• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Stryjski

  Przeczytaj także...
  Lwowska Kolej Dziecięca (ukr. Львівська дитяча залізниця) – kolej parkowa kursująca w Parku Stryjskim we Lwowie.Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.
  Cmentarz Stryjski we Lwowie powstał wskutek rozporządzenia cesarza Józefa II z 11 grudnia 1783 roku. Rozporządzenie to zakazywało ze względów sanitarnych chowania zmarłych na cmentarzach przykościelnych i kryptach oraz nakazywało przeniesienie dotychczasowych grobowców na nowe cmentarze.
  Pomnik Jana Kilińskiego
  Tablica na Pomniku Kilińskiego
  Tablica na Pomniku Kilińskiego
  Tablica na Pomniku Kilińskiego
  Tablica na Pomniku Kilińskiego
  Pałac Sztuki, pawilon, inne
  Pałac Sztuki w Parku Stryjskim
  Pałac Sztuki w Parku Stryjskim
  Pałac Sztuki w Parku Stryjskim
  Rzeźba na Pałacu Sztuki w Parku Stryjskim
  Rzeźba na Pałacu Sztuki w Parku Stryjskim
  Budynek w Parku Stryjskim
  Pawilon w Parku Stryjskim
  Płaskorzeźby na pawilonie w Parku Stryjskim
  Płaskorzeźby na pawilonie w Parku Stryjskim
  Brama wejściowa od strony ulicy Parkowej
  Platanus alley.jpg

  Park Stryjski we Lwowie, Park im. Jana Kilińskiego we Lwowie, ukr. Стри́йський парк у Львові – jeden z największych parków Lwowa, założony w 1877 według projektów inspektora ogrodów miejskich Arnolda Röhringa.

  Pałac Sztuki w Parku Stryjskim – pałac we Lwowie, wzniesiony w 1894 w obecnym Parku Stryjskim według projektu Franciszka Skowrona, któremu pomagali Grzegorz Peżański, Michał Łużecki.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Założenie parkowe powstało w latach 1876-1877 obejmując swoim obszarem zamknięty w 1823 stary Cmentarz Stryjski. Dwa lata później z inicjatywy radnego miejskiego Stanisława Niemczynowskiego posadzono liczne krzewy i drzewa, w 1894 powstał kamienny pomnik Jana Kilińskiego dłuta Juliana Markowskiego, który został patronem parku, uroczyste odsłonięcie miało miejsce 18 czerwca 1895. W tym samym czasie we wschodnią część parku przeznaczono na teren organizowanej Wystawy Krajowej, powstały pawilony wystawowe oraz doprowadzono linię tramwajową. Podczas I wojny światowej na teren parku spadł samolot, w którym zginął austriacki lotnik. Jego mogiła znajdowała się w pobliżu Pałac Sztuki. W listopadzie 1918 na terenie parku dokonywano pochówków poległych strzelców ukraińskich, po zakończeniu działań wojennych ich ciała ekshumowano na Cmentarz Janowski. Od 1922 do wybuchu II wojny światowej na terenach po Wystawie Krajowej organizowano cykliczne Targi Wschodnie, aby ułatwić dostawę towarów i pasażerów od stacji kolejowej na Persenkówce doprowadzono tory kolejki wąskotorowej. W 1930 w parku wybudowano wieżę radiową. W 1951 kolejkę wąskotorową częściowo rozebrano pozostawiając torowisko na terenie parku, użyto go do stworzenia Lwowskiej Kolejki Dziecięcej. W 1952 wejście do parku od strony ulicy Parkowej zostało ozdobione łukami na kolumnach korynckich zaprojektowanych przez Henryka Szweckiego-Wineckiego, a teren parku znacznie powiększono o przylegające do niego nieużytki. Całość ogrodzono, dosadzono nowe drzewa i krzewy. W 2008 w górnej części parku wybudowano pierwszy na Ukrainie skate park. W 2009 z funduszy przekazanych przez polski rząd dokonano prac restauracyjnych pomnika Jana Kilińskiego, w tym samym roku rozpoczęto przebudowę alejek i oświetlenia. W 2013 wyremontowano znajdującą się przy głównym wejściu fontannę "Iwasyk-Telesyk".

  Panorama Racławicka – muzeum sztuki we Wrocławiu, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, założone w 1893 we Lwowie, od 1980 we Wrocławiu; eksponuje cykloramiczny obraz Bitwa pod Racławicami namalowany w latach 1893–1894 pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Obraz olejny przedstawia bitwę pod Racławicami (1794), jeden z epizodów insurekcji kościuszkowskiej, zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem gen. Tadeusza Kościuszki nad wojskami rosyjskimi pod dowództwem gen. Aleksandra Tormasowa.Pomnik Jana Kilińskiego we Lwowie – pomnik dłuta Juliana Markowskiego, którego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 18 czerwca 1895 w obecnym Parku Stryjskim we Lwowie.

