Park Narodowy Seto Naikai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słynna torii, brama do chramu Itsukushima, jeden z symboli Japonii
Krajobraz Morza Wewnętrznego
Wyspa Megi
Wyspa Ogi
Znaczek pocztowy z 1939 r. przedstawiający PN Seto Naikai

Park Narodowy Seto Naikai (jap. 瀬戸内海国立公園 Seto Naikai Kokuritsu Kōen)japoński park narodowy, który został utworzony 16 marca 1934 roku. Obejmuje on ochroną różne fragmenty akwenów i wysp Morza Wewnętrznego znajdującego się pomiędzy wyspami Honsiu (Honshū) i Sikoku (Shikoku).

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Wewnętrzne Morze Japońskie (jap. 瀬戸内海, Setonai-kai) – morze pomiędzy japońskimi wyspami Honsiu, Kiusiu i Sikoku. Od wschodu jest połączone z zatoką Osaka przez cieśniny Akashi i Kitan, a przez cieśninę Naruto i Cieśnina Kii z Oceanem Spokojnym. Od południa połączone także z Oceanem Spokojnym przez cieśninę Hōyo i cieśnina Bungo. Od zachodu łączy się poprzez cieśninę Kammon (cieśninę Shimonoseki) z Morzem Japońskim.

Park, którego powierzchnia wynosi 627,81 km², składa się z wielu wysp i wysepek, a także skał porośniętych kępami roślinności. Najczęściej mają one skalistą linię brzegową, kilka plaż, a ich wnętrze pokrywa sosnowy las. Najsłynniejszą wyspą wchodzącą w skład PN Seto Naikai jest Itsuku, zwana także wyspą Miya, gdzie znajduje się słynny chram Itsukushima. Jest to jeden z tak zwanych Trzech japońskich pejzaży.

Wiry Naruto (jap. 鳴門の渦潮, Naruto no uzushio) - wodne wiry występujące w cieśninie Naruto, łączącej Wewnętrzne Morze Japońskie z Pacyfikiem.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

Niezwykłym zjawiskiem spotykanym na Morzu Wewnętrznym są wiry wodne, jak np. Naruto.

Obszary naturalne[ | edytuj kod]

 • Wyspy: Awaji (część), Bōyo, Ie, Itsuku, Nao, Shiwaku, Shōdo, Tomo (Tomo-ga-shima).
 • Góry: Rokkō, Maya, Noro
 • Cieśniny: Akashi, Hōyo, Kitan, Naruto, Kanmon
 • Inne: wiry Naruto.


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Cieśnina Kanmon (jap. 関門海峡, Kanmon-kaikyō), używana także nazwa cieśnina Shimonoseki (jap. 下関海峡, Shimonoseki-kaikyō); pisownia polska i wymowa: „cieśnina Kammon”. Ta wąska cieśnina rozdziela dwie japońskie wyspy Honsiu i Kiusiu. Należy geograficznie do regionu Morza Wewnętrznego Seto.
  Cieśnina Naruto (jap. 鳴門海峡, Naruto-kaikyō) – cieśnina znajdująca się w Japonii, oddzielająca wyspy: Awaji i Sikoku. Łączy Morze Wewnętrzne Seto z kanałem Kii i Oceanem Spokojnym.
  Akwen – każdy dowolnie określony fragment powierzchni wodnej. Termin spełniający taką samą funkcję jak teren w odniesieniu do powierzchni lądowej.
  Torii (jap. 鳥居, dosł. miejsce dla ptaków, grzęda) – brama o charakterystycznym kształcie, prowadząca do chramów i miejsc świętych shintō (w shintō ptaki są uważane za posłańców bogów).
  Itsukushima-jinja (jap. 厳島神社) – chram shintō na wyspie Itsukushima w mieście Hatsukaichi (prefektura Hiroshima w Japonii). Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Część budynków i przedmiotów została uznana przez rząd japoński za skarby narodowe.
  Wyspa Awaji (jap. 淡路島, Awaji-shima) - wyspa w prefekturze Hyōgo w Japonii. Znajduje się we wschodniej części Wewnętrznego Morza Seto (Seto-nainai), pomiędzy wyspami Honsiu i Sikoku. Jako że stanowi drogę transportową pomiędzy tymi dwiema wyspami, pierwotne znaczenie nazwy to „droga do prowincji Awa”. Nazwa Awaji była również zapisywana jako 淡道.
  Sikoku (jap. 四国, Shikoku, pol. "cztery prowincje") - najmniejsza i najsłabiej zaludniona z czterech głównych wysp Japonii.

  Reklama