• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Jerzy Gawin, pseud. Słoń, Miecz (ur. 20 września 1922 w Warszawie, zm. 23 września 1944 w Warszawie) – podharcmistrz, członek Szarych Szeregów, porucznik AK, powstaniec warszawski, drugi dowódca III plutonu "Felek" 2. kompanii "Rudy" batalionu Zośka.Józef Stanek SAC, pseudonim „Rudy”, (ur. 6 grudnia 1916 w Łapszach Niżnych na Spiszu, zm. 23 września 1944 w Warszawie) – polski ksiądz pallotyn, błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik II wojny światowej, kapelan Zgrupowania Kryska Armii Krajowej podczas powstania warszawskiego.
  Ulica Ludna w Warszawie – jedna z ulic osiedla Powiśle, biegnąca od ul. Wioślarskiej do zbiegu ulic ul. Kruczkowskiego, Rozbrat i Książęcej.

  Park Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego (do 1992 Centralny Park Kultury, także Centralny Park Kultury i Wypoczynku „Powiśle”) – zespół kilku dużych układów ogrodowych na warszawskim Powiślu, o powierzchni 53 ha. Powstał na terenach dawnej zabudowy miejskiej Powiśla oraz dawnych ogrodów Frascati, częściowo na skarpie wiślanej.

  Ulica Czerniakowska w Warszawie – jedna z głównych ulic w dzielnicy Mokotów w Warszawie, biegnąca od pl. Bernardyńskiego do ul. Ludnej. Wchodzi w skład Wisłostrady (części drogi krajowej nr 7) oraz drogi wojewódzkiej 724.Pomnik Powstańców Czerniakowa i Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego – monument znajdujący się w Parku marsz. Edwarda Śmigłego-Rydza upamiętniający powstańców walczących na Górnym Czerniakowie, wspierających ich żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1944 dokonali desantu na przyczółku czerniakowskim, oraz ludność cywilną dzielnicy wymordowaną w czasie pacyfikacji Czerniakowa.

  Lokalizacja[]

  Kompleks parkowy leży w rejonie ulic: Książęcej, al. Na Skarpie, Górnośląskiej, Rozbrat, Szarej, Koźmińskiej, Śniegockiej, Czerniakowskiej, Solec, Wilanowskiej i Ludnej. Dokładne określenie jego granic jest trudne ze względu na zabudowę bezpośrednio przy parku oraz wewnątrz. Niekiedy do parku zalicza się również leżący po północnej stronie ul. Książęcej Park na Książęcem.

  Zygmunt Stępiński (ur. 30 października 1908 w Warszawie, zm. 17 sierpnia 1982 tamże) – polski architekt i historyk architektury, urbanista.Tablice pamiątkowe Tchorka w Warszawie – tablice o wspólnym wzorze, stworzone na podstawie projektu Karola Tchorka z 1949 roku, upamiętniające znajdujące się w Warszawie miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej.

  Centralny Park Kultury powstał w okresie powojennym, w latach 1952–1964, na terenie zniszczonej zabudowy miejskiej Powiśla według projektu zespołu architektów w składzie Alina Scholtz, Zygmunt Stępiński i Longin Majdecki. Główna część parku otwarta została 22 lipca 1955. Jego powierzchnia 53 ha (według innego źródła – ok. 90 ha).

  Ławeczka Jana Nowaka-Jeziorańskiego − pomnik znajdujący się przy ul. Czerniakowskiej 178 A w Warszawie na skraju Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.Edward Śmigły-Rydz, także: Edward Rydz, Edward Rydz-Śmigły, pseud. "Śmigły", "Tarłowski", "Adam Zawisza" (ur. 11 marca 1886 w Brzeżanach, zm. 2 grudnia 1941 w Warszawie) – polski wojskowy, polityk, marszałek Polski, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 r., formalnie przez 17 dni "następca prezydenta RP na wypadek opróżnienia się urzędu przed zawarciem pokoju", wolnomularz, członek jednej z lóż wolnomularskich Wielkiej Loży Narodowej Polski.

