• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Narodowy Mweru Wantipa

  Przeczytaj także...
  Miombo – formacja roślinna, widny las zrzucający liście w porze suchej charakterystyczny dla strefy podrównikowej w Afryce, podobny do caatingi, występuje w Afryce Południowej (zwłaszcza w dorzeczu rzeki Zambezi) oraz częściowo w Afryce Wschodniej i Środkowej.Mweru Wantipa – jezioro i system mokradeł w zambijskiej Prowincji Północnej. W przeszłości uważane za tajemnicze z uwagi na występujące w nim fluktuacje poziomu wody i zasolenia, które nie mogły być w pełni wyjaśnione przez różnice w opadach. Znane z tego, że wyschło niemal całkowicie. Objęte jest ochroną w ramach Parku Narodowego Mweru Wantipa.
  Kaputa – miasto w Prowincji Północnej w północnej Zambii. W 2010 roku zamieszkiwane było przez 119 514 tys. mieszkańców.

  Park Narodowy Mweru Wantipapark narodowy położony w północnej Zambii. Obejmuje jezioro i mokradła Mweru Wantipa oraz przyległe tereny na zachód od jeziora. Park podzielony jest na dwie części biegnącą zachodnim brzegiem jeziora drogą D817, prowadzącą do Kaputy. Utworzony został w 1972 roku, jako piąty w Zambii.

  Dambo (l. mn. dambos) – słowo określające klasę płytko podmokłych trawiastych formacji roślinnych, używane w środkowej, południowej i zachodniej Afryce, szczególnie w Zambii i Zimbabwe. Występują głównie na, charakteryzujących się dużymi opadami, równinnych płaskowyżach, posiadających system podobnych do rzek, rozgałęzionych kanałów, które mimo że nigdzie nie są duże, są na tyle powszechne by sumarycznie zajmować bardzo dużą powierzchnię. Szacuje się, że w Zambii dambos pokrywają 12,5% powierzchni kraju. Podobnymi afrykańskimi określeniami są mbunga (częste w Afryce Wschodniej), matoro (Mashonaland w Zimbabwe), vlei (Afryka Południowa), fadama (Nigeria) oraz bolis (Sierra Leone).Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.

  Geografia i klimat[]

  Park ma powierzchnię 3134 km i położony jest na wysokości 900-1425 m n.p.m.. Roczna suma opadów wynosi 1051-1150 mm. W klimacie rejonu wyróżnić można trzy pory roku: chłodną porę suchą od maja do sierpnia, gorącą porę suchą od sierpnia do listopada i porę deszczową od listopada do kwietnia.

  Park narodowy – forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata; obszar powołany przez władzę szczebla krajowego celem ochrony występującej tam przyrody ożywionej (rzadziej np. cech krajobrazu, także kulturowego), na którym prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.

  Środowisko naturalne[]

  Na terenie parku wyróżnić można trzy typy powierzchni i związanej z nią wegetacji:

  Powierzchnia mokradeł i jeziora Mweru Wantipa charakteryzuje się dużymi wahaniami poziomu wody, zarówno sezonowymi jak i długookresowymi, przybierając formę od trawiastych łąk, przez mokradła po płytkie otwarte jezioro. Od czasu wybudowania tamy istnieje jednak część na stałe zalana.

  Zarośla Itingi rosnące na niżej położonych (900-1000 m) terenach wokół jeziora. Stanowią część zambijskiego ekoregionu zarośli Itingi-Sumbu. Charakterystycznymi roślinami są tu Bussea massaiensis subsp. floribunda, Pseudoprosopis fischeri oraz Burttia prunoides. Z innych, drzewiatych roślin, wymienić można Baphia burttii, Baphia massaiensis, Combretum celastroides subsp. orientale, Grewia burttii, Tapiphyllum floribundum, Albizia petersiana, Craibia brevicaudata subsp. burtii. Przybierają najczęściej formę wysokich na 3-5 m krzewów.

  Dalej na zachodzie parku wysokość stopniowo się zwiększa, sięgając do ok. 1400 m. Na terenach tych przeważa mozaika lasów miombo oraz dambos.

  Przypisy

  1. Mweru Wantipa Lake na Google Maps. [dostęp 2013-10-30].
  2. Flora of Zambia: Location: Mweru Wantipa National Park. [dostęp 2013-10-30].
  3. W. Fund: Itigi-Sumbu thicket. The Encyclopedia of Earth, 2008. [dostęp 2013-10-30].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.