• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park serwisowy

  Przeczytaj także...
  Strefa tankowania – jedyne miejsce na trasie rajdu samochodowego, w którym możliwe jest uzupełnienie paliwa w samochodzie rajdowym.Samochód rajdowy – to zazwyczaj samochód seryjny, osobowy, terenowy lub ciężarowy, przekonstruowany tak, aby dostosować go do udziału w rajdach samochodowych określonego typu. W zależności od obowiązujących przepisów, do rajdów dopuszczane są samochody o ustalonym stopniu przeróbek i modyfikacji, w określonych specyfikacjach.
  Rajdy samochodowe – forma sportu samochodowego, w której rywalizacja odbywa się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Trasa rajdu składa się z zamkniętych dla ruchu odcinków specjalnych oraz otwartych dla ruchu odcinków drogowych, łączących kolejne odcinki specjalne. Celem zawodów jest jak najszybsze pokonanie odcinków specjalnych oraz przejechanie całej trasy rajdu w czasie określonym przez organizatora. Podstawą kwalifikacji jest suma czasów uzyskanych na odcinkach specjalnych, powiększona o kary czasowe nałożone przez sędziów.
  Skoda Fabia WRC w parku serwisowym

  Park serwisowy – miejsce na trasie rajdu samochodowego, w którym możliwe jest dokonywanie napraw samochodu rajdowego czy innych podobnych czynności, takich jak wymiana zniszczonych podzespołów, zmiana ustawień, typu ogumienia itp.

  Park serwisowy jest jedynym miejscem na trasie rajdu, w którym załoga może skorzystać z pomocy innych osób w celu naprawy samochodu. Park kończy i rozpoczyna każdą pętlę rajdu. Jego długość najczęściej wynosi: 10 minut dla pierwszego parku etapu, 45 minut dla ostatniego parku etapu oraz 20 minut dla każdego parku pomiędzy pętlami rajdu. Każde przedłużenie, ale także i skrócenie czasu pobytu w parku serwisowym karane jest karą czasową wliczaną do klasyfikacji rajdu.

  Škoda Fabia - czeski samochód osobowy klasy B, produkowany przez firmę Škoda Auto od 1999 roku. Obecnie produkowana jest druga generacja pojazdu.

  Zaraz po parku serwisowym najczęściej znajduje się strefa tankowania i strefa znakowania opon.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.631 sek.