  Obecna nazwa, nadana w 1992, upamiętnia Edwarda Śmigłego-Rydzamarszałka Polski i Naczelnego Wodza w wojnie obronnej 1939 roku.

  Przez park przebiega rowerowy Szlak Wisły (Bulwarowa lub Nadwiślańska Ścieżka Rowerowa) oraz Podskarpowa Ścieżka Rowerowa.

  Rzeźby, pomniki i upamiętnienia[]

 • Pomnik Chwała Saperom
 • Ławeczka Jana Nowaka Jeziorańskiego
 • Pomnik Haliny Mikołajskiej
 • Pomnik Powstańców Czerniakowa i Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego
 • Tablica Tchorka upamiętniająca ofiary pacyfikacji szpitala powstańczego przy ul. Solec 41
 • Miejsce pamięci poświęcone ks. Józefowi Stankowi (u zbiegu ulic Solec i Wilanowskiej)
 • Kamień z tablicą upamiętniającą 535 pluton Słowaków (przy Czerniakowskiej)
 • Kamień z tablicą upamiętniającą Jerzego Gawina „Słonia” (przy Czerniakowskiej)
 • Inne obiekty[]

 • Śródmiejski Ośrodek Rekreacji "Solec"
 • Wrotkowisko "Jutrzenka" (dawne kino letnie "Jutrzenka")
 • Przypisy

  1. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Urząd m.st. Warszawy, 2006-10-10. [dostęp 2015-01-29].
  2. Park im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego. W: Urząd m.st. Warszawy [on-line]. zielona.um.warszawa.pl. [dostęp 2015-04-23].
  3. Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 618. ISBN 83-01-08836-2.
  Frascati – tradycyjna nazwa obszaru położonego w Warszawie na wschód od placu Trzech Krzyży, na tarasie dochodzącym do skarpy wiślanej. Jego nazwa wywodzi się od obfitującego w zieleń włoskiego miasteczka Frascati.Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Naczelny Wódz lub Naczelny Dowódca – najwyższa funkcja wojskowa w Wojsku Polskim. Od 1917 r. mianowany tylko na czas wojny.
  Marszałek Polski – najwyższy stopień wojskowy w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Niższym stopniem wojskowym jest Generał (bezprzymiotnikowy,czterogwiazdkowy).
  535. pluton "Słowaków" – pluton na prawach kompanii kadrowej Armii Krajowej, działający do 1942 w ramach Rejonu 2 Obwodu Mokotów. Walczący w powstaniu warszawskim w ramach 1. kompanii batalionu "Tur" Zgrupowania "Kryska", dowodzony przez podporucznika Mirosława Iringha "Stanko". Opaski, które powstańcy nosili na prawym ramieniu, żołnierze plutonu Słowaków mieli w barwach biało-niebiesko-czerwonych, wraz z numerem plutonu i godłem narodowym Słowacji.
  Powiśle – osiedle Warszawy, będące częścią dzielnicy Śródmieście, i zarazem rejon Miejskiego Systemu Informacji. Od południa graniczy z Ujazdowem, od północy ze Starym Miastem, od zachodu ze Śródmieściem Północnym i Południowym a wschodnią granicę wyznacza Wisła.
  Pomnik Chwała Saperom – pomnik, znajdujący się w Parku Kultury i Wypoczynku im. Edwarda Rydza Śmigłego w Warszawie (poprzednia nazwa: im. Bolesława Prusa), tuż przy ruchliwej Wisłostradzie. Pomnik odsłonięto tuż przed trzydziestą rocznicą zakończenia II wojny światowej – 8 maja 1975 roku. Jego autorem jest Stanisław Kulon.
  Alina Zofia Scholtz-Richert (ur. 24 września 1908 w Lublinie, zm. 25 lutego 1996 w Warszawie) – polska architekt zieleni.
  Park na Książęcem – park w Warszawie, w rejonie skarpy wiślanej, w dzielnicy Śródmieście, dawny ogród książęcy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.