• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parchowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Jamno (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Jòmno) – wieś kaszubska w Polsce na zachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo przy drodze wojewódzkiej nr 228. Wieś jest siedzibą sołectwa Jamno w którego skład wchodzi również Jamnowski Młyn, znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej. W odległości niecałego kilometra na północy znajduje się Jezioro Żukówko.Powiat bytowski (kasz. Bëtowsczi kréz) – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bytów.
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).

  Parchowo (kaszb. Gmina Parchòwò) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.

  W skład gminy wchodzi 11 sołectw: Chośnica, Gołczewo, Grabowo Parchowskie, Jamno, Jeleńcz, Nakla, Nowa Wieś, Parchowo, Soszyca, Sylczno, Żukówko.

  Gmina Sierakowice (kaszb. Gmina Serakòjce) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. W 2007 w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.Parchowski Bór (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Parchòwsczi Bór) – śródleśna osada kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Osada jest częścią składową sołectwa Parchowo.

  Siedziba gminy to Parchowo.

  Według danych z 30 grudnia 2006 gminę zamieszkiwały 3622 osoby.

  Według ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, istnieje możliwość używania przed organami gminy, obok języka urzędowego, języka kaszubskiego jako języka pomocniczego.

  Gmina jest gminą dwujęzyczną – według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 22,6% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.

  Jamnowski Młyn (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Jómsczi Młin) – osada kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Osada jest częścią składową sołectwa Jamno.Jeleńcz (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Jeléńcz) – wieś kaszubska w Polsce na pograniczu Pojezierzy Kaszubskiego i Bytowskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo w pobliżu zachodnich brzegów jeziora Stropno.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Parchowo ma obszar 130,91 km², w tym:

 • użytki rolne: 40%
 • użytki leśne: 49%
 • Gmina stanowi 5,97% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Parchowski Młyn (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Parchòwsczi Młin) – wieś kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo przy drodze wojewódzkiej nr 228. Wieś jest częścią składową sołectwa Parchowo.Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Parchowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Parchowo.png

  Pozostałe miejscowości niesołeckie[]

  Gminny Ośrodek Kultury w Parchowie

  Baranowo, Bawernica, Bylina, Chałupa, Frydrychowo, Glinowo-Leśniczówka, Grabacz, Jamnowski Młyn, Karłowo, Folwark, Parchowski Bór, Parchowski Młyn, Struga, Wiślany, Wygoda, Zielony Dwór.

  Ochrona przyrody[]

 • Rezerwat przyrody Jeziorka Chośnickie
 • Komunikacja[]

  Przez południową część gminy przebiega droga krajowa nr 20 ze Stargardu do Gdyni oraz droga wojewódzka nr 228 z Kartuz do Bytowa.

  Garbacz (kaszb. Grôbacz) – przysiółek wsi Sylczno w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo.Chałupa (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Chałëpa) – osada kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Osada jest częścią składową sołectwa Chośnica.

  Sąsiednie gminy[]

  Bytów, Czarna Dąbrówka, Lipusz, Sierakowice, Studzienice, Sulęczyno

  Przypisy

  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².Nowa Wieś (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Nowo Wies) – wieś kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Wieś jest siedzibą sołectwa Nowa Wieś w którego skład wchodzi również Baranowo. Na południe od Nowej Wsi znajduje się otoczony lasami rezerwat przyrody Jeziorka Chośnickie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Wygoda (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Wigòda) – osada kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo, przy drogi krajowej nr 20 ze Stargardu Szczecińskiego do Gdyni. Miejscowość jest częścią składową sołectwa Nakla.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Soszyca (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Soszëca) – mała osada kaszubska w Polsce na Pojezierzu Bytowskim położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo nad Słupią. Osada jest częścią składową sołectwa Żukówko i leży na południowo-wschodnim krańcu Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Na północ od Soszycy znajduje się jezioro Jasień. Na wschód od Soszycy znajduje się jedna z najstarszych na świecie funkcjonujących elektrowni wodnych, działająca od 1898 roku - Elektrownia wodna Struga na Słupi, zaś na północ jeziora Obrowo Małe i Pomyskie.
  Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2002 został wprowadzony ustawą. Spis ludności i mieszkań był przeprowadzony na terenie całego kraju w dniach od 21 maja do 8 czerwca 2002 roku razem z powszechnym spisem rolnym według stanu na 20 maja 2002 godz. 24:00.
  Język regionalny definiowany przez Europejską kartę języków regionalnych lub mniejszościowych to język, tradycyjnie używany na terenie państwa przez mniejszą liczebnie od reszty grupę obywateli, różniący się od oficjalnego języka urzędowego oraz niebędący ani dialektem oficjalnego języka tego państwa, ani językiem migrantów.
  Bytów (dodatk. nazwa w j. kaszub. Bëtowò; niem. Bütow, ukr. Битів) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Bytów, położone na Pojezierzu Bytowskim, nad rzekami Borują oraz Bytową i jeziorem Jeleń. Miasto stanowi lokalny węzeł drogowy (DK20, DW209, DW212, DW228). W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. słupskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.