• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park Inokashira

  Przeczytaj także...
  Epoka Edo (jap. 江戸時代 – Edo-jidai; 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.Serau kędzierzawy, serau japoński (Naemorhedus crispus syn. Capricornis crispus) - ssak z rodziny krętorogich. Został opisany naukowo przez Temmincka pod nazwą Antilope crispa.
  Sosna czerwona (Pinus resinosa Ait.) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae). Sosna czerwona występuje w stanie dzikim w Ameryce Północnej, od kanadyjskiej Nowej Fundlandii na zachód, aż do Manitoby oraz na południe do stanów USA - Illinois i Pensylwanii. Niewielka populacja drzew rośnie także w Appalachach w stanie Wirginia. Nazwa gatunku wywodzi się od koloru kory.

  Park Inokashira (Inokashira Onshi Kōen (jap. 井の頭恩賜公園) – kompleks parkowy, rozciągający się przez dwa tokijskie miasta: Mitaka i Musashino. Inokashira Kōen istnieje od 1918 r., kiedy został podarowany miastu przez rodzinę cesarską, co było pierwszym tego rodzaju przypadkiem w Japonii.

  Musashino (jap. 武蔵野市, Musashino-shi) – miasto w Japonii, na wyspie Honsiu, w aglomeracji Tokio. W 2010 roku liczyło 138 813 mieszkańców.Ogród zoologiczny, zoo – urządzony i zagospodarowany teren wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nim związanymi, gdzie przetrzymywane są oraz eksponowane publicznie przez co najmniej 7 dni w roku żywe zwierzęta gatunków dziko występujących, z wyjątkiem:

  Staw Inokashira Inokashira no ike (jap. 井の頭池), wraz ze źródłem rzeki Kanda Kanda jōsui (jap. 神田上水), zostały założone już w epoce Edo i stanowią główne źródło zasilające rzekę Kanda. Inokashira to jedna z większych atrakcji turystycznych miasta Musashino.

  Siogunat, szogunat (jap. 幕府, bakufu, dosł.: „rządy spod namiotu”) – nazwa okresu historycznego oraz systemu zarządzania krajem przez dziedzicznych dowódców wojskowych (siogunów) w dawnej Japonii.Studio Ghibli (jap. 株式会社スタジオジブリ, Kabushiki-kaisha Sutajio Jiburi) – japońskie studio animacyjne. W logo firmy znajduje się tytułowa postać z filmu Hayao Miyazakiego Mój sąsiad Totoro. Siedziba studia mieści się w Koganei (prefektura Tokio).

  Historia i topografia[]

  Park jest skupiony wokół jeziora i rozciąga się podłużnie w kierunku południowo-wschodnim i północno-zachodnim. Jezioro ma kształt podłużny niemalże wzdłuż linii wschód-zachód. Zbiornik przecinają trzy drewniane mosty.

  Jezioro jest pochodzenia naturalnego. Pozostałości po jamie z okresu Jōmon, znanej jako ruiny Gotenyama otworzyły podziemne źródła, które teraz zasilają jezioro Inokashira i rzekę Kanda. W okresie siogunatu było to jedno z ulubionych miejsc sokolników rodu Tokugawa.

  Jōmon (jap. 縄文時代, Jōmon jidai, słowo Jōmon oznacza "ornament sznurowy") - okres w chronologii Japonii odpowiadający neolitowi. Nazwa pochodzi od motywu umieszczanego na naczyniach ceramicznych tworzonych przez ówczesną społeczność. Często jest on dzielony na pięć podokresów dla środkowej Japonii oraz na trzy okresy dla Kiusiu i Hokkaido. Kultura tego okresu była stopniowo wypierana ku północy i wschodowi. Za czas trwania okresu Jōmon uważa się lata od 12,000 p.n.e. do 300 p.n.e. (niektóre źródła podają także rok 250 p.n.e.). Tak naprawdę niewiele wiadomo na temat tego okresu - jedynych informacji dostarczają wykopaliska archeologiczne na terenach występowania osad.Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.

  Atrakcje turystyczne[]

  Oprócz pięknych widoków i możliwości przejażdżki łódką po jeziorze, park Inokashira jest znany ze Studia Ghibli, którego muzeum mieści się w jego południowo-zachodnim krańcu. Północno-wschodni kraniec mieści z kolei zoo i małe akwarium. W Inokashira Dōbutsu-en, czyli zoo parku Inokashira, można zobaczyć między innymi: rezusy, serau japońskie, japońskie marteny, chińskie łaskuny.

