• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Milenijny w Chicago

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W Polsce 9249 parków jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Łącznie zajmują obszar 50354,65 ha.
  Jezioro Michigan (ang. Lake Michigan) – największe słodkowodne jezioro USA, trzecie co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej i jedyne z nich leżące całkowicie na obszarze USA. Na północno-wschodnim krańcu łączy się ono z jeziorem Huron przez cieśninę Mackinac, mającą 8 km szerokości w najwęższym miejscu; hydrologicznie oba jeziora stanowią jeden zbiornik wodny.
  Most dla pieszych w Parku Milenijnym

  Park Milenijny w Chicago to park publiczny znajdujący się w centrum Chicago w stanie Illinois w USA. Park położony jest nad brzegiem jeziora Michigan i obejmuje 24,5 akra powierzchni w północno-zachodniej części Parku Granta, który jest ograniczony ulicami Michigan Avenue, Randolph Street, Columbus Drive i East Monroe Drive.

  Planowanie budowy parku rozpoczęto w październiku 1997 roku. Budowę podjęto w rok później, a otwarcie Parku Milenijnego nastąpiło 16 lipca 2004 roku, w cztery lata później niż planowano. Trzydniowa ceremonia otwarcia zgromadziła około 300 000 osób. Park Milenijny uważany jest za najważniejsze założenie nie-biznesowe od czasów wielkiej Wystawy Światowej z roku 1893 i znacznie przekroczył w budowie zakładany budżet, który miał wynosić 150 milionów USD. Ostateczny koszt: 475 milionów, pokryto z podatków mieszkańców Chicago i datków prywatnych darczyńców. Wkład miasta wyniósł 270 milionów. Opóźnienia w budowie i znaczne przekroczenie kosztów składano na karb złego planowania i wielu zmian konstrukcyjnych. Wielu krytyków pochwaliło jednak park po jego ukończeniu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Nicholas Baume: Anish Kapoor: Past Present Future. The MIT Press, 2008. ISBN 978-0-262-02659-8.
 • Timothy J. Gilfoyle: Millennium Park: Creating a Chicago Landmark. University of Chicago Press, 2006. ISBN 978-0-226-29349-3.
 • Philip Jodidio: Architecture: Art. Prestel, 2005. ISBN 3-7913-3279-1.
 • Janice A. Knox, Heather O. Belcher: Then & Now: Chicago's Loop. Arcadia Publishing, 2002. ISBN 0-7385-1968-5.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.