• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parki narodowe w Australii

  Przeczytaj także...
  Park Narodowy Limmen, (Limmen National Park) - park narodowy utworzony w roku 2012, położony na wschód od Daly Waters i Katherine, na obszarze Terytorium Północnego w Australii.Park Narodowy Wollemi (ang. Wollemi National Park) – obszar chroniony położony w stanie Nowa Południowa Walia w Australii. Park jest częścią obszaru wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO – Góry Błękitne.
  Park Narodowy West MacDonnell (West MacDonnell National Park) – park narodowy utworzony w roku 1992, położony w górach Macdonnella, na zachód od miasta Alice Springs, na obszarze Terytorium Północnego w Australii.
  Zdjęcie satelitarne Australii.

  Parki narodowe w Australii - obecnie na terytorium Australii zostało utworzonych 610 parków narodowych, z czego trzy parki narodowe położone są na obszarach zależnych. Parki narodowe zarządzane są przez władze stanowe oraz 6 parków narodowych podlega rządowi federalnemu. Parki podlegające jurysdykcji rządowi federalnemu zarządzane są przez Departament ds. Środowiska, Wody, Dziedzictwa Kulturowego i Sztuki (DEWHA). DEWHA sprawuje kontrole nad następującymi parkami: Booderee, Christmas Island, Kakadu, Norfolk Island, Pulu Keeling, Uluru-Kata Tjuta.

  Main Range – (ang. Main Range National Park). Park narodowy, położony w stanie Queensland w Australii, około 85 km na południowy wschód od miasta Brisbane.Southwest National Park - największy park narodowy na Tasmanii, położony w południowo-zachodniej części wyspy; 93 km na zachód od Hobart. Powierzchnia parku wynosi 605213 ha i wchodzi w skład światowego dziedzictwa. Tasmanian Wilderness oraz część South West Wilderness zlokalizowana jest na terenie parku.

  Pierwszym parkiem narodowym założonym na terenie Australii był Royal National Park w stanie Nowa Południowa Walia w roku 1879, jednocześnie jest to drugi park narodowy założony na świecie po Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Ponadto Parki Narodowe Kakadu, Uluru-Kata Tjuta, Mungo, Purnululu oraz parki położone na terenach: Tasmanian Wilderness, Lasy Deszczowe Gondwana Australii, Wet Tropics of Queensland i w paśmie górskim Góry Błękitne zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Park Narodowy Nitmiluk - (Nitmiluk National Park) - park narodowy utworzony w roku 1989, położony w pobliżu miasta Katherine, na obszarze Terytorium Północnego w Australii. Na północy graniczy z parkiem narodowym Kakadu.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.

  Parki Narodowe[ | edytuj kod]

  Australia Południowa[ | edytuj kod]

  Belair National Park.
  Gawler Ranges National Park.

  Organem zarządzającym parkami narodowymi położonymi na terytorium Australii Południowej jest Departament ds. Środowiska i Dziedzictwa Kulturowego, który podlega rządowi Australii Południowej. Regulacje prawne dotyczące parków narodowych zawarte są w ustawie z roku 1972 (ang. National Parks and Wildlife Act 1972). Pierwszym parkiem założonym na terytorium stanu był Belair National Park w roku 1891. Obszary chronione w stanie Australii Południowej zajmują 25,52% powierzchni.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Nambung National Park - park narodowy w Australii położony 162 km na północny wschód od Perth utworzony w 1967 roku, obejmuje powierzchnię 183 kilometrów kwadratowych, w jego granicach leży pustynia Pinnacles.
  1. Belair National Park
  2. Canunda National Park
  3. Coffin Bay National Park
  4. Coongie Lakes National Park
  5. Coorong National Park
  6. Flinders Chase National Park
  7. Flinders Ranges National Park
  8. Gawler Ranges National Park
  9. Innes National Park
  10. Lake Eyre National Park
  11. Lake Gairdner National Park
  12. Lake Torrens National Park
  13. Lincoln National Park
  14. Mount Remarkable National Park
  15. Murray River National Park
  16. Naracoorte Caves National Park
  17. Nullarbor National Park
  18. Onkaparinga River National Park
  19. Vulkathunha-Gammon Ranges National Park
  20. Witjira National Park

  Australia Zachodnia[ | edytuj kod]

  Cape Le Grand National Park.
  Francois Peron National Park.
  John Forrest National Park.
  Tunnel Creek National Park.
  Walpole-Nornalup National Park.
  Yanchep National Park.

  Organem zarządzającym parkami narodowymi położonymi na terytorium Australii Zachodniej jest Departament ds. Środowiska i Ochrony Przyrody. Agencja podlega rządowi stanowemu. Regulacje prawne nt parków narodowych zawarte są w ustawie z roku 1976 (ang. National Parks Authority Act of 1976). Łącznie obszary chronione w Australii Zachodniej zajmują 13,25% powierzchni.

