rosieniach i Taurogach. Ma również oddziały w Wilnie, Kownie, Kłajpedzie i w Londynie. Siedzibą partii jest Kłajpeda.

  Symbolem ruchu jest złote słońce na czerwonym tle. Ugrupowanie używa również tradycyjnego herbu Żmudzi: czarnego niedźwiedzia na czerwonym tle.

  Egidijus Skarbalius (ur. 29 kwietnia 1967 w Kłajpedzie) – litewski polityk i działacz społeczny, przywódca ruchu politycznego Żmudzinów.Telsze (lit. Telšiai, żmudz. Telšē) – miasto na Wysoczyźnie Żmudzkiej w północno-zachodniej Litwie położone na zachód od Szawli. Siedziba władz okręgu telszańskiego. Miejsce urodzin Gabriela Narutowicza i Rolandasa Paksasa.

  Przypisy

  1. Żmudzini idą za przykładem polskich Kaszubów, polonia.wp.pl z 19 stycznia 2009 (przedruk za: infopol.lt)
  2. Litwa: Powstała Partia Żmudzinów, news.money.pl z 21 kwietnia 2008
  3. Czy Żmudzini są narodem?, kresy24.pl z 29 grudnia 2009
  4. Žemaičių partija kels kandidatą prezidento rinkimuose, zebra.lt z 19 lutego 2009 (lit.)
  5. Žemaičių partija nekels savo kandidato prezidento rinkimuose, balsas.lt z 6 marca 2009 (lit.)
  6. Gauti balsai savivaldybėse. Žemaičių partija, vrk.lt [dostęp: 26 stycznia 2011] (lit.)
  7. Žemaičių partija. Iškelti kandidatai, vrk.lt [dostęp: 26 stycznia 2011] (lit.)
  8. Burtais nustatyti politinių partijų, dalyvaujančių savivaldybių tarybų rinkimuose, rinkimų numeriai, vrk.lt [dostęp: 26 stycznia 2011] (lit.)
  9. Rinkimų rezultatai savivaldybėje. Klaipėdos rajono (Nr.21) savivaldybė, vrk.lt z 28 lutego 2011 (lit.)
  10. Partijos skyriai, zemaiciupartija.eu [dostęp: 26 stycznia 2011] (lit.)
  11. Žemaičių partija, info.lt [dostęp: 26 stycznia 2011] (lit.)

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna (lit.)
 • Wybory samorządowe na Litwie w 2011 roku (lit. 2011 m. vasario 27 d. savivaldybių tarybų rinkimai) odbyły się 27 lutego. W ich wyniku został wyłoniony skład rad miejskich i rejonowych. Wybory zostały zarządzone przez Sejm Republiki Litewskiej w dniu 28 września 2010 roku na mocy artykułu 67 pkt 12 konstytucji. Odbyły się zgodnie ze znowelizowaną ordynacją wyborczą, która dopuszcza udział nie tylko ugrupowań i koalicji wyborczych, ale również osób prywatnych. W wyniku wyborów zostało wyłonionych 1526 radnych – o 24 mniej niż w poprzednim głosowaniu z 2007. W wyborach wzięli udział działacze litewskich partii politycznych, w tym członkowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie. Na zaproszenie AWPL wybory były obserwowane m.in. przez przedstawicieli polskiego Sejmu i Senatu, OBWE, a także parlamentarzystów europejskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.