• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parszywka - Pasmo Koskowej Góry

  Przeczytaj także...
  Krzczonówka – duży potok, lewy dopływ Raby. Powstaje z połączenia Bogdanówki z Łętówką, przy czym tę ostatnią uważa się za górny bieg Krzczonówki. Potoki te łączą się z sobą w miejscowości Tokarnia, pomiędzy masywem Zembalowej należącej do Beskidu Wyspowego, a wzniesieniami Beskidu Makowskiego. Od tego miejsca Krzczonówka spływa w północno-wschodnim, potem wschodnim kierunku, opływając masyw Zembalowej. Jej dolina oddziela Beskid Wyspowy od Beskidu Makowskiego. Krzczonówka przepływa przez miejscowości Tokarnia, Krzczonów i Pcim, w którym na wysokości 330 m n.p.m. uchodzi do Raby.Przełęcz Dział – przełęcz w Beskidzie Makowskim (Średnim) w paśmie Koskowej Góry, położona na wysokości 601 m n.p.m. pomiędzy szczytami Balinki (708 m) a Parszywki (842 m). Rejon przełęczy jest bezleśny, znajduje się na nim należące do miejscowości Tokarnia osiedle Dział. Należące do tej miejscowości południowo-wschodnie stoki przełęczy Dział mają dość mały spadek. Wcina się w nie dolina potoku Więcierza, wzdłuż którego poprowadzono szosę na przełęcz Dział. Stoki północne są bardziej strome i opadają do miejscowości Trzebunia.
  Przełęcz Szklarska - przełęcz w Beskidzie Makowskim między Pasmem Koskowej Góry a Pasmem Babicy, położona pomiędzy szczytami Babicy (728 m n.p.m) a Skorutówki (660 m n.p.m). Oddziela dolinę Jachówki od doliny Trzebuńki. Poniżej przełęczy w kierunku zachodnim znajduje się wieś Bieńkówka, natomiast w kierunku wschodnim wieś Trzebunia. Przez przełęcz nie prowadzą żadne znakowane piesze szlaki turystyczne, prowadzi natomiast lokalna droga łącząca Stróżę (DK 7 "Zakopianka") z Budzowem i Zembrzycami (DK 28).

  Parszywka (842 m) – szczyt we wschodniej części Pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma pomiędzy Koskową Góra (866 m) a Przełęczą Dział (601 m). Parszywka jest zwornikiem dla dwóch bocznych grzbietów. W kierunku północnym do Przełęczy Szklarskiej odchodzi od niej krótki grzbiet z wierzchołkiem Skorutówka (Piaskowa Góra, 660 m), łączący Parszywkę z Pasmem Babicy. W kierunku południowo-wschodnim natomiast odchodzi długi grzbiet, który poprzez Sołtysią Górę (813 m), Kusikówkę (706 m) i Fuckową Górę (644 m) opada do doliny Krzczonówki. Grzbiet ten oddziela doliny potoków Bogdanówka i Więcierza.

  Zwornik, punkt zwornikowy – miejsce zbiegu przynajmniej trzech wypukłych form ukształtowania terenu jak: grzbiet, grań, żebro czy też filar. Najczęściej jest to wierzchołek, choć może to być też przełęcz.Minimalna deniwelacja względna (MDW), wybitność szczytu – liczba określająca, na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia. Wybitność definiuje się jako różnicę wysokości danego szczytu i wysokości najniższej warstwicy okalającej go, a nieobejmującej formacji od niego wyższych. Wysokość tej warstwicy określa wysokość przełęczy zwanej kluczową, oddzielającej dany szczyt od wyższego, kolejnego szczytu na grzbiecie (wododziale). Spośród przełęczy oddzielających dany szczyt od wyższych sąsiadów przełęczą kluczową jest przełęcz najwyższa. Wybitność szczytu to inaczej jego wysokość względna nad przełęczą kluczową.

  Parszywka stanowi wschodnie przedłużenie grzbietu Koskowej Góry, pomiędzy nią a Koskową Górą brak wyraźnej przełęczy, a jedynie płytkie i długie obniżenie grzbietu, zajęte przez pola i zabudowania należącego do Bogdanówki osiedla Łazy. Grzbiet w tym rejonie zbudowany jest z odpornych na wietrzenie piaskowców magurskich.