  Czasy współczesne[ | edytuj kod]

  Park posiada powierzchnię 52 ha, jest położony na górzystych stokach kilku wąwozów, obsadzonych malowniczymi grupami drzew i krzewów różnych gatunków. Całość terenu dzieli się na trzy części, dolny taras, park leśny oraz górny taras będący pozostałością Targów Wschodnich. Większość budynków powystawowych uległa zniszczeniu, pozostały trzy budowle: wieża wodna w stylu gotyckim, pałac sztuki – przebudowany za czasów sowieckich na basen (jeden z budynków Politechniki Lwowskiej – sale do ćwiczeń dziewczyn WF i basen) oraz rotunda Panoramy Racławickiej – przebudowana za czasów sowieckich na salę do koszykówki i siatkówki (jeden z budynków Politechniki Lwowskiej – sale do ćwiczeń chłopców). Na terenie Parku Stryjskiego zbudowano sztuczną ruinę zamku, staw i restaurację.

  Cmentarz Janowski (ukr. Янівський цвинтар) – cmentarz we Lwowie, na Kleparowie, założony w roku 1883 i funkcjonujący do chwili obecnej; zajmuje około 45 ha powierzchni, jednak jest uboższy i mniej okazały od Cmentarza Łyczakowskiego.Targi Wschodnie – coroczna lwowska wystawa przemysłu polskiego i zagranicznego w latach 1921-1939 u której idei leżało uczynienie ze Lwowa ogniska handlu Polski z krajami wschodnimi, w szczególności Rumunią, Ukraińską SRR i Rosją. Impreza targowa, tradycyjnie odbywająca się we wrześniu, w roku 1939 otwarta 2 września, trwała krócej niż zazwyczaj (około tygodnia) z powodu wybuchu wojny.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Boisko gimnastyczne w Parku Kilińskiego. „Przewodnik Gimnastyczny „Sokół””. 7, s. 80 [4], maj 1892.
 • Przemysław Włodek, Adam Kulewski, Lwów. Przewodnik, Pruszków: Rewasz, 2006, ISBN 83-89188-53-8, OCLC 169981507.
 • Grzegorz Rąkowski, "LWÓW. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej" część IV. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2008, ​ISBN 978-83-89188-70-8​;
 • І. Крип'якевич. Історичні проходи по Львові. Львів: Каменяр, 1991. ​ISBN 5-7745-0316-X​. (ukr.)
 • Skatepark to specjalny tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych (jazda na deskorolce, BMX czy wyczynowa jazda na rolkach). W skateparku może znajdować się wiele przeszkód przeznaczonych do nauki trików. Do prywatnych skateparków można zwykle wejść za opłatą, podczas gdy publiczne skateparki zwykle są darmowe. Prywatne skateparki są często umieszczone wewnątrz budynków. Publiczne skateparki prawie zawsze dostępne są na świeżym powietrzu.Przewodnik Gimnastyczny „Sokół” – miesięcznik wydawany w latach 1881-1923 we Lwowie (z przerwą w latach 1915-1917), a następnie od 1924 do 1939 w Warszawie. Przez krótki okres - od 1927 do 1929 - gazeta była dwutygodnikiem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powszechna Wystawa Krajowa we Lwowie – urządzona w 1894 we Lwowie wielka wystawa osiągnięć gospodarczych i kulturalnych Galicji oraz ponadzaborowa prezentacja dzieł sztuki i kultury narodu polskiego.
  Julian Marian Szeliga Markowski (ur. w 1846 we Lwowie, zm. 13 stycznia 1903 tamże) – polski rzeźbiarz, twórca wielu lwowskich pomników.
  Arnold Karol Röhring (ur. 1840, zm. w marcu 1913 we Lwowie) – inspektor plantacyj miejskich, dyrektor ogrodów miejskich i naczelny ogrodnik miasta Lwowa.
  Jan Kiliński (ur. 1760 w Trzemesznie, zm. 28 stycznia 1819 w Warszawie) – jeden z pułkowników powstania kościuszkowskiego, uczestnik spisków powstańczych, należał do Rady Miasta Warszawy od roku 1791, pamiętnikarz. Z zawodu był szewcem.
  Persenkówka (ukr. Персенківка) – dzielnica Lwowa, w rejonie sychowskim. Jej granice wyznaczają ulice Iwana Myrnego, profesora Bujka, Kozielnicka i LAZ. Na jej terenie znajduje się elektrownia miejska nr. 1 oraz Lwowska Fabryka Autobusów.
  Grzegorz Rąkowski (ur. 1954) - polski biolog, podróżnik, krajoznawca, doktor, pracownik naukowy Instytutu Ochrony Środowiska. Autor licznych książek o tematyce podróżniczej, autor przewodników turystycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.267 sek.