• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Narodowy Lamington

  Przeczytaj także...
  Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.
  Wodospady Elabana w parku narodowym Lamington

  Park Narodowy Lamington (czyt. Laminton) (Lamington National Park) położony jest w Australii na granicy stanów Queensland i Nowa Południowa Walia, około 85 km na południe od miasta Brisbane.

  Park zajmuje powierzchnię 206 km i leży w paśmie McPherson Range. Jest to las podzwrotnikowy z wąwozami, jaskiniami i wodospadami oraz bogatą roślinnością. Bogactwo różnych gatunków ptaków przyciąga obserwatorów z całej Australii. Jedną z głównych atrakcji turystycznych jest spacer po wiszącym wśród konarów drzew drewnianym moście. Część szlaków turystycznych w parku przygotowana jest z myślą o osobach na wózkach inwalidzkich. Najłatwiej dostępne jego części i zdecydowanie polecane to wzgórze O'Reilly i Bina Burra.

  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu. Rezerwat przyrody – jedna z obszarowych form ochrony przyrody w Polsce. Podobne pod względem funkcji tereny chronione powoływane są też w wielu innych krajach na świecie.

  Park ten jest częścią rezerwatu Gondwana Rainforests of Australia, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lamington National Park
 • Warto wiedzieć że... beta

  Queensland (QLD) – jeden z sześciu stanów Związku Australijskiego, położony w północno-wschodniej części kraju.
  Nowa Południowa Walia (ang. New South Wales, NSW) – najstarszy i najbardziej zaludniony stan Australii. Leży w południowo-wschodniej części kraju. Na północy graniczy ze stanem Queensland, od zachodu z Australią Południową, a od południa ze stanem Wiktoria. Ponadto sąsiaduje z Australijskim Terytorium Stołecznym, który jest enklawą wewnątrz Nowej Południowej Walii, oraz z Terytorium Jervis Bay, będącym półenklawą. Stolicą stanu i jego największym miastem jest Sydney.
  McPherson Range – pasmo górskie w środkowej części Wielkich Gór Wododziałowych w Australii, ciągnące się prawie równoleżnikowo od miejscowości Wallangara do wybrzeża Oceanu Spokojnego. Na odcinku 225 km (od Point Danger do Wallangara) jest granicą między stanami Queensland i Nowa Południowa Walia. W pobliżu wybrzeża przechodzi w Border Ranges, na zachodzie łączy się z Main Range, a od południa graniczy z Richmond Range. Najwyższym szczytem pasma jest Mount Barney (1359 m). Inne ważniejsze szczyty to Mt Ballow (1280 m), Wilsons Peak (1230 m) i Mt Lindesay (1177 m).
  Lasy Deszczowe Gondwana Australii - (Gondwana Rainforests of Australia), dawniejsza nazwa; "Środkowo-Wschodni Rezerwat Lasów Deszczowych" - (Central Eastern Rainforest Reserves). Rezerwat przyrody położony na granicy stanów Nowej Południowej Walii oraz Queensland w Australii. W 1986 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i rozszerzony w roku 1994.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.