  Park Narodowy Gór Flindersa (ang. Flinders Ranges National Park) – park narodowy położony w południowo-wschodniej części stanu Australia Południowa w Australii. Utworzony w 1945. Park obejmuje powierzchnię 912 km, Park pokrywa część masywu górskiego Gór Flindersa.Park Narodowy Mary River, (Mary River National Park) - planowany (na 2012r.) park narodowy, położony na wschód od Darwin, przy drodze Arnhem Highway i w pobliżu parku narodowego Kakadu, na obszarze Terytorium Północnego w Australii. Park będzie miał zadanie ochrony rzeki Mary i jej dopływów. Składać się będzie z trzynastu obszarów chronionych.
  1. Alexander Morrison National Park
  2. Avon Valley National Park
  3. Badgingarra National Park
  4. Beedelup National Park
  5. Beelu National Park
  6. Boorabbin National Park
  7. Brockman National Park
  8. Cape Arid National Park
  9. Cape Le Grand National Park
  10. Cape Range National Park
  11. Collier Range National Park
  12. D'Entrecasteaux National Park
  13. Drovers Cave National Park
  14. Drysdale River National Park
  15. Fitzgerald River National Park
  16. Francois Peron National Park
  17. Frank Hann National Park
  18. Geikie Gorge National Park
  19. Gloucester National Park
  20. Goldfields Woodlands National Park
  21. Goongarrie National Park
  22. Gooseberry Hill National Park
  23. Greenmount National Park
  24. Hassell National Park
  25. Helena National Park
  26. Hilliger National Park
  27. John Forrest National Park
  28. Kalamunda National Park
  29. Kalbarri National Park
  30. Karijini National Park
  31. Kennedy Range National Park
  32. Leeuwin-Naturaliste National Park
  33. Lesmurdie Falls National Park
  34. Lesueur National Park
  35. Millstream-Chichester National Park
  36. Mirima National Park (Hidden Valley)
  37. Moore River National Park
  38. Mount Augustus National Park
  39. Mount Frankland National Park
  40. Nambung National Park
  41. Neerabup National Park
  42. Peak Charles National Park
  43. Porongurup National Park
  44. Purnululu National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO)
  45. Rudall River National Park
  46. Scott National Park
  47. Serpentine National Park
  48. Shannon National Park
  49. Sir James Mitchell National Park
  50. Stirling Range National Park
  51. Stokes National Park
  52. Tathra National Park
  53. Torndirrup National Park
  54. Tuart Forest National Park
  55. Tunnel Creek National Park
  56. Walpole-Nornalup National Park
  57. Walyunga National Park
  58. Wandoo National Park
  59. Warren National Park
  60. Watheroo National Park
  61. Waychinicup National Park
  62. Wellington National Park
  63. West Cape Howe National Park
  64. William Bay National Park
  65. Wiltshire-Butler National Park
  66. Windjana Gorge National Park
  67. Wolfe Creek Meteorite Crater National Park
  68. Yalgorup National Park
  69. Yanchep National Park

  Australijskie Terytorium Stołeczne[ | edytuj kod]

  Namadgi National Park.

  Obecnie na terytorium Australijskiego Terytorium Stołecznego (ACT) zlokalizowany jest tylko jeden park narodowy - Namadgi, który został założony w 1979 roku. Łącznie obszary chronione w ACT zajmują prawie 55% powierzchni terytorium, co stanowi najwyższy wskaźnik w Australii. Wszystkimi terenami chronionymi zarządza agencja Environment ACT.

  Mebbin - (Mebbin National Park). Park narodowy położony w stanie Nowa Południowa Walia w Australii, około 630 km na północ od Sydney.Park narodowy – obszar chroniony ze względu na swoje walory, głównie przyrodnicze. W Polsce w brzmieniu Ustawy o ochronie przyrody z 2004 r. "obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. Park narodowy tworzy się w celu zachowania różnorodności biologicznej, zasobów, tworów i składników przyrody nieożywionej i walorów krajobrazowych, przywrócenia właściwego stanu zasobów i składników przyrody oraz odtworzenia zniekształconych siedlisk przyrodniczych, siedlisk roślin, siedlisk zwierząt lub siedlisk grzybów".
  1. Namadgi National Park

  Nowa Południowa Walia[ | edytuj kod]

  Bago Bluff National Park.
  Bald Rock National Park.
  Barrington Tops National Park.
  Blue Mountains National Park.
  Coolah Tops National Park.
  Garigal National Park.
  Georges River National Park.
  Heathcote National Park.
  Kosciuszko National Park.
  Mungo National Park.
  Paroo-Darling National Park.
  Oxley Wild Rivers National Park.
  Royal National Park.
  Scheyville National Park.
  Yengo National Park.

