• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Narodowy Necz Sar

  Przeczytaj także...
  Buszbok – grupa gatunków i podgatunków ssaków z rodziny krętorogich (Bovidae) opisywanych pod gatunkową nazwą Tragelaphus scriptus. Są to pospolite i szeroko rozprzestrzenione w subsaharyjskiej Afryce antylopy, zasiedlające różnorodne środowiska. Ze względu na dużą plastyczność wytworzyły wiele form. Naukowo opisano 42 podgatunki. Pomimo swej liczebności i szerokiego zasięgu występowania buszbok okazał się być zwierzęciem o słabo poznanej ekologii i filogenezie.Zebra stepowa (Equus quagga, poprzednio Equus burchelli) – gatunek ssaka z rodziny koniowatych, najliczniejszy gatunek zebry. Nie jest zagrożony wyginięciem. Często spotykane w ogrodach zoologicznych, również w Polsce.
  Koczkodan tumbili, werweta (Chlorocebus pygerythrus syn. Cercopithecus pygerythrus) – małpa wąskonosa z rodziny makakowatych.

  Park Narodowy Necz Sarpark narodowy położony w regionie administracyjnym Jedebub Byhierocz, Byhiereseboczynna Hyzbocz w Etiopii. Został utworzony w 1974. Obejmuje powierzchnię 514 km².

  Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.Hipopotam nilowy (Hippopotamus amphibius), z greckiego ‘ιπποπόταμος (hippopotamos, hippos znaczy "koń", potamos znaczy "rzeka") – gatunek dużego, przeważnie roślinożernego ssaka, należącego do rodziny hipopotamowatych (Hippopotamidae), w obrębie której wyróżnia się dwa współcześnie żyjące gatunki (drugim jest dużo mniejszy hipopotam karłowaty). Hipopotam nilowy jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodzaju Hippopotamus.

  Fauna[ | edytuj kod]

  Na terenie Parku Narodowego Necz Sar występuje wiele gatunków zwierząt, wśród których można wymienić: zebry stepowe, bawolce krowie, gazele Granta, dik-diki, kudu wielkie, hipopotamy nilowe, krokodyle nilowe, buszboki, pawiany anubis, świnie, werwety oraz szakale czaprakowe.

  Szakal czaprakowy (Canis mesomelas) – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych. Występuje w Afryce na południe od Sahary. Wyróżnia się 2 podgatunki.Region Narodów, Narodowości i Ludów Południa (amh. ደቡብ ብሔሮች ብሔረሰቦችና ሕዝቦች ክልል ) – jeden z regionów administracyjnych w południowej części Etiopii, z siedzibą władz w mieście Auasa. Graniczy z Kenią na południu, Sudanem Południowym na południowym zachodzie, regionem Gambela na północnym zachodzie i regionem Oromia na północy i wschodzie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Park narodowy
 • Parki narodowe Afryki
 • Bawolec krowi, dawniej także: bawolec, antylopa krowia (Alcelaphus buselaphus) – gatunek dużego ssaka z rodziny wołowatych.Poniższe zestawienie przedstawia parki narodowe i wybrane rezerwaty przyrody położone na obszarze Afryki, według krajów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gazela Granta – gatunek kopytnego ssaka z rodziny krętorogich (Bovidae) opisany naukowo pod nazwą Gazella granti, honorującą szkockiego badacza Jamesa Augustusa Granta. Wraz z gazelą dama i aulem zaliczane są do dużych gazel, klasyfikowanych w podrodzaju (lub rodzaju) Nanger.
  Madoqua – rodzaj małych antylop żyjących w Afryce Południowej oraz Wschodniej (Etiopia, Somalia, Kenia, Tanzania, Namibia, Angola).
  Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus) – jeden z trzech gatunków krokodyli występujących w Afryce i drugi pod względem wielkości, zaraz po krokodylu różańcowym, w rodzinie krokodylowatych. Może osiągać długość 5,5 metrów i masę blisko 1 tony. Występuje prawie w całej Afryce na południe od Sahary i na Madagaskarze. Był czczony w starożytnym Egipcie.
  Park narodowy – forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata; obszar powołany przez władzę szczebla krajowego celem ochrony występującej tam przyrody ożywionej (rzadziej np. cech krajobrazu, także kulturowego), na którym prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.752 sek.