• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parbhani - dystrykt

  Przeczytaj także...
  Parbhani (hindi परभणी, trl. Parbhaṇī, trb. Parbhani; ang. Parbhani) - miasto w środkowych Indiach, na Wyżynie Dekan, w stanie Maharashtra.Nanded (dystrykt) ( marathi नांदेड जिल्हा , ang. Nanded district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 10 528 km².
  Kilometr kwadratowy (symbol: km² ) – jednostka wielokrotna jednostki pola powierzchni – metra kwadratowego. 1 km² jest to pole powierzchni kwadratu o boku 1000 m.

  Parbhani (dystrykt) (marathi परभणी जिल्हा, ang. Parbhani district) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 6 517 km².

  Położenie[ | edytuj kod]

  Położony jest w centrum tego stanu. Graniczy z dystryktami: od zachodu Beed i Jalna, od północy z Buldana, od wschodu z Hingoli i Nanded, a na południu z Latur. Stolicą dystryktu jest miasto Parbhani.

  Rzeki[ | edytuj kod]

  Rzeki przepływające przez obszar dystryktu :

  Buldana (dystrykt) ( marathi बुलढाणा जिल्हा , ang. Buldhana district) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra. Zajmuje powierzchnię 9 661 km².Hingoli (dystrykt) ( marathi हिंगोली जिल्हा , ang. Hingoli district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 4 524 km².
 • Dudhna
 • Godavari
 • Kapra
 • Purna
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • P.S Deshpande, Ramesh Sawant: Road Atlas of Maharashtra. Aurangabad: Samarth Udyog Prakashan, 2003, s. 26. ISBN 81-87551-09-7. (ang.)
 • Marathi (मराठी marāṭhī) jest jednym z szerzej używanych w Indiach języków. Posiada długą tradycję literacką. Pierwszy dokument w języku, który prawdopodobnie był przodkiem marathi, został znaleziony w stanie Karnataka, a jego wiek datowany jest na około 1300 lat. Obecnie posługuje się nim jako swym rodzimym językiem ponad 70 milionów ludzi. Dla kolejnych 20 milionów jest to drugi język. Zapisywany jest alfabetem sylabicznym dewanagari.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Godawari – rzeka w środkowych Indiach, o długości 1448 km i powierzchni dorzecza 313 tys. km². Średni roczny przepływ przy ujściu wynosi 3980 tys. m³/s.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dystrykt (od łac. districtus) to nazwa jednostki administracyjnej, a także okręgu sądowego, wyborczego lub innego, stosowana współcześnie lub dawniej w wielu państwach. Dystrykty mogą być zarówno jednostkami administracyjnymi najwyższego rzędu (np. w Izraelu, Luksemburgu, czy na Cyprze), jak i niższych rzędów (np. w RPA, czy Indii).
  Beed (dystrykt) (ang. Beed district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra. Zajmuje powierzchnię 10 693 km².
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².
  Jalna (dystrykt) ( marathi जालना जिल्हा , ang. Jalna district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 7 718 km².
  Latur (dystrykt) ( marathi लातूर जिल्हा , ang. Latur district ) – jest jednym z trzydziestu pięciu dystryktów indyjskiego stanu Maharasztra, o powierzchni 7 157 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.792 sek.