  Parki narodowe położone na obszarze Nowej Południowej Walii podlegają agencji rządowej National Parks and Wildlife Service, która wchodzi w skład Departamentu ds. Środowiska i Zmian Klimatycznych. Regulacje prawne nt parków narodowych zawarte są w ustawie z roku 1974 (ang. National Parks and Wildlife Act 1974). Obecnie na terenie Nowej Południowej Walii zostało utworzonych ponad 780 parków narodowych i rezerwatów. Łącznie obszary chronione zajmują 8,43% powierzchni stanu.

  Park Narodowy Carnarvon, Carnarvon National Park - park narodowy położony w Australii, w stanie Queensland. Obejmuje 32 – kilometrowy wąwóz – przełom rzeki Carnarvon na wschodnich stokach Wielkich Gór Wododziałowych z pionowymi skałami piaskowca osiągającymi wysokości 180 metrów i wiele mniejszych odgałęzień wąwozu. Występują tu liczne jaskinie, m.in. ze sztuką aborygeńską. W roślinności dominują widne lasy eukaliptusowe, z palmami, drzewiastymi paprociami, a w miejscach zacienionych storczykami. Wśród zwierząt żyją tu m.in.: dziobaki, kuzu, koala, niełazy i liczne gatunki kangurów.Barrington Tops (Barrington Tops National Park). Park narodowy położony w stanie Nowa Południowa Walia w Australii, około 200 km na północ od Sydney.
  1. Abercrombie River National Park
  2. Arakwal National Park
  3. Bago Bluff National Park
  4. Bald Rock National Park
  5. Bangadilly National Park
  6. Barakee National Park
  7. Barool National Park
  8. Barrington Tops National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  9. Basket Swamp National Park
  10. Bellinger River National Park
  11. Belford National Park
  12. Ben Boyd National Park
  13. Ben Halls Gap National Park
  14. Benambra National Park
  15. Biamanga National Park
  16. Bimberamala National Park
  17. Bindarri National Park
  18. Biriwal Bulga National Park
  19. Blue Mountains National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Góry Błękitne)
  20. Bongil Bongil National Park
  21. Booderee National Park
  22. Boonoo Boonoo National Park
  23. Booti Booti National Park
  24. Border Ranges National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  25. Botany Bay National Park
  26. Bouddi National Park
  27. Bournda National Park
  28. Brindabella National Park
  29. Brisbane Water National Park
  30. Broadwater National Park
  31. Budawang National Park
  32. Budderoo National Park
  33. Bugong National Park
  34. Bundjalung National Park
  35. Bungawalbin National Park
  36. Butterleaf National Park
  37. Capoompeta National Park
  38. Carrai National Park
  39. Cascade National Park
  40. Cataract National Park
  41. Cathedral Rock National Park
  42. Cattai National Park
  43. Chaelundi National Park
  44. Clyde River National Park
  45. Cocoparra National Park
  46. Columbey National Park
  47. Conimbla National Park
  48. Conjola National Park
  49. Coolah Tops National Park
  50. Coorabakh National Park
  51. Cottan-Bimbang National Park
  52. Crowdy Bay National Park
  53. Culgoa National Park
  54. Cunnawarra National Park
  55. Curracabundi National Park
  56. Deua National Park
  57. Dharug National Park
  58. Dooragan National Park
  59. Dorrigo National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  60. Dunggir National Park
  61. Eurobodalla National Park
  62. Fortis Creek National Park
  63. Gardens of Stone National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Góry Błękitne)
  64. Garigal National Park
  65. Garrawilla National Park
  66. Georges River National Park
  67. Ghin-Doo-Ee National Park
  68. Gibraltar Range National Park
  69. Gir-um-bit National Park
  70. Goobang National Park
  71. Goonengerry National Park
  72. Goonoo National Park
  73. Goulburn River National Park
  74. Gourock National Park
  75. Gulaga National Park
  76. Gumbaynggirr National Park
  77. Gundabooka National Park
  78. Guy Fawkes River National Park
  79. Hat Head National Park
  80. Heathcote National Park
  81. Hunter Wetlands National Park
  82. Indwarra National Park
  83. Jervis Bay National Park
  84. Jerrawangala National Park
  85. Junuy Juluum National Park
  86. Kalyarr National Park
  87. Kanangra-Boyd National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Góry Błękitne)
  88. Karuah National Park
  89. Keverstone National Park
  90. Kinchega National Park
  91. Kings Plains National Park
  92. Kooraban National Park
  93. Koreelah National Park
  94. Kosciuszko National Park – Park Narodowy Kościuszki
  95. Kumbatine National Park
  96. Ku-ring-gai Chase National Park
  97. Kwiambal National Park
  98. Lane Cove National Park
  99. Livingstone National Park
  100. Macquarie Pass National Park
  101. Mallanganee National Park
  102. Mallee Cliffs National Park
  103. Maria National Park
  104. Marramarra National Park
  105. Marrangaroo National Park
  106. Maryland National Park
  107. Mebbin National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  108. Meroo National Park
  109. Middle Brother National Park
  110. Mimosa Rocks National Park
  111. Minjary National Park
  112. Mooball National Park
  113. Monga National Park
  114. Morton National Park
  115. Mount Clunie National Park
  116. Mount Imlay National Park
  117. Mount Jerusalem National Park
  118. Mount Kaputar National Park
  119. Mount Nothofagus National Park
  120. Mount Pikapene National Park
  121. Mount Royal National Park
  122. Mummel Gulf National Park
  123. Mungo National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO)
  124. Murramarang National Park
  125. Mutawintji National Park
  126. Myall Lakes National Park
  127. Nangar National Park
  128. Nattai National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Góry Błękitne)
  129. New England National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  130. Nightcap National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  131. Nowendoc National Park
  132. Nymboi-Binderay National Park
  133. Nymboida National Park
  134. Oolambeyan National Park
  135. Oxley Wild Rivers National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  136. Paroo-Darling National Park
  137. Popran National Park
  138. Ramornie National Park
  139. Richmond Range National Park
  140. Royal National Park
  141. Saltwater National Park
  142. Scheyville National Park
  143. Scone Mountain National Park
  144. Seven Mile Beach National Park
  145. Single National Park
  146. South East Forest National Park
  147. Sturt National Park
  148. Sydney Harbour National Park
  149. Tallaganda National Park
  150. Tapin Tops National Park
  151. Tarlo River National Park
  152. Thirlmere Lakes National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Góry Błękitne)
  153. Tilligerry National Park
  154. Timbarra National Park
  155. Tomaree National Park
  156. Tooloom National Park
  157. Toonumbar National Park
  158. Towarri National Park
  159. Turon National Park
  160. Ulidarra National Park
  161. Wadbilliga National Park
  162. Wallarah National Park
  163. Wallaroo National Park
  164. Wallingat National Park
  165. Warra National Park
  166. Warrabah National Park
  167. Warrumbungle National Park
  168. Washpool National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  169. Watagans National Park
  170. Weddin Mountains National Park
  171. Werakata National Park
  172. Werrikimbe National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  173. Willandra National Park
  174. Willi Willi National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  175. Woko National Park
  176. Wollemi National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Góry Błękitne)
  177. Wollumbin National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych. W sierpniu 2009 roku został połączony z Mount Warning National Park)
  178. Woolooma National Park
  179. Woomargama National Park
  180. Worimi National Park
  181. Wyrrabalong National Park
  182. Yabbra National Park
  183. Yanga National Park
  184. Yanununbeyan National Park
  185. Yarrahapinni Wetlands National Park
  186. Yarriabini National Park
  187. Yengo National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Góry Błękitne)
  188. Yuraygir National Park

