• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Pargowo

  Przeczytaj także...
  MZK Szczecin - nieistniejące współcześnie przedsiębiorstwo komunikacyjne ze Szczecina, zajmujące się (lata 1991-1999) przewozem autobusowym oraz (lata 1991-2009) przewozem tramwajowym na terenie Szczecina. Istniało w latach 1991-2009, 1 stycznia 2009 zostało zastąpione przez firmę Tramwaje Szczecińskie.Kołbaskowo (do 1945 niem. Kolbitzow, dawn. Colbitzow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, na Wzniesieniach Szczecińskich. Miejscowość jest siedzibą gminy Kołbaskowo. Położona jest w odległości 10 km od Szczecina przy granicy z Niemcami.
  Przejście graniczne Rosówek-Rosow to dawne polsko-niemieckie drogowe przejście graniczne położone w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo na drogach: polskiej krajowej nr 13 i niemieckiej Bundesstraße 2.

  Pargowo (niem. Pargow) – osada w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, przy granicy polsko-niemieckiej.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa szczecińskiego.

  Pargowo jest najdalej wysuniętą na południe miejscowością w powiecie polickim. Znajduje się ono w sąsiedztwie niemieckiego Staffelde. Leży 19 km na południowy zachód od Szczecina i 3 km na wschód od dawnego drogowego przejścia granicznego Rosówek-Rosow (zlikwidowanego na mocy układu z Schengen).

  Siadło Dolne (do 1945 niem. Niederzahden) – mała wieś w gminie Kołbaskowo, (powiat policki, województwo zachodniopomorskie), w dolinie nad Odrą, ok. 6 km na południe od Szczecina. Leży u podnóża Wału Stobniańskiego, rozciągającego się na przestrzeni kilkunastu kilometrów - od Bezrzecza do brzegu Odry w Siadle Dolnym. W pobliżu wsi znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry.Siadło Górne (do 1945 niem. Hohenzahden) – niewielka wieś w Polsce o dobrze zachowanym układzie ulicówki, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, ok. 5 km na południe od Szczecina.

  Historia[ | edytuj kod]

  Herb rodziny von Blumennthal na ścianie frontowej kościoła

  Wieś po raz pierwszy wzmiankowana w 1240 r. Do miejscowości prowadzi wąska asfaltowa droga, która we wsi obsadzona jest starymi dębami. W Pargowie przeważają głównie stare, poniemieckie wiejskie domy.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Kurów (do 1945 niem. Kurow) – wieś w Polsce położona nad Odrą w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo.
   Osobny artykuł: Ruiny kościoła w Pargowie.

  Znajdują się w nim także ruiny kościoła (wpisany do rejestru zabytków pod nr rej. 377) wybudowanego przed 1336 z głazów narzutowych i kwadr granitowych.

  Transport[ | edytuj kod]

  Przez wieś biegnie trasa autobusowa komunikacji miejskiej zapewniająca wygodne połączenie z pobliskim Szczecinem:

 • Linia 70: Pargowo – KamieniecMoczyły (1) lub Rosówek (2) – KołbaskowoSiadło GórneSiadło DolneKurówUstowoSzczecin (Urząd Miasta)
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Granica pomiędzy Polską a NRD
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Kamieniec (do 1945 niem.: Schöningen) – wieś w Polsce położona na Wzniesieniach Szczecińskich w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w odległości 16 km na południowy zachód od Szczecina przy drodze lokalnej z Kołbaskowa do Pargowa, w pobliżu granicy z Niemcami.Staffelde (pol. hist. Stawy) – wieś w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Uckermark, urzędzie Gartz (Oder) i gminie Mescherin. Miejscowość leży nad zachodnim brzegu Odry Zachodniej, 600 metrów od polskiej wsi Pargowo.
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat policki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Police.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Moczyły (do 1945 niem. Schillersdorf) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, w mezoregionie Wzniesienia Szczecińskie nad zachodnim, lewym brzegiem Odry.
  Ustowo (do 1945 Güstow) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo.
  Rosówek (do 1945 niem. Neu Rosow ) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Kołbaskowo, tuż przy granicy polsko-niemieckiej, przy drodze krajowej nr 13.
  Gmina Kołbaskowo (dawn. gmina Kolbaczewo) - położona jest w województwie zachodniopomorskim w południowej części powiatu polickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.775 sek.