• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Narodowy Marojejy

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Route nationale 3b (N3b) – to utwardzona droga krajowa o długości 106 km, biegnąca na terenie Madagaskaru. Zaczyna się w pobliżu miasta Sambava, po czym biegnie na południowy zachód. Magistrala kończy się w mieście Andapa.
  Dypsis pilulifera – gatunek palmy z rzędu arekowców (Arecales). Występuje endemicznie na Madagaskarze, w prowincjach Antsiranana oraz Toamasina. Można go spotkać między innymi w parkach narodowych Andasibe-Mantadia i Marojejy.

  Park Narodowy Marojejypark narodowy położony w północno-wschodniej części Madagaskaru, w regionie Boeny. Zajmuje powierzchnię 55 500 ha.

  Park obejmuje górski obszar, który porasta pierwotny wilgotny las równikowy, w którym można spotkać wiele rzadkich ptaków, a także płazy. Położony jest na wysokości 75–2200 m n.p.m.

  Obszar ten był chroniony od 1952 roku, jednak park narodowy utworzono dopiero w 1998 roku. Od 2007 roku park wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część lasów deszczowych Atsinanana.

  Paprotniki (Pteridophyta) – historyczny takson w randze gromady (typu), który stosowany był w dawnych systemach klasyfikacyjnych roślin naczyniowych. Paprotniki wyróżnione były w systemie Augusta Wilhelma Eichlera z 1883, Adolfa Englera z 1892, po raz ostatni wymieniane były jako takson w latach 90. XX wieku (wznawiany podręcznik botaniki Strasburgera z 1991). Spośród roślin współczesnych do grupy tej zaliczano widłaki, skrzypy, psylotowe i paprocie. Obecnie wiadomo, że grupa ta w takim ujęciu ma charakter parafiletyczny. W miejsce dawnych paprotników wyróżnia się odrębne ww. linie rozwojowe roślin, opisywane zwykle w randze gromad, podgromad lub klas. Nazwa "paprotniki" stosowana jest często zwyczajowo, a nie taksonomicznie, w podobnym jak niegdyś znaczeniu, w odniesieniu do roślin zarodnikowych, u których pokoleniem dominującym jest sporofit i które osiągnęły podobnie wysoki poziom budowy i rozwoju.Hełmodziób (Euryceros prevostii) – gatunek ptaka z rodziny wangowatych (Vangidae); endemit Madagaskaru. Zagrożony wyginięciem.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Park położony jest w pobliżu wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Jego południową oraz południowo-wschodnią granicę wyznacza droga Route nationale 3b oraz rzeka Lokoho, natomiast z północy jest ograniczony rzeką Androranga.

  Żabowate (Ranidae), tzw. żaby właściwe – rodzina płazów bezogonowych zaliczanych do grupy Neobatrachia. Do żabowatych należy 16 rodzajów i ok. 340 gatunków.Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.

  Flora[ | edytuj kod]

  W parku występuje 305 gatunków paprotników (między innymi gatunki rodzaju Cyathea), z których 6 jest endemicznych. Ponadto zinwentaryzowano tutaj ponad 50 gatunków palm (w tym takie gatunki jak Marojejya darianii, Marojejya insignis, Dypsis fasciculata, Dypsis marojejyi, Dypsis oreophila czy Dypsis pilulifera). Rosną one szczególnie obficie w lasach na małej wysokości, ale spotykane są okazy aż do szczytów górskich.

  Lasy deszczowe Atsinanana (fr. Forêts humides de l’Atsinanana, ang. Rainforests of the Atsinanana) – obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO, wpisany w 2007 roku. Obejmuje wilgotne lasy równikowe wschodniego Madagaskaru, których ekosystemy są istotne z punktu widzenia zachowania unikalnej, endemicznej fauny i flory wyspy. W skład obiektu wchodzą następujące parki narodowe:Dypsis oreophila – gatunek palmy z rzędu arekowców (Arecales). Występuje endemicznie na Madagaskarze, w prowincjach Antsiranana, oraz Toamasina. Można go spotkać między innymi w Parku Narodowym Marojejy, czy ścisłym specjalnym Tsaratanana.

  Fauna[ | edytuj kod]

  W parku zaobserwowano 115 gatunków ptaków, 11 gatunków małpiatek oraz 148 gatunków herpetofauny, z których 16 jest charakterystycznych dla wysokich gór. Można tu spotkać 33% gatunków gadów i płazów żyjących na Madagaskarze.

