• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parauszek i przyjaciele

  Przeczytaj także...
  Jan Radwan (łac. Ioannes Radvanus, ur. XVI w. zmarł w roku 1592) – poeta polsko-litewski z okresu renesansu, kalwinista. Pedagogika – zespół nauk o wychowaniu, istocie, celach, treściach, metodach, środkach i formach organizacji procesów wychowawczych. Pedagogika jako nauka o edukacji (nauczaniu i kształceniu), należy do nauk społecznych (humanistycznych) i zajmuje się rozwojem i zmianami mechanizmów wychowania oraz uczenia się, przez całe życie człowieka.
  Koprodukcja - wspólna produkcja kilku podmiotów (osób, przedsiębiorstw). Głównym celem koprodukcji jest rozłożenie kosztów produkcji na koproducentów.

  Parauszek i przyjacielepolski serial animowany, wyprodukowany w 2013 roku przez wytwórnię filmową Se-ma-for w Łodzi. Serial został zrealizowany w technice poklatkowej (stop motion) animacji lalkowej.

  Serial powstał w oparciu o bajki Wojciecha Próchniewicza. Pomysłodawcą stworzenia bajki, której głównym bohaterem byłby zajączek jest prezes studia Se-ma-for, Zbigniew Żmudzki.

  Premiera serialu odbyła się 1 września 2013 roku na antenie MiniMini+.

  Telewizja publiczna – stacja telewizyjna (lub stacje telewizyjne), stanowiąca własność skarbu państwa, niebędąca – w odróżnieniu od telewizji komercyjnych – własnością prywatnego kapitału. Środek masowego przekazu ustawowo zobowiązany do szerzenia tzw. społecznej misji programowej, bowiem generowanie zysków nie jest jej podstawowym zadaniem. Dlatego też ramówki nadawców państwowych zawierają m.in.: programy kulturalne, magazyny przeznaczone dla mniejszości narodowych i etnicznych oraz magazyny religijne. Nie oznacza to braku takiego programu w stacjach komercyjnych – np. w Polsce stacje komercyjne takie jak Telewizja Śląska, Religia.tv zawierają podobne programy. Z kolei np. TVP posiada stacje traktowane jako stricte komercyjne, kodowane mimo "misji programowej", np. TVP Sport.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Oryginalne lalki z serialu "Parauszek i przyjaciele" znajdują się na ekspozycji w Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi.

  Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Bajka dokonuje antropomorfizacji zwierząt. Serial przedstawia przygody Parauszka, małego zajączka, który wraz ze swoimi przyjaciółmi mieszka w krainie zwanej Naszym Lasem. Losy Parauszka i przyjaciół obserwowane są przez wszechwiedzącą, mądrą sowę Uhu, komentującą wydarzenia z dorosłego punktu widzenia. Dzięki perypetiom zwierzątek dziecięcy widzowie uczą się dobrego wychowania, zasad, działania w grupie, odpowiedzialności i wiary we własne siły. Seria była konsultowana z psychologiem dziecięcym. Wartość edukacyjna jest podawana dyskretnie, za pomocą delikatnej pedagogiki. Według Zbigniewa Żmudzkiego (prezesa studia Se-ma-for i pomysłodawcy serialu) studio chciało na początku XXI wieku kontynuować serial z przygodami Misia Uszatka. Władze TVP zasugerowały jednak stworzenie czegoś nowego, stąd pomysł wykreowania nowego, lalkowego bohatera – zajączka. Ostatecznie telewizja publiczna nie była zainteresowana koprodukcją.

  Se-ma-for Produkcja Filmowa – powstała w grudniu 1999 roku polska wytwórnia filmowa z siedzibą w Łodzi, z założenia kontynuująca tradycję zlikwidowanego w tym samym roku państwowego Studia Filmowego Semafor. Zajmuje się głównie produkcją animowanych filmów lalkowych i rysunkowych dla dzieci i dla dorosłych.Jacek Łuczak (ur. 27 marca 1960 w Łodzi) – polski aktor teatralny i filmowy. Absolwent wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki. Aktor Teatru Powszechnego w Łodzi. Łódzkiej oraz warszawskiej publiczności znany przede wszystkim z roli fryzjera Tonia Wziętego w bijącej rekordy popularności sztuce pt. Szalone nożyczki oraz z roli kelnera w sztuce Andrzeja Saramonowicza pt. Testosteron, wystawianej w Teatrze Powszechnym w Łodzi nieprzerwanie od września 2004 roku.