  Queensland[ | edytuj kod]

  Barron Gorge National Park.
  Black Mountain National Park.
  Blackdown Tableland National Park.
  Blue Lake National Park.
  Boodjamulla National Park.
  Burleigh Head National Park.
  Carnarvon National Park.
  Daintree National Park.
  Dorrigo National Park.
  Endeavour River National Park.
  Girraween National Park.
  Girraween National Park.
  Glass House Mountains National Park.
  Gloucester Island National Park.
  Lamington National Park.
  Main Range National Park.
  Oxley Wild Rivers National Park.
  Porcupine Gorge National Park.
  Springbrook National Park.
  Werrikimbe National Park.
  Whitsunday Islands National Park.
  Willi Willi National Park.

  Parki narodowe w stanie Queensland od roku 1975 podlegają agencji Parks and Wildlife Service, która wchodzi w skład stanowej organizacji - Agencji Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency). Niektóre parki zlokalizowane w Queensland podlegają dwóm klasyfikacją: naukowe i obszary rekultywowane. Klasyfikacja naukowa obejmuje parki na terenie których prowadzi się badania naukowe i monitoring zasobów mineralnych i jednocześnie nie są one dostępne dla ogółu społeczeństwa. Klasyfikacja obszary rekultywowane obejmuje parki, które wymagają przywrócenia pierwotnych warunków środowiska. Łącznie obszary chronione w Queensland zajmują 5,55% powierzchni stanu.