  Można tu spotkać między innymi ptaka Euryceros prevostii, sifakę Propithecus candidus, kameleona Brookesia karchei czy żabę Mantella laevigata.

  Dypsis marojejyi – gatunek palmy z rzędu arekowców (Arecales). Występuje endemicznie na Madagaskarze, w prowincji Antsiranana. Można go spotkać w Parku Narodowym Marojejy. Znane są tylko 2-5 jego naturalne stanowiska.Arekowce, palmowce (Arecales Bromhead) – rząd roślin należących do jednoliściennych. Jest to takson monotypowy – z jedną rodziną, określaną jako arekowate lub palmy (Arecaceae Schultz Sch.). Liczy w zależności od ujęcia od ok. 2 tys. do 3 tys. gatunków. Należące tu rośliny występują na wszystkich kontynentach w strefie międzyzwrotnikowej (stosunkowo niewielkie ich zróżnicowanie w porównaniu do innych obszarów tropikalnych jest w Afryce), z nielicznymi przedstawicielami w strefie klimatu umiarkowanego (w Europie południowej występuje karłatka niska). Do palm należą rośliny drzewiaste o wzroście zwykle monopodialnym. Liście są okazałe, często w formie pióropusza na szczycie pędu, pierzaste lub dłoniaste. Wiele roślin z tej rodziny ma ogromne znaczenie użytkowe, np. kokos właściwy, daktylowiec właściwy, olejowiec gwinejski, sagownica zwyczajna i winodań wachlarzowata.
 • Propithecus candidus

 • Mantella laevigata

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Marojejy National Park (ang.). Travel Madagascar. [dostęp 21 grudnia 2013].
  2. Marojejy (ang.). Madagascar National Parks. [dostęp 21 grudnia 2013].
  3. Rainforests of the Atsinanana (ang.). World Heritage Site. [dostęp 21 grudnia 2013].
  4. Marojejy National Park. Google. [dostęp 11 grudnia 2013].
  5. Dypsis fasciculata Jum. (ang.). Madagascar Catalogue. [dostęp 18 grudnia 2013].
  6. Dypsis marojejyi Beentje (ang.). Madagascar Catalogue. [dostęp 18 grudnia 2013].
  7. Dypsis oreophila Beentje (ang.). Madagascar Catalogue. [dostęp 18 grudnia 2013].
  8. Dypsis pilulifera (Becc.) Beentje & J. Dransf. (ang.). Madagascar Catalogue. [dostęp 18 grudnia 2013].
  Małpiatki (Prosimiae, czasami pisane Prosimii) – pospolita nazwa grupy niedużych ssaków naczelnych. Nazwa Prosimia oznacza „przed małpami” i nawiązuje do wielu prymitywnych cech budowy małpiatek w porównaniu z wyżej rozwiniętymi naczelnymi – małpami właściwymi. Do małpiatek zalicza się lemury, lemurki, indrisy, lorisy, palczaki, galago i wyraki (tarsjusze).Dypsis fasciculata – gatunek palmy z rzędu arekowców (Arecales). Występuje endemicznie na Madagaskarze, w prowincjach Antsiranana oraz Toamasina. Można go spotkać między innymi w Parku Narodowym Marojejy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Herpetofauna – ogół wszystkich płazów i gadów występujących na danym obszarze. Czasem określenie stosowane bywa tylko wobec gadów, choć istnieje też podział herpetofauny na batrachofaunę (płazy) i reptiliofaunę (gady).
  Kameleonowate, kameleony (Chamaeleonidae) – rodzina gadów z grupy jaszczurek, słynąca ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała. Mają chwytny ogon i palce zrośnięte w rodzaj szczypiec, którymi przytrzymują się gałęzi. Nazwa kameleon wywodzi się z gr. chamailéōn - lew na ziemi.
  Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.
  Park narodowy – forma ochrony przyrody występująca w większości państw świata; obszar powołany przez władzę szczebla krajowego celem ochrony występującej tam przyrody ożywionej (rzadziej np. cech krajobrazu, także kulturowego), na którym prawnie ograniczona jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, osiedlania się itd., jednak obszar przynajmniej w pewnym zakresie jest udostępniony do zwiedzania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.