• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parrotspitze

  Przeczytaj także...
  Piemont (wł. Piemonte) – kraina historyczna i region administracyjny w północno-zachodnich Włoszech. Od zachodu graniczy z Francją, od północy ze Szwajcarią i regionem Dolina Aosty, od wschodu z Lombardią i Emilią-Romanią, a od południa z Ligurią.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Signalkuppe (wł. Punta Gnifetti) – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Piemont). Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt można zdobyć ze schronisk Monte Rosa Hut (2795 m), Rifugio Città di Mantova (3470 m) oraz Rifugio Gnifetti (3611 m). Lodowce pod szczytem to Gornergletscher i Grenzgletscher. Na szczycie Signalkuppe znajduje się małe schronisko Rifugio Regina Margherita, najwyżej położone schronisko w Europie. Nazwane zostało na cześć królowej Włoch – Małgorzaty Sabaudzkiej. Włoska nazwa szczytu (Punta Gnifetti) pochodzi od nazwiska Giovanniego Gnifetti, który był pierwszym zdobywcą szczytu.

  Parrotspitze (wł. Punta Parrot) – szczyt w masywie Monte Rosa w Alpach Pennińskich. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region Piemont), na południe od Dufourspitze – najwyższego szczytu masywu. W pobliżu leżą też Signalkuppe i Piramide Vincent. Szczyt przykrywa lodowiec Grenzgletscher.

  Johann Jacob Friedrich Wilhelm Parrot (ur. 14 października 1791 w Karlsruhe, zm. 15 stycznia 1841 w Tartu) – niemiecki przyrodnik, badacz i wspinacz. W 1829 roku zorganizował pierwszą w historii wyprawę na szczyt Araratu. Z racji miejsca pracy (Dorpat, wówczas w granicach Imperium Rosyjskiego) nazywany czasem "ojcem" rosyjskiego i estońskiego alpinizmu. Monte Rosa Hut – schronisko turystyczne w masywie Monte Rosa w Alpach Pennińskich. Do schroniska prowadzi droga (około 2 h) od stacji Rotenboden (przedostatniego przystanku ekspresu Zermatt-Gornergrat). Przed dojściem do schroniska przecina ona Gornergletscher i Grenzgletscher. W końcowym odcinku droga przechodzi przez płytę skalną, na której szczycie znajduje się budynek. Fragment ten wymaga zachowania ostrożności, ze względu na ekspozycję, nachylenie oraz łatwość upadku na śliskich, zwłaszcza po deszczu skałach. Trasa posiada stałe zabezpieczenia.

  Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska J.J. Friedricha Wilhelma Parrota, profesora Uniwersytetu w Dorpacie (obecnie Uniwersytet w Tartu), który w 1817 r. wszedł na szczyt Monte Rosy.

  Pierwszego odnotowanego wejścia dokonali Reginald S. Macdonald, Florence Crauford Grove, Montagu Woodmass, William Edward Hall, Melchior Anderegg i Peter Perren 16 sierpnia 1863 r.

  Szczyt można zdobyć ze schronisk Monte Rosa Hut (2795 m) po stronie szwajcarskiej oraz Rifugio Gnifetti (3647 m) i Rifugio Citta di Mantova (3498 m) po stronie włoskiej.

  Dufourspitze (wł. Punta Dufour, 4634 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich. Najwyższy szczyt masywu Monte Rosa oraz Szwajcarii, drugi co do wysokości samodzielny szczyt Alp (po Mont Blanc), a także Europy, jeśli nie uznaje się Kaukazu za jej część. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, blisko granicy z Włochami. Nazwa („szczyt Dufoura”) została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume’a Henriego Dufoura. Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Parrotspitze
 • Warto wiedzieć że... beta

  Valais (niem. Wallis, fr. Valais, wł. Vallese, romansz Vallais) – kanton w południowej Szwajcarii. Jego stolicą jest Sion. Jest to trzeci pod względem powierzchni kanton Szwajcarii. Na całej długości kantonu rozciąga się dolina Rodanu, który wypływa z lodowca, w pobliżu Oberwaldu. Od tej głównej doliny odchodzi wiele bocznych odgałęzień, wśród nich Mattertal, w której leży Zermatt – słynna miejscowość turystyczna, u stóp Matterhornu (4477 m n.p.m.).
  Uniwersytet w Tartu, est. Tartu Ülikool, w przeszłości Academia Gustaviana, Uniwersytet Dorpacki, (Kaiserliche) Universität (zu) Dorpat – wyższa uczelnia w Tartu w Estonii. Odegrała bardzo dużą rolę w kształceniu Polaków z zaboru rosyjskiego, po zlikwidowaniu przez Rosję uczelni w Rzeczypospolitej. W odróżnieniu od innych uczelni na ziemiach należących w tym czasie do Rosji, Uniwersytet Dorpacki prowadził liberalną politykę i unikał dyskryminacji Polaków.
  Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).
  Florence Crauford Grove (1838 – 1902) - angielski alpinista i autor, znany również jako F. Crauford Grove. Grove w 1874 r. (wraz z Frederickiem Gardnerem, Horace Walkerem, Peterem Knublem i przewodnikiem Ahiyą Sottaievem) jako pierwszy człowiek zdobył zachodni szczyt Elbrusa - wznoszącego się ok. 40 metrów wyżej od szczytu wschodniego.
  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Tartu (Dorpat; niem. i szw. Dorpat, d. ros. Дерпт) – drugie co do wielkości miasto Estonii, uznawane za intelektualną i kulturalną stolicę kraju. Słynie z uniwersytetu, założonego w 1632 przez króla Szwecji Gustawa II Adolfa. W 1828 powstała tu najstarsza polska korporacja akademicka Konwent Polonia. Przez miasto przepływa rzeka Emajõgi, łącząca dwa największe jeziora Estonii (Võrtsjärv i Pejpus). Transport lotniczy obsługuje Port lotniczy Tartu.
  Piramide Vincent – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w północnych Włoszech na granicy regionów Piemont i Dolina Aosty, blisko granicy ze Szwajcarią. Należy do masywu Monte Rosa. Szczyt zawdzięcza swoją nazwę nazwisku pierwszego zdobywcy, którym był Johann Nikolaus Vincent. Sąsiaduje z Punta Giordani. Szczyt można zdobyć ze schronisk Rifugio Gnifetti (3611 m) lub Rifugio Città die Mantova (3498 m). Lodowce pod szczytem to Ghiacciaio del Lys, Ghiacciaio di Indren i Ghiacciaio delle Piode.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.