  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.Pasmo Koskowej Góry – jedno z pasm górskich w Beskidzie Makowskim. Najwyższym szczytem jest Koskowa Góra (866 m), od której pochodzi nazwa pasma.
  Kamienny krzyż na grzbiecie Łazy

  Wierzchołek Parszywki jest mało wybitny, Parszywka ma postać długiego, zrównanego i szerokiego grzbietu o długości około 4 km (wraz z grzbietem Łazy) i średniej wysokości około 800 m. Prowadzi przez nią szlak turystyczny. Jest zalesiona, ale w niektórych miejscach szlak prowadzi obrzeżem lasu i pól, skąd rozciągają się widoki na południe. Najlepszym punktem widokowym jest bezleśny grzbiet Łazy między Parszywką a Koskową Górą, z którego widoki na południe sięgają Tatr. Stoi na nim murowana kapliczka z 1910 r oraz kamienny krzyż. Do tego miejsca można dojechać samochodem, z Bogdanówki prowadzi wąska, ale dobra droga ślepo kończąca się na grzbiecie Łazy.

  Bogdanówka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Tokarnia. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.Koskowa Góra (867 m) – najwyższy szczyt pasma Koskowej Góry. w Beskidzie Makowskim. Wznosi się pomiędzy miejscowościami Bogdanówka i Bieńkówka. W południowym kierunku odchodzi od Koskowej Góry grzbiet, który poprzez wzniesienia Bargłowej Góry, Syrkówki i Magurki opada do doliny Krzczonówki.
  Szlak turystyczny szlak turystyczny żółty Koskowa Góra – Parszywka – Przełęcz Dział. Czas przejścia: 1.15 h, ↓ 1.40 h

  Przypisy

  1. Beskid Makowski. Mapa 1:50 000. Compass. ISBN 978-83-60240-37-3.
  2. Dariusz Dyląg, Piotr Sadowski: Beskid Myślenicki. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2005. ISBN 83-89188-41-4.
  Parszywka w panoramie widokowej z Koskowej Góry
  Parszywka w panoramie widokowej z Koskowej Góry
  Sołtysia Góra (816 m) – szczyt we wschodniej części Pasma Koskowej Góry w Beskidzie Makowskim. Nie znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, lecz w bocznym, południowo-wschodnim grzbiecie Parszywki, pomiędzy Parszywką (841 m) a Kusikówką (Kozikówką, 706 m). Na niektórych mapach wysokość Sołtysiej Góry wynosi 713 m. Południowo-zachodnie stoki Sołtysiej Góry opadają do doliny potoku Bogdanówka, północno-zachodnie do doliny Czarnego Potoku (dopływ potoku Więcierza).Beskid Makowski (dawniej nazywany Beskidem Średnim, 513.48) – grupa górska, część Beskidów Zachodnich. Od zachodu sąsiaduje z Beskidem Małym, Kotliną Żywiecką i Beskidem Żywieckim, od północy z Pogórzem Wielickim, od wschodu z Beskidem Wyspowym, od południa z Kotliną Rabczańską, Pasmem Babiogórskim i pasmem Orawskie Beskidy (po słowackiej stronie). Najwyższym szczytem jest Mędralowa (1169 m).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bogdanówka – potok, lewy dopływ rzeki Krzczonówka. Powstaje na wysokości około 770 m n.p.m., na południowych stokach grzbietu łączącego Koskową Górę z Parszywką, w obrębie miejscowości Bogdanówka. Spływa w południowym kierunku, niżej zakręcając n południowy wschód, w końcu na wschód. Przepływa przez miejscowości Bogdanówka, Skomielna Czarna i Tokarnia, w której łącząc się z Łętówką tworzy rzekę Krzconówka. Następuje to na wysokości 421 m, w miejscu o współrzędnych 49°43′19″N 52°51′14″E/49,721944 52,853889.
  Pasmo Babicy – najdalej na północ wysunięte pasmo wzniesień Beskidu Makowskiego. Najwyższym szczytem jest Babica (728 m).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.