• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Regionalny Landów Gaskońskich

  Przeczytaj także...
  Belin-Béliet – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes, w departamencie Żyronda.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
  Akwitania (fr. Aquitaine) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony na wybrzeżu atlantyckim w południowo-zachodniej części kraju. Graniczy z Hiszpanią oraz regionami: Poitou-Charentes, Limousin i Midi-Pyrénées. Dzieli się na pięć departamentów: Dordogne, Gironde, Landes, Lot-et-Garonne i Pyrénées-Atlantiques.
  Mapa Regionalnego Parku Przyrody Landów Gaskonii

  Park Regionalny Landów Gaskońskich (fr. Parc naturel régional des Landes de Gascogne) – największy park regionalny w środkowej części Akwitanii, położony w departamentach Landy i Żyronda, nieopodal Bordeaux. Na terenie Parku znajduje się tylko jedno miasto – Belin-Béliet. Przez Park przepływa rzeka Leyre.

  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

  Park został ustanowiony rozporządzeniem z dnia 16 października 1970, zmienionym rozporządzeniem z 29 czerwca 1994 i dekretem z 17 lipca 2000.

  Powierzchnia parku wynosi 315 300 ha, ludność 60 500.

  W Parku znajduje się Muzeum Ekologiczne Marquéze.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.