  Dubbing[ | edytuj kod]

  Głosów użyczyli:

 • Joanna Stasiewicz – Sowa Uhu, Sroka Madzia
 • Jacek Łuczak – Zajączek Parauszek, Lis Fredek i Łoś Łopatek
 • Michał Staszczak – Wilk Waldek, Miś Benek i Bóbr Klepek
 • Ewa Gałat – Usia
 • Jolanta Jackowska – Wiewiórka Kitka
 • Piosenkę wykonali: Jan Radwan, Jędrzej Lemański, Anna Walczak

  Sowy (Strigiformes) – rząd ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Obejmuje gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia. Zamieszkują cały świat, prowadząc zasadniczo osiadły tryb życia, lecz niektóre północne populacje koczują lub stały się wędrowne.Miś Uszatek – polski telewizyjny serial animowany, emitowany w latach 1975–1987. Serial znany też pod alternatywnym tytułem Przygody Misia Uszatka.

  Dźwięk: Janusz Czubak

  Montaż: Janusz Czubak, Piotr Kubiak

  Spis odcinków[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Parauszek i przyjaciele w bazie filmpolski.pl
  2. Miłość, przyjaźń, muzyka. Powstaje „Parauszek”, Michał Dondzik, 21 maja 2012 [dostęp 2016-12-01]
  3. SATKurier.pl / Propozycje / Animacja Se-Ma-Fora od września w MiniMini+
  4. Rafał Stanowski, Parauszek i przyjaciele - pierwsza od dekady polska animacja lalkowa, w: Głos Wielkopolski, 4.9.2013, s.16
  5. Parauszek i przyjaciele w konkursie 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Se-Ma-For. [dostęp 2013-09-08].
  6. tytuły odcinków według plansz tytułowych

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona serialu
 • Edukacja (łac. educatio - wychowanie) – pojęcie związane z rozwojem umysłowym i wiedzą człowieka, stosowane w następujących znaczeniach:Michał Staszczak (ur. 5 kwietnia 1975 w Radzyniu Podlaskim) – polski aktor teatralny i filmowy, pedagog. Absolwent wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki (1998). Od 1998 jest aktorem Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Od 2001 pracuje także jako wykładowca na wydziale aktorskim PWSFTviT.
  Warto wiedzieć że... beta

  Psychologia rozwoju człowieka (psychologia rozwoju poznawczego) – jeden z najstarszych działów psychologii. Zajmuje się przemianami psychiki człowieka jakie zachodzą od momentu jego poczęcia (zapłodnienia) do śmierci.
  Głos Wielkopolski (pełny tytuł Polska Głos Wielkopolski) - dziennik społeczno-polityczny wydawany od 16 lutego 1945 w Poznaniu, najstarszy dziennik ukazujący się w województwie wielkopolskim.
  FilmPolski.pl – największa pośród istniejących baz polskich filmów, redagowana w Bibliotece i Ośrodku Informacji Filmowej PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi, przez Jarosława Czembrowskiego. Istnieje od 1990, początkowo udostępniana w Bibliotece PWSFTviT, od marca 1998 również w internecie.
  Telewizja Polska S.A. (oficjalny skrót TVP S.A.) – spółka akcyjna Skarbu Państwa, jedyny publiczny nadawca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawca kanałów telewizyjnych: TVP1, TVP 1 HD, TVP2, TVP 2 HD, TVP Polonia, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP Seriale oraz TVP Rozrywka i TVP Regionalna. Nadaje w systemie cyfrowym, przy użyciu cyfrowego multipleksu DVB-T (MUX-3), który pokrywa zasięgiem cały kraj, po wyłączeniu telewizji analogowej 23 lipca 2013 roku. Jako jedyna telewizja z 3 największych nadawców w Polsce nie posiada własnej satelitarnej platformy cyfrowej.
  Antropomorfizacja lub antropomorfizm – zabieg językowy, polegający na nadawaniu niebędącymi ludźmi przedmiotom, pojęciom, zjawiskom, zwierzętom itp. cech ludzkich i ludzkich motywów postępowania. Często odnosi się do wyobrażenia bogów na obraz i podobieństwo człowieka. Termin jest kombinacją dwóch greckich słów, άνθρωπος (anthrōpos), oznaczających „ludzki”, oraz μορφή (morphē), oznaczającego „kształt” lub „formę”.
  Wojciech Zbigniew Próchniewicz (ur. 31 grudnia 1955, zm. 27 listopada 2011 w Lublinie) – Poeta, prozaik, autor książek i piosenek dla dzieci i młodzieży, dramaturg, scenarzysta.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.