• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park miejski w Bytomiu

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.
  Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:

  Park miejski im. Franciszka Kachla w Bytomiu (w PRL-u park im. gen. Karola Świerczewskiego) – park założony w 1840 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

  Park został założony około 1840 roku w północno-zachodniej części centrum miasta, pomiędzy dzisiejszymi ul. Tarnogórską, ul. Wrocławską i ul. Olimpijską, dzięki donacji Huberta von Tiele-Winckler. Do 330 mórg przeznaczonych na park przez Tiele-Winklera dołączono teren pogórniczy, który należał do kopalni galmanu Teresa. Za właściwego założyciela parku i ogrodu zoologicznego uznaje się Adolfa Wermunda, mydlarza i świecarza, radnego miejskiego, które powstały według jego projektów w 1870 roku. Obecnie park zajmuje powierzchnię 43 hektarów.

  Hubert Gustaw von Tiele-Winckler (ur. 8 czerwca 1823 w Kominkach koło Reszla, zm. 12 września 1893 w Partenkirchen) – niemiecki przemysłowiec, właściciel dóbr katowickich, ojciec Franza Huberta Petera von Tiele-Wincklera i Ewy von Tiele-Winckler.Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.
  Park miejski w Bytomiu, pocztówka z ok. 1911 roku. W tle widoczny kościół św. Wawrzyńca
  Stalowa rzeźba plenerowa projektu Jacka Wichrowskiego w parku (2018)

  Na terenie parku znajdowała się łaźnia miejska, obecnie w tym miejscu znajduje się kąpielisko miejskie postawione w 1934 roku i zaprojektowane przez Carla Schmidta. W latach 1898−1957 funkcjonował na terenie parku Miejski Ogród Zoologiczny. Było to pierwsze ZOO na Górnym Śląsku, w którym znajdowało się 89 zwierząt z 25 gatunków.

  156 Pułk Piechoty (3 Śląski) (niem. 3. Schlesisches Infanterie-Regiment Nr. 156) – pułk piechoty niemieckiej utworzony 31 marca 1897 w Brzegu. Brał udział w I wojnie światowej na froncie zachodnim, wschodnim i we Włoszech.Szombierki Bytom – klub sportowy powstały jako Poniatowski w 1919 roku w Szombierkach. Obecnie działa tylko sekcja piłkarska.

  W dwudziestoleciu międzywojennym w parku ustawiono pomnik pamięci poległych żołnierzy bytomskiego 156 Pułku Piechoty; po II wojnie światowej na jego miejscu stanął pomnik gen. Karola Świerczewskiego, po jego likwidacji na jego miejscu urządzono kwietnik.

  Ponadto na obszarze parku znajdują się:

  Krajobraz pogórniczy (inaczej poeksploatacyjny) można utożsamiać z ogółem zjawisk i procesów górniczych związanych z etapem eksploatacyjnym i poeksploatacyjnym (czynniki antropogeniczne), obiektów i cech fizycznych na powierzchni ziemi w odniesieniu do określonego miejsca i czasu.Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.
 • drewniany kościół św. Wawrzyńca (spłonął w 1982 roku)
 • urząd miejski
 • korty tenisowe Górnika Bytom
 • muszla koncertowa
 • miejski basen odkryty
 • dwa stawy
 • W 1992 roku park miejski został wpisany do rejestru zabytków z numerem A/1465/92.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie. 2019-12-31.
  2. Bytom powojenny. 1945–2002. We wspomnieniach i na fotografii. Jan Drabina (oprac., red.). Bytom: Towarzystwo Miłośników Bytomia, 2002, s. 43. ISBN 83-908018-5-X.
  3. Wyborcza.pl 2016 ↓.
  4. Piotr Obrączka: Honorowi obywatele miasta Bytomia. Bytom: 2017, s. 25. ISBN 978-83-945650-6-0.
  5. UM Bytom 2014 ↓.
  6. Historia śląskiego ZOO

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • AM, Bed: Remonty w zabytkowym parku w Bytomiu. Wytryśnie źródełko z hałdy. wyborcza.pl Katowice, 2016-08-24. [dostęp 2017-08-20].
 • Park Miejski im. Franciszka Kachla. Urząd Miasta Bytom, 2014-01-16. [dostęp 2017-08-20].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Park Miejski na starych pocztówkach
 • Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W Polsce 9249 parków jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Łącznie zajmują obszar 50354,65 ha.Kościół św. Wawrzyńca w Bytomiu – obecnie nieistniejąca rzymskokatolicka świątynia wzniesiona w XVI wieku w Mikulczycach, a następnie przeniesiona do parku miejskiego w Bytomiu w 1901 roku. Zniszczona w wyniku podpalenia w 1982 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Wrocławska w Bytomiu − jedna z ulic w bytomskich dzielnicach Śródmieście i Karb, posiadająca równoleżnikowy przebieg i długość około trzech kilometrów. Łączy drogę krajową nr 11 i drogę krajową nr 94 (jest częścią DK 94). Wzdłuż drogi biegną tory tramwajowe.
  Dwudziestolecie międzywojenne – okres między zakończeniem I wojny światowej (11 listopada 1918) a wybuchem II wojny światowej (1 września 1939).
  Muszla koncertowa – rodzaj amfiteatru, gdzie scena znajduje się pod otwartą kopułą nazywaną konchą, dzięki podobieństwu do muszli małży nazywana muszlą koncertową. Zastosowanie zwykle półokrągłego sklepienia poprawia akustykę sceny, działając podobnie jak zwierciadło wklęsłe w optyce – ogniskując i wzmacniając dźwięk na widowni. Zwykle obiekty takie powstawały w parkach czy przy głównych deptakach uzdrowiskowych.
  Staw – zbiornik wodny, stosunkowo płytki - pozbawiony strefy głębinowej (na całej powierzchni występuje roślinność zakorzeniona, jak w strefie przybrzeżnej), zarośnięty, zazwyczaj mniejszy od jeziora. Podobnie jak jeziora nie mają bezpośredniego połączenia z morzem. Niektóre z nich są zasilane przez wody rzeczne. Często otacza je sztuczne obwałowanie. Według Komisji Standaryzacji Nazw Geograficznych staw definiowany jest jako "płytki zbiornik wodny powstały przez sztuczne zatamowanie (zastawienie) rzeki, najczęściej w celu hodowli ryb".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.836 sek.