• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park prehistoryczny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Kecalkoatl (Quetzalcoatlus) – rodzaj olbrzymiego pterozaura z rodziny azdarchidów (Azhdarchidae) żyjącego w późnej kredzie na obecnych terenach Ameryki Północnej. Został opisany w 1975 roku przez Douglasa Lawsona w oparciu o skamieniałości pochodzące z datowanych na najpóźniejszą kredę lądowych osadów na zachodzie stanu Teksas. Nazwa Quetzalcoatlus pochodzi od imienia Quetzalcoatla, jednego z najważniejszych bogów plemion Mezoameryki, oznaczającego „pierzasty wąż”.Nigel Marven (ur. 27 listopada 1960 w gminie Londynu London Borough of Barnet – brytyjski zoolog, ornitolog, aktor. W 2008 roku przebiegł London Maraton, aby wspomóc rezerwat charytatywny delfinów i wielorybów Whale and Dolphin Conservation Society.

  Park prehistoryczny – sześcioodcinkowy serial, wyprodukowany przez stację telewizyjną ITV i spółkę Impossible Pictures. Serial opowiada o przygodach zoologa Nigela Marvena i jego przyjaciół, którzy sprowadzają prehistoryczne zwierzęta do osobliwego rezerwatu przyrody – Parku Prehistorycznego.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Na ziemi kiedyś żyło wiele niezwykłych zwierząt, które po jakimś czasie wyginęły. Jednak teraz te gatunki można przywrócić naturze. Przyrodnik Nigel Marven w każdym odcinku za pomocą pewnego teleportu wyrusza do różnych epok geologicznych w poszukiwaniu wymarłych gatunków zwierząt, aby to następnie sprowadzić je do naszych czasów, gdzie mają zamieszkać w "Parku prehistorycznym".

  Ibis czczony (Threskiornis aethiopicus) — gatunek dużego ptaka z rodziny ibisowatych (Threskiornithidae). Zamieszkuje Afrykę na południe od Sahary, Madagaskar i Irak.Triceratops – rodzaj roślinożernego dinozaura rogatego z rodziny ceratopsów, żyjącego w mastrychcie (kreda późna), od 68 do 65,5 milionów lat temu na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej. Należy do ostatnich nieptasich dinozaurów, które pojawiły się przed wymieraniem kredowym. Nazwa rodzajowa Triceratops oznacza "trójrogą twarz". Pochodzi ze starożytnej greki od τρί- (tri-, czyli "trzy"), κέρας (kéras, "róg") i ὤψ (ops, "twarz").


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Artropleura (Arthropleura) – rodzaj wymarłego roślinożernego wija, spokrewnionego ze współczesnymi dwuparcami, żyjącego w późnym karbonie (około 300 milionów lat temu) na podmokłych terenach Nowej Szkocji, stanów Illinois, Ohio i Pensylwania oraz Szkocji.
  Tyranozaur (Tyrannosaurus) – rodzaj teropoda z rodziny tyranozaurów. Jedynym gatunkiem z tego rodzaju, którego istnienie zostało potwierdzone i który jest zarazem jednym z najbardziej znanych dinozaurów na świecie, jest Tyrannosaurus rex.
  Ornitomim (Ornithomimus) – roślinożerny dinozaur z grupy ornitomimozaurów (Ornithomimosauria); jego nazwa znaczy "naśladowca ptaka"
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Hiena jaskiniowa (Crocuta crocuta spelaea) – podgatunek temporalny krokuty cętkowanej. Występował od Półwyspu Iberyjskiego do wschodniej Syberii. Należy do najlepiej poznanych zwierząt epoki lodowcowej. Jego pozostałości znaleziono w wielu europejskich jaskiniach. Hiena jaskiniowa była wysoce wyspecjalizowana, z cechami progresywnymi i regresywnymi rozwiniętymi bardziej niż jej współczesna afrykańska krewna. Polowała na megafaunę (w największym stopniu na tarpany dzikie, żubry pierwotne i nosorożce włochate), czego skutkiem jest akumulacja setek kości wielkich ssaków plejstocenu na obszarach takich jak poziome jaskinie, leje krasowe, doły z błotem i bagniste obszary wzdłuż rzek.
  Nyctosaurus – rodzaj niewielkiego pterozaura z grupy pterodaktyli (Pterodactyloidea) charakteryzującego się ogromnym kostnym grzebieniem na czaszce, służącym prawdopodobnie do ozdoby.
  Borealozaur (Borealosaurus wimani Hailu, Qiang, Lamanna, Jinglu & Yinxiang, 2004) to wczesnokredowy zauropod (tytanozaur?) z Chin. Nazwa rodzajowa oznacza "jaszczura Północnego Wiatru", a epitet gatunkowy honoruje szwedzkiego paleontologa Carla Wimana, który nazwał pierwszego chińskiego dinozaura. Szczątki borealozaura znaleziono w osadach formacji Sunjiawan na terenie prowincji Liaoning.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.