  Tasmanian Wilderness (pol. Rezerwat Przyrody Tasmania)- obszar światowego dziedzictwa UNESCO położony w południowo-zachodniej, zachodniej i centralnej części Tasmanii.Border Ranges (Border Ranges National Park). Park narodowy położony w stanie Nowa Południowa Walia, przy granicy stanu Queensland w Australii, około 640 km na północ od Sydney.
  1. Albinia National Park
  2. Alton National Park
  3. Amamoor National Park
  4. Astrebla National Park
  5. Auburn River National Park
  6. Ban Ban National Park
  7. Bania National Park
  8. Barnard Island Group National Park
  9. Barron Gorge National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Wet Tropics of Queensland)
  10. Benarkin National Park
  11. Bendidee National Park
  12. Beninbi National Park
  13. Bingera National Park
  14. Black Mountain National Park (Kalkajaka; wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Wet Tropics of Queensland)
  15. Blackbraes National Park
  16. Blackdown Tableland National Park
  17. Blackwood National Park
  18. Bladensburg National Park
  19. Blue Lake National Park
  20. Bluff Hill National Park
  21. Boodjamulla National Park (Lawn Hill)
  22. Bowling Green Bay National Park
  23. Brampton Islands National Park
  24. Bribie Island National Park
  25. Broad Sound Islands National Park
  26. Brook Islands National Park
  27. Bulburin National Park
  28. Bulleringa National Park
  29. Bunya Mountains National Park
  30. Burleigh Head National Park
  31. Burrum Coast National Park
  32. Byfield National Park
  33. Camooweal Caves National Park
  34. Cania Gorge National Park
  35. Cape Hillsborough National Park
  36. Cape Palmerston National Park
  37. Cape Upstart National Park
  38. Park Narodowy Przylądka Melville'a
  39. Capricorn Coast National Park
  40. Capricornia Cays National Park
  41. Carnarvon National Park
  42. Castle Tower National Park
  43. Cedar Bay National Park (Mangkal-Mangkalba; wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Wet Tropics of Queensland)
  44. Cherbourg National Park
  45. Chesterton Range National Park
  46. Chillagoe-Mungana Caves National Park
  47. Claremount Isles National Park
  48. Cliff Island National Park
  49. Clump Mountain National Park
  50. Coalstoun Lakes National Park
  51. Conondale National Park
  52. Conway National Park
  53. Crater Lakes National Park
  54. Crows Nest National Park
  55. Cudmore National Park
  56. Culgoa Floodplain National Park
  57. Currawinya National Park
  58. Curtain Fig National Park
  59. Curtis Island National Park
  60. D'Aguilar Range National Park
  61. Daintree National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Wet Tropics of Queensland)
  62. Dalrymple National Park
  63. Dan Dan National Park
  64. Danbulla National Park
  65. Davies Creek National Park
  66. Dawes Range National Park
  67. Deepwater National Park
  68. Deer Reserve National Park
  69. Denham Group National Park
  70. Diamantina National Park
  71. Dinden National Park
  72. Dryander National Park
  73. Dularcha National Park
  74. Edmund Kennedy National Park
  75. Ella Bat National Park
  76. Endeavour River National Park
  77. Erringibba National Park
  78. Esk National Park
  79. Eubenangee Swamp National Park
  80. Eudlo National Park
  81. Eungella National Park
  82. Eurimbula National Park
  83. Expedition National Park (Limited Depth)
  84. Family Islands National Park
  85. Ferntree Creek National Park
  86. Finucane Islands National Park
  87. Fitzroy Island National Park
  88. Flinders Group National Park
  89. Forbes Islands National Park
  90. Forest Den National Park
  91. Fort Lytton National Park
  92. Forty Mile Scrub National Park
  93. Frankland Group National Park
  94. Freshwater National Park
  95. Gatton National Park
  96. Gebam National Park
  97. Girraween National Park
  98. Girringun National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Wet Tropics of Queensland)
  99. Glass House Mountains National Park
  100. Glenbar National Park
  101. Gloucester Island National Park
  102. Goneway National Park
  103. Good Night Scrub National Park
  104. Goodedulla National Park
  105. Goold Island National Park
  106. Goomboorian National Park
  107. Great Basalt Wall National Park
  108. Park Narodowy Wielkiej Wyspy Piaszczystej
  109. Green Island National Park
  110. Grey Peaks National Park
  111. Gympie National Park
  112. Halifax Bay Wetlands National Park
  113. Hann Tableland National Park
  114. Hasties Swamp National Park
  115. Hell Hole Gorge National Park
  116. Herberton Range National Park
  117. Hinchenbrook Island National Park
  118. Holbourne Island National Park
  119. Homevale National Park
  120. Hope Islands National Park
  121. Howick Group National Park
  122. Hull River National Park
