• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Montsouris

  Przeczytaj także...
  Georges Eugène Haussmann (ur. 27 marca 1809 w Paryżu, zm. 11 stycznia 1891 tamże) – francuski urbanista, twórca planu urbanistycznej przebudowy Paryża (1852–1856).Lasek Vincennes (fr. Bois de Vincennes) - park położony we wschodniej części Paryża, w bezpośrednim sąsiedztwie zamku Vincennes. Jego powierzchnia - 995 hektarów - czyni z niego największy kompleks zielony w stolicy Francji.
  Parc des Buttes Chaumont – publiczny park położony w Paryżu. Etymologia nazwy parku pochodzi ze słów "Buttes" (oznaczającego wzgórze) oraz "Chaumont" (oznaczające łysą górę). Obecnie Parc des Buttes Chaumont jest jednym z największych parków w całej Francji oraz popularnym miejscem odwiedzanym przez paryżan w czasie dni wolnych od pracy.
  Park Montsouris

  Park Montsouris – park publiczny w 14. dzielnicy Paryża, o powierzchni 15 hektarów. Największy teren zielony i popularne miejsce wypoczynku południowej części miasta, zarządzany przez Miasto Paryż.

  Katakumby paryskie (fr. Les catacombes de Paris) - to sieć korytarzy w dawnych kamieniołomach Denfert-Rochereau z czasów cesarstwa rzymskiego. W 1786 roku z powodów sanitarnych, chcąc uniknąć szalejących epidemii w przeludnionym mieście zaczęto znosić tu zwłoki z paryskiego cmentarza z dzielnicy Les Halles, później z innych cmentarzy paryskich. W XIX wieku utworzono pomieszczenia, które przeznaczone są dzisiaj do zwiedzania, np. Krypta Męki Pańskiej (Rotunda Piszczeli), "Grobowiec Gilberta". Wejście znajduje się w siedzibie Urzędu Inspektora Kamieniołomów.

  Historia[ | edytuj kod]

  Podczas wielkiej przebudowy Paryża kierowanej przez Georges’a Hausmanna, zaplanowano cztery główne parki w mieście: Lasek Buloński na zachodzie, Lasek Vincennes na wschodzie, Wzgórza Chaumont na północy i Park Montsouris na południu. Realizację Montsouris powierzono Jean-Charles'owi Alphandowi i rozpoczęto w 1867 roku. Wybrano teren nienadający się do zabudowy, położony nad podziemnymi kamieniołomami i katakumbami (istniejącymi do dziś), które stwarzały problemy podczas prac (np. woda ze świeżo wykonanego sztucznego jeziora jednej nocy przelała się do podziemi i rankiem było suche). Uroczyste otwarcie parku miało miejsce w 1869, roboty kontynuowano jeszcze do 1878.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.