• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park ha-Jarkon  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Nabucco (skrót od Nabucodonosor - pol. Nabuchodonozor) – opera w czterech aktach Giuseppe Verdiego, wystawiona po raz pierwszy w La Scali 9 marca 1842 roku.Joga (sanskryt योग) – jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem a umysłem (świadomością i duchem). Oznacza to, że poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych, deklaruje ona możliwość przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia praktykującego z kręgu wcieleń (sansara).
  Sport i rekreacja[ | edytuj kod]

  Na terenie Parku Jarkon można wypożyczyć rower i w ten sposób poruszać się po całym jego terenie. Część alejek parkowych jest wybrukowana i poruszanie się rowerem jest jednym z najlepszych sposobów zwiedzania parku. Początek tras rowerowych znajduje się w zachodniej części parku, tuż przy plaży. Trasy prowadzą bulwarami wzdłuż brzegów rzeki Jarkon, aby następnie rozdzielić się w kilka tras poprowadzonych po całym kompleksie parkowym.

  Napój miłosny (L’elisir d’amore) – opera komiczna w 2 aktach z librettem Felice Romani i muzyką Gaetano DonizettiegoElton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  W parku istnieje możliwość uprawiania jeździectwa, kajakarstwa lub wioślarstwa. W zachodniej części parku, na północnym brzegu rzeki Jarkon, znajduje się olimpijski ośrodek wioślarski Daniel Amichai Rowing Center. W centrum jest duża przystań, szkoła sportowa i ośrodek treningowy dla dwóch klubów wioślarskich. Założony w 1935 The Tel Aviv Rowing Club jest największym izraelskim klubem wioślarskim i prowadzi regularne treningi na rzece Jarkon. Architektura budynku centrum sportowego przypomina odwrócony do góry nogami statek. Na drugim piętrze budynku znajduje się restauracja z widokiem na rzekę. W parku jest także możliwość odbycia rejsu statkiem wycieczkowym po jeziorze.

  Drzewostan – zespół większej liczby drzew rosnących na pewnej powierzchni leśnej w odpowiednim zagęszczeniu i zwarciu koron, wzajemnie na siebie oddziałujących.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

  W zachodniej części parki, na północnym brzegu rzeki Jarkon, znajduje się duży kompleks sportowy Sportek. Najbardziej wysuniętym na zachód jest kompleks kortów tenisowych należących do klubu sportowego Maccabi Tel Awiw. W pobliżu znajdują się boiska do piłki nożnej i baseballa. Baseball trenuje drużyna Tel Aviv Lightning. Dodatkowo w kompleksie sportowym znajdują się boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę, oraz tory do jazdy na rolkach i deskorolce. W każdą sobotę instruktorzy prowadzą w parku otwarte zajęcia ćwiczeń jogi i treningi fitness. Mogą z nich korzystać wszyscy zainteresowani.

  Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

  We wschodniej części parku znajduje się szczególny obiekt sportowo-rekreacyjnyaquapark Meymadion. Jest to największy park wodny w Izraelu. Na powierzchni 25 akrów terenów zielonych wybudowano baseny kąpielowe o różnych kształtach, zjeżdżalnie, fontanny.

  Panorama Parku Jarkon z Icchak Rabin Center

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez teren parku przebiega droga ekspresowa nr 2 ISR-HW-2.svg (Tel Awiw-Netanja-Hajfa) oraz autostrada nr 20 ISR-FW-20.svg (Ayalon Highway).

  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Rakewet Jisra’el (רכבת ישראל) – izraelskie przedsiębiorstwo państwowe transportu publicznego. Obsługuje pociągi InterCity, podmiejską kolej pasażerską oraz transport towarowy na terenie całego państwa Izrael. W tym celu wykorzystuje tory o normalnej, standardowej szerokości 1435 mm.

