• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Narodowy South Downs

  Przeczytaj także...
  South Downs – pasmo kredowych wzgórz w południowo-wschodniej Anglii, w hrabstwach Hampshire, West Sussex i East Sussex, rozciągające się wzdłuż wybrzeża Kanału La Manche, od okolic miasta Winchester na zachodzie po Eastbourne na wschodzie. Najwyższy szczyt – Butser Hill liczy 270 m n.p.m.Eastbourne - miasto w Wielkiej Brytanii (Anglia), w hrabstwie East Sussex, nad cieśniną La Manche. Około 92,1 tys. mieszkańców.
  West Sussex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone nad Kanałem La Manche, w zachodniej części historycznego hrabstwa Sussex.

  Park Narodowy South Downs – park narodowy znajdujący się w południowo-wschodniej Anglii i będący jej najmłodszym parkiem narodowym, powołanym w 2010 roku. Zajmuje on obszar około 1600 km² i rozciąga się na długości 140 km pomiędzy miastem Winchester na zachodzie i Eastbourne na wschodzie, zajmując tym samym tereny w trzech hrabstwach: Hampshire, West Sussex oraz East Sussex.

  National Trails – długodystansowe ścieżki turystyczne dla pieszych, cyklistów oraz jeźdźców konnych na terenie Anglii oraz Walii. Zarządzane są przez agencje Natural England oraz the Countryside Council for Wales.Winchester – miasto w Wielkiej Brytanii, w Anglii, ośrodek administracyjny hrabstwa Hampshire, nad rzeką Itchen, uchodzącą do cieśniny Solent. W 2001 roku miasto liczyło 41 420 mieszkańców. Stolica Anglii do przełomu XII i XIII wieku.

  Park obejmuje swoim obszarem pasmo kredowych wzgórz South Downs, które zakończone są kredowym urwiskiem klifowym Beachy Head w Eastbourne oraz znaczną część oddzielnego regionu fizjograficznego zachodniego Weald, który charakteryzuje się silnie zalesionymi piaskowcowymi i gliniastymi wzgórzami oraz dolinami. Przez teren parku biegnie South Downs Way o długości 160 km, będący jednym z piętnastu długodystansowych szlaków National Trails w Wielkiej Brytanii i równocześnie jedynym, który leży w całości na terenie parku narodowego.

  Hampshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowej Anglii, w regionie South East England, położone nad kanałem La Manche i cieśniną Solent.Beachy Head - kredowe urwisko klifowe u południowych wybrzeży Wielkiej Brytanii, niedaleko miasta Eastbourne w hrabstwie East Sussex. Mierzy 164 metrów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona internetowa Parku Narodowego South Downs
 • East Sussex – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w południowo-wschodniej Anglii, w regionie South East England, położone nad Kanałem La Manche, we wschodniej części historycznego hrabstwa Sussex.Regionalizacja fizycznogeograficzna - rodzaj regionalizacji polegający na wydzieleniu w przestrzeni pewnych obszarów - regionów fizycznogeograficznych, które wykazują pewien stopień wewnętrznej jedności wynikający z ich położenia geograficznego, historii rozwoju, charakteru współczesnych procesów geograficznych oraz wzajemnego powiązania poszczególnych elementów tworzących daną jednostkę.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.851 sek.