  Akwarium (łac. aquarium – naczynie na wodę) – sztuczny zbiornik wodny o zróżnicowanych rozmiarach i kształtach, z co najmniej jedną ścianą z materiału przezroczystego, zwykle ze szkła, służący do hodowli oraz prezentacji organizmów żyjących w środowisku słodko- lub słonowodnym.Mitaka (jap. 三鷹市, Mitaka-shi) - miasto w Japonii, na terenie stołecznej prefektury Tokio. 168 tys. mieszkańców. Rozwija się tu przemysł elektrotechniczny i środków transportu. Jest to jedna z tzw. sypialni dla Tokio. Miasto słynie z Muzeum Ghibli.

  Liczne aleje stworzyły miejsce do występów dla okolicznych muzyków, malarzy i innych artystów, którzy chętnie pokazują swój warsztat, zwykle w weekendowe popołudnia. Park stanowi również jedno w najpopularniejszych miejsc spędzania hanami w Tokio.

  Park posiada chram poświęcony bogini Benzaiten - bóstwu rozrywki i mściwej miłości. Legenda bogini głosi, iż sprowadza ona nieszczęście na pary błąkające się po parku. Zgodnie z tym przekazem tacy kochankowie mogą się bardzo szybko rozstać.

  Ród Tokugawa (jap. 徳川氏, Tokugawa-shi lub Tokugawa-uji) – ród siogunów sprawujący realną władzę w Japonii między 1603 a 1868 rokiem.Benzaiten, Benten (jap. 弁才天, 弁天, Benzaiten, Benten) – bogini z mitologii japońskiej, zaliczana do siedmiu bogów szczęścia, jedyna kobieta w tym gronie. Opiekunka urody, bogactwa i muzyki, patronka zakochanych oraz artystów. Wysłannikiem Benzaiten jest biały wąż.

  Roślinność w parku to 11,060 drzew, ~12,800 krzewów i ~10 tys. m murawy.

  Lokalizacja[]

  - Przylegające ulice: Gotenyama 1-chōme, Kichijōji Minami-chō 1-chōme, Inokashira 3~5-chōme, Shimorenjaku 1-chōme, Mure 4-chome - Najbliższe stacje komunikacji miejskiej i podmiejskiej: - Kichijōji (JR - linia Chūō) - 5 minut drogi od bramy północnej - linia Keiō Inokashira - minuta drogi od bramy północnej

  Zdjęcia[]

 • Źródło rzeki Kanda

  Rezus, makak rezus (Macaca mulatta) – gatunek małpy wąskonosej z rodziny makakowatych. Żyje od Afganistanu po Indie i Chiny. Nie jest gatunkiem zagrożonym.Cyprys (Cupressus L.) – rodzaj drzew iglastych z rodziny cyprysowatych. Obejmuje ok. 17–19 gatunków, występujących w Ameryce Środkowej, w Azji od południowo-zachodnich Chin, poprzez rejon Himalajów po południowo-zachodnią Azję i północną Afrykę. Pochodzący z Azji południowo-zachodniej cyprys wiecznie zielony jest często sadzonym gatunkiem ozdobnym w całym obszarze śródziemnomorskim.
 • Hanami w parku Inokashira

 • Przystanek stacji Inokashira

 • Łódki na jeziorze Inokashira podczas okresu hanami

 • Przypisy

  1. Japanese Reference (ang.). [dostęp 16 października 2009].
  2. Chram Inokashira Benzaiten (jap.). [dostęp 16 października 2009].
  3. Głównie: sakura, cyprys, sosna czerwona.

  Linki zewnętrzne[]

 • http://kazama2.sakura.ne.jp/ino.html - Album fotograficzny ogrodu, wykonany przez Kensuke Kazama
 • Japońska Kolej Wschodnia (jap. 東日本旅客鉄道株式会社, Higashi-Nihon Ryokaku Tetsudō Kabushiki-gaisha) jest największym przewoźnikiem pasażerskim na świecie, wchodzi w skład grupy JR. Znana są również pod nazwą JR East (jap. JR東日本, Jeiāru Higashi-Nihon).Hanami (jap. 花見, Hanami dosł. „oglądanie kwiatów”) – tradycyjny japoński zwyczaj podziwiania urody kwiatów, w szczególności kwiatów ozdobnych wiśni piłkowanych (Cerasus serrulata) (jap. 桜 lub 櫻, sakura). Hanami praktykowane jest od kilkuset lat i cieszy się w Japonii ogromną popularnością. Kwitnienie wiśni trwa od jednego do dwóch tygodni, zazwyczaj w marcu lub kwietniu, jest relacjonowane przez media i wyczekiwane przez większość Japończyków.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Metr kwadratowy (symbol: ) – jednostka pola powierzchni w układzie SI. 1 metr kwadratowy to pole równe polu kwadratu o boku 1 metra. W zestawie znaków Unicode metr kwadratowy ma kod: 33A1.
  Łaskun chiński (Paguma larvata) – gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny łaskunów w rodzinie łaszowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Paguma.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.