Park stanowy White Pines Forest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park stanowy White Pines Forest
Samochód przeprawiający się przez jeden z brodów w parku stanowym White Pines Forest
Schronisko w parku stanowym White Pines Forest zimą

Park stanowy White Pines Forest (ang. White Pines Forest State Park; dosłownie pol. Park stanowy lasu sosny wejmutki), potocznie określany również jako park stanowy White Pines, to park stanowy w amerykańskim stanie Illinois. Położony jest w hrabstwie Ogle, w pobliżu miejscowości Polo, Mount Morris oraz Oregon. Ustanowiony w 1927 roku park zajmuje powierzchnię 385 akrów (1,56 km²). Jego nazwa pochodzi od najdalej wysuniętej na południe ostoi sosny wejmutki w stanie Illinois, która znajduje się pod ochroną na terenie parku. Do atrakcji parku poza lasem należą również dwa strumienie, formacje skalne zbudowane z dolomitów oraz brody, które skonstruowano zamiast mostów na jednym ze strumieni.

Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).

Park znajduje się na obszarze zajmowanym historycznie przez plemię Sauków pod wodzą Czarnego Jastrzębia. Pierwsze plany ustanowienia parku w 1903 roku zostały zawetowane przez ówczesnego gubernatora stanu Illinois. Ostatecznie park ustanowiono w 1927 roku.

W latach 30. XX wieku w parku wybudowano schronisko z drewnianych bali, w którym mieści się restauracja na ponad 200 osób z salą balową na 125 osób. Urządza się tu często wesela, seminaria lub przyjęcia. W parku znajduje się również 13 jednopokojowych i 3 czteropokojowe drewniane kabiny. Każda z nich posiada klimatyzację, prysznic, telefon, telewizor oraz gazowy kominek. Zarówno schronisko jak i kabiny zostały odrestaurowane oraz w 1985 roku wpisane na narodową listę zabytków. W parku można również zatrzymać się na jednym z ponad 100 miejsc kempingowych. W 2001 roku park odwiedziło ponad 350 tysięcy turystów.

Hrabstwo Ogle – hrabstwo w USA, w stanie Illinois, według spisu z 2000 roku liczba ludności wynosiła 51 032. Siedzibą hrabstwa jest Oregon.Saukowie, właściwie Osakiwugi (ang. Sac) - plemię Indian Ameryki Północnej należące do algonkińskiej rodziny językowej, kulturowo powiązane z plemionami Kickapoo i Potawatomich.

W obrębie parku wytyczono siedem znakowanych pieszych szlaków turystycznych o łącznej długości 8 km. Zimą, gdy warunki pogodowe są sprzyjające, można w nim uprawiać biegi narciarskie na jednym z dwóch szlaków o łącznej długości 7,2 km.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • White Pines Forest State Park (ang.) Illinois Department of Natural Resources
 • Warto wiedzieć że... beta

  Oregon - miasto w USA, w stanie Illinois, w hrabstwie Ogle. Według spisu z 2000 roku miasto zamieszkuje 4 060 osób. Miasto jest stolicą hrabstwa Ogle.
  Parki stanowe USA – obszary chronione częściowo i będące w gestii władz stanowych USA, które z reguły dopuszczają użytkowanie parku jako miejsca wypoczynku, rozrywki i - często - łowiectwa i rybołówstwa. W tym sensie parki stanowe są mniejszą i mniej restrykcyjną formą parków narodowych, tworzoną tam, gdzie znajdują się ciekawe - ze względów widokowych - tereny, które jednak nie zasługują (np. ze względu na obszar) na miano parków narodowych.
  Sosna wejmutka zwana też sosną amerykańską (Pinus strobus L.) – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Sosna wejmutka występuje na północnych i wschodnich obszarach Ameryki Północnej (Kanada, USA). W Polsce uprawiana, spotykana w lasach i parkach.
  Weto (także veto, z łac. veto – nie pozwalam) – prawo wyrażenia sprzeciwu wobec dowolnej decyzji, przyznawane na przestrzeni dziejów rozmaitym organom władzy, pozwalające na odrzucenie w całości (tzw. weto absolutne), lub wstrzymanie (tzw. weto zawieszające) jakiegoś aktu prawnego. Istnieje jeszcze weto ludowe, które polega na odrzuceniu uchwalonej przez parlament ustawy w drodze referendum.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Czarny Jastrząb (ang. Black Hawk, właśc. Ma-ka-tai-me-she-kia-kiak, ur. 1767 - zm. 3 października 1838) - wódz wojenny Sauków i Lisów.
  Kemping – obiekt turystyczny położony na większym terenie, ogrodzony i strzeżony, na którym goście zatrzymują się na pobyt w namiotach, samochodach kempingowych i przyczepach kempingowych, ale mogą także korzystać z pawilonów, domków turystycznych lub innych obiektów stałych. Kempingi umożliwiają przyrządzanie posiłków i parkowanie samochodów.

  Reklama