• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paramount Pictures

  Przeczytaj także...
  Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.
  Samuel Goldwyn (ur. 17 sierpnia 1879 w Warszawie jako Szmuel Gelbfisz, zm. 31 stycznia 1974 w Los Angeles) – amerykański producent filmowy, współzałożyciel wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer.
  Brama wytwórni
  Jesse L. Lasky, Adolph Zukor, Samuel Goldwyn, Cecil B. DeMille, Al Kaufman (1916)

  Paramount Pictures Corporation - amerykańska wytwórnia filmowa założona 8 maja 1912 roku przez Adolpha Zukora, zajmująca się produkcją i dystrybucją filmów, mająca swą siedzibę w Hollywood. Jest ona drugą najstarszą działającą wytwórnią w USA (zaraz po Universal Pictures). Większość jej udziałów posiada dziś korporacja Viacom.

  Universal Pictures – amerykańska wytwórnia filmowa założona 30 kwietnia 1912 roku przez Carla Laemmle. Obecnie należy do NBCUniversal, części koncernu Comcast. Razem z Paramount oraz Warner Brothers należy do najstarszych i największych wytwórni filmowych w USA. Od początku istnienia studia do 1 stycznia 2010 roku marką Universal opatrzono łącznie około 3400 filmów.DreamWorks (inne nazwy to DreamWorks L.L.C., DreamWorks SKG, DreamWorks Pictures) – amerykańska wytwórnia filmowa, która zajmuje się produkcją i dystrybucją filmów i programów telewizyjnych.

  Założycielem Paramount Pictures był Adolph Zukor. Firma przez dwa pierwsze lata istnienia nosiła nazwę Famous Players Film Company. Pierwszymi partnerami Zukora byli Daniel Frohman i Charles Frohman. W roku 1914, dołączył do niego Jesse L. Lasky, właściciel niewielkiej wytwórni Lasky Feature Play Company (sponsorowanej w części przez Samuela Goldwyna), dla którego pracował już mało znany reżyser teatralny Cecil B. DeMille (który stać się miał potem renomowanym reżyserem filmowym).

  Cecil Blount DeMille (ur. 12 sierpnia 1881 w Ashfield, Massachusetts - zm. 21 stycznia 1959) − amerykański producent filmowy, reżyser, scenarzysta i aktor.Adolph Zukor (ur. 7 stycznia 1873, zm. 10 czerwca 1976) - amerykański producent filmowy, założyciel Paramount Pictures.

  Dziś Paramount Pictures to także jeden z największych producentów i dystrybutorów programów i seriali dla sieci telewizyjnych i kablowych. Udostępnia ponad 55.000 godzin swojego programu rocznie stacjom telewizyjnym w 125 krajach, w 30 wersjach językowych. W lutym 2006, Paramount ogłosił zakup przedsiębiorstwa DreamWorks.

  Korporacja – rodzaj organizacji (społecznej), zazwyczaj posiadającej osobowość prawną, której istotnym substratem są jej członkowie (korporanci).Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.

  W 2013 roku Paramount Pictures ogłosiło oficjalną informację, że powraca do produkowania seriali. Jednocześnie przywrócono do działalności Paramount Television. W 2014 roku było pierwszym dużym studiem w Hollywood, które zaczęło rozpowszechniać wszystkie swoje filmy tylko w cyfrowej formie.

  Viacom – amerykańska grupa mediowa, posiadająca sieci telewizji satelitarnych i kablowych oraz studia produkcji i dystrybucji filmowej. Na jej czele stoi Sumner Redstone.Psychoza (ang. Psycho) – amerykański film fabularny (dreszczowiec), oparty na podstawie powieści Roberta Blocha, wyreżyserowany przez znanego i cenionego Alfreda Hitchcocka w 1960 roku. Film został wyprodukowany za osiemset tysięcy, a zarobił czterdzieści milionów dolarów.

  Od 19 marca 2015 roku w Polsce jest dostępny międzynarodowy kanał filmowy Paramount Channel emitujący filmy głównie Paramount i wytwórni związanych tylko z Hollywood.

  Produkcja filmowa[edytuj kod]

 • Inspektor Morgan prowadzi śledztwo (1959)
 • Visit to a Small Planet (1960)
 • Piękna złośnica (1960)
 • Jowanka i inne (1960)
 • Conspiracy of Hearts (1960)
 • Psychoza (1960) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paramount Channel – kanał telewizyjny należący do Viacom International Media Networks, emitujący filmy wytwórni Paramount Pictures. Obecnie stacja nadaje m.in. w Hiszpanii, Francji, Rosji, na Węgrzech oraz w kilku krajach latynoamerykańskich. W Polsce start zaplanowano na 19 marca 2015 roku, stacja będzie nadawać w miejscu Viacom Blink!.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.