  123. Idalia National Park
  124. Iron Range National Park
  125. Isla Gorge National Park
  126. Jack River National Park
  127. Japoon National Park
  128. Jardine River National Park
  129. Junee National Park
  130. Keppel Bay Islands National Park
  131. Kinrara National Park
  132. Kirrama National Park
  133. Kondalilla National Park
  134. Kroombit Tops National Park
  135. Kuranda National Park
  136. Kurrimine Beach National Park
  137. Lake Bindegolly National Park
  138. Lakefield National Park
  139. Lamington National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  140. Lindeman Islands National Park
  141. Littabella National Park
  142. Lizard Island National Park
  143. Lochern National Park
  144. Lockyer National Park
  145. Magnetic Island National Park
  146. Main Range National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  147. Malaan National Park
  148. Maleny National Park
  149. Mapleton Falls National Park
  150. Maria Creek National Park
  151. Mariala National Park
  152. Mazeppa National Park
  153. Michaelmas and Upolu Cays National Park
  154. Millstream Falls National Park
  155. Minerva Hills National Park
  156. Mitchell-Alice Rivers National Park
  157. Molle Islands National Park
  158. Moogerah Peaks National Park
  159. Mooloolah River National Park
  160. Moorrinya National Park
  161. Moresby Range National Park
  162. Moreton Island National Park
  163. Mount Aberdeen National Park
  164. Mount Archer National Park
  165. Mount Barney National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  166. Mount Chinghee National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  167. Mount Colosseum National Park
  168. Mount Coolum National Park
  169. Mount Cook National Park
  170. Mount Etna Caves National Park
  171. Mount Hypipamee National Park
  172. Mount Jim Crow National Park
  173. Mount Mackay National Park
  174. Mount Martin National Park
  175. Mount O’Connell National Park
  176. Mount Ossa National Park
  177. Mount Pinbarren National Park
  178. Mount Spurgeon National Park
  179. Mount Walsh National Park
  180. Mount Webb National Park
  181. Mount Windsor National Park
  182. Mowbray National Park
  183. Mungkan Kandju National Park (Kaanju)
  184. Murray Upper National Park
  185. Nairana National Park
  186. Nangur National Park
  187. Narrien Range National Park
  188. Newry Islands National Park
  189. Nicholl Scrub National Park
  190. Noosa National Park
  191. Northumberland Islands National Park
  192. Nugga Nugga National Park
  193. Orpheus Island National Park
  194. Palmerston Rocks National Park
  195. Paluma Range National Park
  196. Peak range National Park
  197. Percy Isles National Park
  198. Pidna National Park
  199. Pioneer Peaks National Park
  200. Pipeclay National Park
  201. Piper Islands National Park
  202. Poona National Park
  203. Porcupine Gorge National Park
  204. Possession Island National Park
  205. Precipice National Park
  206. Quoin Island National Park
  207. Ravensbourne National Park
  208. Reliance Creek National Park
  209. Repulse Islands National Park
  210. Restoration Island National Park
  211. Round Top Island National Park
  212. Rundle Range National Park
  213. Russell River National Park
  214. Sandbanks National Park
  215. Sarabah National Park
  216. Saunders Islands National Park
  217. Simpson Desert National Park
  218. Sir Charles Hardy Group National Park
  219. Smith Islands National Park
  220. Snake Range National Park
  221. South Cumberland Islands National Park
  222. Southern Moreton Bay Islands National Park
  223. Southwood National Park
  224. Springbrook National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych)
  225. St Helena Island National Park
  226. Staaten River National Park
  227. Starcke National Park
  228. Sundown National Park
  229. Swain Reefs National Park
  230. Tam O'Shanter National Park
  231. Tamborine National Park
  232. Tarong National Park
  233. The Palms National Park
  234. Three Islands Group National Park
  235. Thrushton National Park
  236. Topaz Road National Park
  237. Tregole National Park
  238. Triunia National Park
  239. Tully Falls National Park
  240. Tully Gorge National Park
  241. Turtle Group National Park
  242. Undara Volcanic National Park
  243. Venman Bushland National Park
  244. Warro National Park
  245. Welford National Park
  246. West Hill National Park
  247. White Mountains National Park
  248. Whitsunday Islands National Park
  249. Wild Cattle Island National Park
  250. Wondul Range National Park
  251. Woocoo National Park
  252. Wooroon National Park
  253. Woowoonga National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Wet Tropics of Queensland)
  254. Yungaburra National Park

