• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Narodowy Turquino

  Przeczytaj także...
  Sierra Maestra - największe pasmo górskie Kuby, położone w południowej części kraju, w prowincji Granma. Najwyższym jego szczytem jest Pico Turquino (1974 m n.p.m.).Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Park narodowy – forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata; obszar powołany przez władzę szczebla krajowego celem ochrony występującej tam przyrody ożywionej (rzadziej np. cech krajobrazu, także kulturowego), na którym prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.

  Park Narodowy Turquino (zwany także Parkiem Narodowym Sierra Maestra) – park narodowy na Kubie w paśmie górskim Sierra Maestra w prowincji Santiago de Cuba, około 50 km. na zachód od Guamá.

  Pico Turquino – najwyższy (1974 m n.p.m.) szczyt Kuby, leżący w prowincji Santiago de Cuba w paśmie górskim Sierra Maestra. Obszar wokół szczytu zajmuje Park Narodowy Turquino, rozciągający się na powierzchni 229,38 km² (22 938 ha).

  Nazwa parku pochodzi od najwyższej góry Kuby Pico Turquino. Założony 8 stycznia 1980 zajmuje powierzchnię 229,38 km². Na obszarze chronionym znajdują się poza Pico Turquino także góry Pico Cuba, Pico Real i Pico Suecia a także fragment południowego wybrzeża.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Centro Nacional de Areas Protegidas: Sistema Nacional de Areas Protegidas (ang.). [dostęp 18 sierpnia 2008].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.