• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parkour

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych.
  Assassin’s Creed – seria przygodowych gier akcji z otwartym światem na platformy PlayStation 3, Xbox 360, iOS, PlayStation Portable, PlayStation Vita, Nintendo DS, OS X, Microsoft Windows, Android, Windows Phone 7, Symbian i HP webOS. Seria składa się z pięciu głównych gier wydanych na konsole i komputery osobiste, kilku gier na konsole przenośnych, kilku książek, komiksów, filmu wydanego w trzech odcinkach oraz gry na Facebooku. W produkcji jest film kinowy. Seria została stworzona przez Ubisoft Montreal, natomiast spin-offy i gry na konsole przenośne stworzył Gameloft i Gryptonite Studios. Wszystkie gry zostały opublikowane przez Ubisoft. Pierwszą grę w serii wydano 13 listopada 2007 roku.
  Parkour
  Traceur pokonujący przeszkodę

  Parkour (wymowa: [paʁˈkuʁ]; często skracane do PK) bądź l'art du déplacement (fr. sztuka przemieszczania się) – pochodząca z Francji forma aktywności fizycznej. Za twórcę parkour uznaje się Davida Belle'a.

  Główną ideą parkour jest pokonywanie przeszkód stojących na drodze w jak najprostszy i najszybszy sposób. Mężczyzna uprawiający parkour to traceur [tʁa'sœʁ], a kobieta traceuse [tʁa'søz]. Dopuszczalne są również polskie formy traser i traserka. Często bywa mylony z freerunem.

  Paul William Walker IV (ur. 12 września 1973 roku w Glendale w Kalifornii, USA) – amerykański aktor i producent filmowy oraz telewizyjny, były model.Salto – element gimnastyczny polegający na obrocie człowieka w powietrzu wokół osi prostopadłej do jego wysokości.

  Etymologia[ | edytuj kod]

  Nazwa "parkour" stanowi neologizm, stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a – Huberta Koundé. Pochodzi od francuskiego słowa parcours – trasa, droga, przebieg, które z kolei wywodzi się z łacińskiego percursus.

  Opis[ | edytuj kod]

  Parkour nie jest luźnym zbiorem pojedynczych technik, należy go rozpatrywać jako całość biegu (flow). Nie należą do niego również (choć bywają do niego mylnie zaliczane) rozmaite techniki akrobatyczne, takie jak salta.

  Freerun, free running, 3run (ang. wolny bieg) – sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków w czasie pokonywania przeszkód na trasie biegu. Za prekursora freerunningu uważa się Sébastiena Foucana, który odłączył freerun od parkour.Mirror’s Edge – komputerowa, przygodowa gra akcji przedstawiona w perspektywie pierwszej osoby, opracowana przez studio Digital Illusions CE i wydana przez firmę Electronic Arts.

  Parkour nie ma ściśle określonych technik, ale społeczność parkour stworzyła techniki, które są używane przez wielu traceurów na całym świecie. Są to m.in.:

 • Atterrissage [ateʁiˈsaʒ]
 • Passe Muraille [pas myˈʁaj]
 • Lâché [laˈʃe]
 • Saut de Chat [so də ʃa]
 • Saut de Bras [so də bʁa]
 • Saut de Détente [so də deˈtɑ̃t]
 • Saut de Précision [so də pʁesiˈzjɔ̃]
 • Roulade [ʁuˈlad]
 • Franchissement [fʁɑ̃ʃisˈmɑ̃]
 • Demi-tour [dəmiˈtuʁ]
 • Planche [plɑ̃ʃ]
 • Saut de Mur [so də myʁ]
 • Passement [pasˈmɑ̃]
 • Équilibre [ekiˈlibʁ]
 • Etre et durer [etre et durer]
 • Rozprzestrzenianie się parkour[ | edytuj kod]

  Film Luca Bessona Yamakasi - współcześni samurajowie, a także Yamakasi 2: Synowie wiatru, 13 Dzielnica i 13 Dzielnica ultimatum oraz Brick Mansions Najlepszy z najlepszych z Davidem Bellem i Paulem Walkerem rozpropagowały parkour i uczyniły go popularnym. Pomogły w tym również dwa angielskie filmy dokumentalne: Jump London i Jump Britain, przedstawiające freerun. Parkour trafił też do świata rozrywki elektronicznej. W grach z serii Mirror's Edge i Assasin's Creed postacie sterowane przez graczy wykorzystują parkour do przemieszczenia się po stworzonym przez twórców świecie gry.

  Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  Warto wiedzieć że... beta

  Samogłoska otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym i X-SAMPA, to a (zwykłe a).
  Flow (czyt. floł) – w parkour i freerun płynne wykonywanie ewolucji na różnych przeszkodach bez zbędnego zatrzymywania się czy zwalniania; płynność ruchów. Najczęściej doskonalenie swojego flow polega na trenowaniu techniki do momentu, gdy podstawy jej wykonania wejdą nam w odruch, a dopiero potem dopracowywaniu elementów takich jak upadek po wykonaniu techniki, odpowiedni nabieg, czy dokładne ułożenie ciała podczas lotu. Termin "flow" określa także płynne wykonywanie ruchów i technik np. na deskorolce, snowboardzie, desce surfingowej.
  Yamakasi – film wyprodukowany i wykonany pod okiem Luca Bessona. Yamakasi to siedmiu chłopców z przedmieścia, którzy kochają ryzyko. Wszystko co ekstremalne: wspinaczki na najwyższe budynki bez zabezpieczeń, skoki czyli parkour. Jest to też 1 grupa parkur założona przez syna założyciela parkuru. Działała ona we Francji, niestety rozpadła się na pół i dlatego też w filmie nie zobaczyliśmy jej założyciela.
  Samogłoska przymknięta przednia niezaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to i (zwykła litera i).
  Samogłoska przymknięta tylna zaokrąglona – typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to u (zwykła litera u).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.916 sek.