  Tasmania[ | edytuj kod]

  Tasman National Park.

  Parki narodowe zlokalizowane na terytorium stanu Tasmania podlegają agencji Tasmania Parks and Wildlife Service, która została utworzona 1 listopada 1971 roku i podlega rządowi Tasmanii. Regulacje prawne nt zarządzaniem parkami narodowymi zawarte są w ustawie z roku 1970 (ang. National Parks and Wildlife Act 1970). Obecnie prawie 40% powierzchni wyspy podlega ochronie, pierwszymi parkami założonymi na Tasmanii były Park Narodowy Freycineta i Mount Field National Park w 1916 roku.

  Fauna Australii – różni się zasadniczo od fauny z innych rejonów świata. Wiele australijskich zwierząt nie występuje nigdzie indziej. 83% ssaków, 89% gadów, 90% ryb i 93% płazów żyjących w Australii jest endemitami. Tak duża liczba endemicznych gatunków jest wynikiem długiej geologicznej izolacji kontynentu. W Australii żyją dwa gatunki stekowców będących ogniwem pośrednim pomiędzy gadami i ssakami.Ben Lomond National Park – park narodowy położony w północno-wschodniej części Tasmanii, około 50 km na wschód od Launceston. Założony dnia 23 lipca 1947 roku.
  1. Ben Lomond National Park
  2. Cradle Mountain-Lake St Clair National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness)
  3. Douglas-Apsley National Park
  4. Franklin-Gordon Wild Rivers National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness)
  5. Freycinet National Park
  6. Hartz Mountains National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness)
  7. Kent Group National Park
  8. Maria Island National Park
  9. Mole Creek Karst National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness)
  10. Mount Field National Park
  11. Mount William National Park
  12. Narawntapu National Park
  13. Rocky Cape National Park
  14. Savage River National Park
  15. South Bruny National Park
  16. Southwest National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness)
  17. Strzelecki National Park
  18. Tasman National Park
  19. Walls of Jerusalem National Park (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO - Tasmanian Wilderness)

  Terytorium Północne[ | edytuj kod]

  Park Narodowy Karola Darwina
  Park Narodowy Kakadu

  Parki narodowe w Terytorium Północnym podlegają pod agencje rządową Parks and Wildlife Commission of the Northern Territory. Łącznie obszary chronione w Terytorium Północnym zajmują 5,85% powierzchni.

  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Park Narodowy Port Campbell (Port Campbell National Park) - park narodowy położony w Australii, w stanie Wiktoria. Zajmuje pas nadbrzeżnego płaskowyżu, opadającego wysokim, ponad 100 - metrowym klifem ku spienionym przez przybój wodom Oceanu Indyjskiego. Silne falowanie zmienia krajobraz, tworząc malownicze formy skalne w postaci iglic, kopuł, łuków, grot i kipiących zatoczek (m.in. słynny Most Londyński zawalił się w 1990 roku, Nozdrze Wieloryba, Dwunastu Apostołów – po obsunięciu się jednej ze skał w 2005 roku pozostała już tylko ósemka Apostołów). Roślinność tworzą formacje trawiaste i zarośla eukaliptusowe. W faunie dominuje ptactwo morskie, na otwartym morzu obserwować można wieloryby.
  1. Park Narodowy Barranyi
  2. Park Narodowy Karola Darwina
  3. Park Narodowy Davenport Murchison
  4. Park Narodowy Djukbinj
  5. Park Narodowy Dulcie Ranges
  6. Park Narodowy Elsey
  7. Park Narodowy Finke Gorge
  8. Park Narodowy Garig Gunak Barlu
  9. Park Narodowy Gregory
  10. Park Narodowy Kakadu (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO)
  11. Park Narodowy Keep River
  12. Park Narodowy Litchfield
  13. Park Narodowy Limmen
  14. Park Narodowy Mary River
  15. Park Narodowy Nitmiluk
  16. Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta (wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO)
  17. Park Narodowy Watarrka
  18. Park Narodowy West MacDonnell

  Wiktoria[ | edytuj kod]

  Croajingolong National Park.
  Mount Buffalo National Park.
  Organ Pipes National Park.
  Norfolk Island National Park.

  Parki narodowe położone na terytorium stanu Wiktoria podlegają agencji rządowej Parks Victoria, która została powołana w grudniu 1996 roku, zadania organizacji zostały określone w ustawie z roku 1998 (ang. The Parks Victoria Act 1998). Łącznie obszary chronione w stanie Wiktoria zajmują 16,84%.

  Mount Buffalo (Mount Buffalo National Park) – park narodowy położony w stanie Wiktoria w Australii, około 200 km na północny wschód od Melbourne. Jeden z najstarszych parków narodowych. Wybudowano w nim pierwszy w Australii wyciąg narciarski. W parku znajduje się najprawdopodobniej największy głaz narzutowy na świecie – "Lewiatan" o wymiarach 33 × 21 x 12 m.Park Narodowy Finke Gorge, (Finke Gorge National Park) - park narodowy utworzony w roku 1967, położony w pobliżu miejscowości Hermannsburg, na obszarze Terytorium Północnego w Australii.
  1. Alfred National Park
  2. Alpine National Park
  3. Baw Baw National Park
  4. Brisbane Ranges National Park
  5. Burrowa-Pine Mountain National Park
  6. Chiltern-Mt Pilot National Park
  7. Churchill National Park
  8. Cobboboonee National Park
  9. Coopracambra National Park
  10. Croajingolong National Park
  11. Dandenong Ranges National Park
  12. Errinundra National Park
  13. French Island National Park
  14. Grampians National Park
  15. Great Otway National Park
  16. Greater Bendigo National Park
  17. Hattah-Kulkyne National Park
  18. Heathcote-Greytown National Park
  19. Kinglake National Park
  20. Lake Eildon National Park
  21. Lind National Park
  22. Little Desert National Park
  23. Lower Glenelg National Park
  24. Mitchell River National Park
  25. Mornington Peninsula National Park
  26. Morwell National Park
  27. Mount Buffalo National Park
  28. Mount Eccles National Park
  29. Mount Richmond National Park
  30. Murray-Sunset National Park
  31. Organ Pipes National Park
  32. Point Nepean National Park
  33. Port Campbell National Park
  34. Snowy River National Park
  35. St Arnaud Range National Park
  36. Tarra-Bulga National Park
  37. Terrick Terrick National Park
  38. The Lakes National Park
  39. Wilsons Promontory National Park
  40. Wyperfeld National Park
  41. Yarra Ranges National Park