  Przy parku znajdują się także stacje kolejowe Tel Awiw Uniwersytet i Bene Berak, obsługiwane przez Rakewet Jisra’el.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Jewish Independent: Changing pollution into paradise (ang.). [dostęp 22 lutego 2010].
  2. Tel Aviv Insider: Park Hayarkon – the central park of Tel Aviv (ang.). [dostęp 21 lutego 2010].
  3. Mikomos: Ganei Yehoshua (ang.). [dostęp 22 lutego 2010].
  4. Opera w Parku (hebr.). W: The Israeli Opera [on-line]. [dostęp 3 maja 2010].
  5. United Press International: Opera Celebrates Tel Aviv’s centennial (ang.). 17 lipca 2009. [dostęp 21 lutego 2010].
  6. The Daniel Amichai Centre: The Tel Aviv Rowing Club (ang.). [dostęp 22 lutego 2010].
  7. The Tel Aviv Rowing Club: The Tel Aviv Rowing Club (ang.). [dostęp 22 lutego 2010].
  8. Tel Aviv Focus: The Daniel Amichai Centre (ang.). [dostęp 22 lutego 2010].
  9. Tel Aviv Lightning: Tel Aviv Lightning (ang.). [dostęp 19 października 2009].
  10. Israel Wonders: Yoga and fitness at Ganei Yehoshua (ang.). [dostęp 22 lutego 2010].
  11. The Meymadion: About the Meymadion (ang.). [dostęp 22 lutego 2010].
  Opera Izraela (hebr. האופרה הישראלית החדשה; ang. The Israeli Opera; właściwie Nowa Opera Izraela) – opera narodowa Izraela, z siedzibą w centrum kultury Tel Awiw Performing Arts Center w osiedlu Tzafon Chadasz w Tel Awiwie.Mikroklimat, zespół czynników meteorologicznych bezpośrednio określających bytowe warunki organizmu lub grupy organizmów, zależy bezpośrednio od różnych przedmiotów terenowych, naturalnych lub sztucznych. Organizmy żyjące w dnie lasu żyją w innym mikroklimacie niż te, które żyją w warstwie koron drzewnych, jaskinia stwarza szczególny mikroklimat organizmom jaskiniowym, podobnie człowiek może stworzyć roślinom mikroklimat, uprawiając je w szklarniach lub cieplarniach.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia Izraela (hebr. ארץ ישראל, Erec Jisrael, także Ziemia Obiecana) – region, który według Biblii został dany Żydom przez Boga Jahwe.
  Rigoletto – opera w trzech aktach. Libretto napisał Francesco Maria Piave na podstawie dramatu Król się bawi autorstwa Victora Hugo. Muzykę do niej skomponował Giuseppe Verdi. Początkowo opera miała być zatytułowana "Klątwa", dopiero potem Verdi zmienił tytuł na „Rigoletto”. Prapremiera odbyła się w weneckim Gran Teatro La Fenice w 1851 r.
  Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.
  Jehoszua Rabinowic (hebr.: יהושע רבינוביץ, ang.: Yehoshua Rabinovitz, ur. 1911 w Wiszniewie, zm. 14 sierpnia 1979) – izraelski polityk i samorządowiec, w latach 1969–1974 burmistrz Tel Awiwu, w 1974 minister budownictwa, w latach 1974–1977 minister finansów, w latach 1977–1979 poseł do Knesetu z listy Koalicji Pracy.
  Storczyk (Orchis L.) – rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W zależności od ujęcia systematycznego klasyfikowanych jest do tego rodzaju od 17 do 33 gatunków, przy czym większa liczba podawana jest w starszych klasyfikacjach. Po odkryciu w końcu lat 90. XX wieku polifiletycznego charakteru tradycyjnie definiowanego rodzaju, część zaliczanych tu gatunków przeniesiona została przez taksonomów do rodzaju koślaczek (Anacamptis) i Neotinea. Gatunkiem typowym jest storczyk kukawka (Orchis militaris L.).
  Britney Jean Spears (ur. 2 grudnia 1981 w McComb) – amerykańska piosenkarka muzyki pop i dance, tancerka i projektantka mody.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.