  Terytorium zależne[ | edytuj kod]

  1. Christmas Island National Park
  2. Norfolk Island National Park
  3. Pulu Keeling National Park

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Fauna Australii
 • Flora Australii
 • Parki narodowe Ameryki Północnej
 • Parki narodowe Europy
 • Parki narodowe w Polsce
 • Parki narodowe w Nowej Zelandii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Australian National Parks, [dostęp 19 stycznia 2010]
  2. National parks - Culture Portal, [dostęp 19 stycznia 2010]
  3. South Australian National Parks and Reserves, [dostęp 22 stycznia 2010]
  4. National Parks and Wildlife Act 1972, [dostęp 28 stycznia 2010]
  5. Australian Government:State and territory levels of protection, [dostęp 28 stycznia 2010]
  6. Lake Gairdner National Park Management Plan, [dostęp 25 stycznia 2010]
  7. Department of Environment and Conservation, [dostęp 25 stycznia 2010]
  8. Australian forests, [dostęp 29 stycznia 2010]
  9. Namadgi National Park, [dostęp 25 stycznia 2010]
  10. Reserve types in NSW - National park, [dostęp 22 stycznia 2010]
  11. National Parks and Wildlife Act 1974 No 80, [dostęp 28 stycznia 2010]
  12. Wollumbin National Park, [dostęp 25 stycznia 2010]
  13. National Parks Association of Queenslad Inc, [dostęp 28 stycznia 2010]
  14. NATIONAL PARKS (SCIENTIFIC), [dostęp 29 stycznia 2010]
  15. Recovery, [dostęp 29 stycznia 2010]
  16. Tasmania Parks and Wildlife Service, [dostęp 22 stycznia 2010]
  17. Vision, Mission and History, [dostęp 28 stycznia 2010]
  18. Freycinet National Park Reservation History (ang.). Dpipwe.tas.gov.au, 22 kwietnia 2010. [dostęp 2019-01-30].
  19. Mount Field National Park. Management Plan (ang.). Parks.tas.gov.au. [dostęp 2019-01-30].
  20. Northern Territory Government, [dostęp 23 stycznia 2010]
  21. Parks and Reserves, [dostęp23 stycznia 2010]
  Moreton Island National Park – park narodowy położony na wyspie Moreton w stanie Queensland w Australii, 58 km na północny wschód od Brisbane. Park został założony w 1966 roku, zajmuje 98% powierzchni wyspy. Trzy główne miasteczka na terenie parku to: Bulwer, Cowan Cowan i Kooringal.Douglas-Apsley National Park – park narodowy położony na wschodnim wybrzeżu Tasmanii w granicach administracyjnych obszaru samorządu lokalnego Break O’Day Council.
  Warto wiedzieć że... beta

  Park Narodowy Djukbinj, (Djukbinj National Park) - park narodowy utworzony w roku 1997, położony 60 km od Darwin, na obszarze Terytorium Północnego w Australii.
  Terytorium zewnętrzne (ang. External Territory) jest to oficjalna nazwa używana przez rząd Australii dla australijskich terytoriów zależnych.
  Park Narodowy Yellowstone (ang. Yellowstone National Park) – park narodowy położony w Stanach Zjednoczonych, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Park narodowy Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.
  Park Narodowy Karola Darwina, (Charles Darwin National Park) - park narodowy utworzony w roku 1998, położony w miejscowości Darwin, na obszarze Terytorium Północnego w Australii.
  Park Narodowy Eurobodalla, (Eurobodalla National Park) – park narodowy położony w stanie Nowa Południowa Walia w Australii, około 270 km na południe od Sydney.
  Australia Południowa – jeden ze stanów Australii, położony jest w centralno-południowej części kontynentu australijskiego, u brzegów Oceanu Południowego. Ma obszar 1 043 514 km². Stolicą Australii Południowej jest Adelaide, znana jako "City of Churches" (Miasto Kościołów). Australia Południowa została założona jako kolonia Wielkiej Brytanii w 1836 roku i przyłączyła się do Związku Australijskiego (Australii) w 1901. Ludność Południowej Australii to w przybliżeniu 1,60 mln osób (IX 2008), większość z nich mieszka w stolicy stanu, w pobliżu brzegu oceanu i wzdłuż rzeki Murray .
  Gawler Ranges National Park- park narodowy w Australii Południowej położony 350 km na północny zachód od Adelaide.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.117 sek.