• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia wojskowo-cywilna Matki Boskiej Ostrobramskiej w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Nasza Służba - czasopismo wydawane od 1992 roku przez Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. Adresowane jest głównie do żołnierzy i członków ich rodzin oraz funkcjonariuszy pozostałych służb mundurowych. Dwutygodnik zawiera rozważania religijne, nauczanie papieskie, wspomnienia historyczne, a także biografie zasłużonych dla wojska kapelanów wojskowych. Zamieszczone są także relacje z uroczystości religijnych odbywających się w poszczególnych garnizonach.Niedziela. Tygodnik katolicki – czasopismo wydawane z przerwami od 1926 w Częstochowie początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej jako tygodnik ogólnopolski.
  Pallotyni, właściwie Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC) – katolicka wspólnota księży i braci, założona przez św. Wincentego Pallottiego w 1. połowie XIX wieku. Pallotyni charakteryzują się licznymi dziełami duszpasterskimi i misyjnymi na wszystkich kontynentach oraz promowaniem współpracy z ludźmi świeckimi. Pallotyni są integralną częścią Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, a według prawa kanonicznego są stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie papieskim. Pallotyńskie wyższe seminarium duchowne w Polsce znajduje się w miejscowości Ołtarzew koło Warszawy, w gminie Ożarów Mazowiecki (powiat warszawski zachodni).

  Parafia wojskowo-cywilna Matki Boskiej Ostrobramskiej parafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat jelonkowski).

  Opis[ | edytuj kod]

  Parafia została erygowana w 1984 (jako cywilna) i w 1993 (jako wojskowa). Kościół parafialny został wybudowany w latach 1968–1971 na miejscu drewnianej kaplicy z 1936.

  W okresie II RP Komitetowi Budowy Kościoła przewodniczył ppłk. dypl. Leopold Gebel, który w 1936 ofiarował jako dar wotywny do świątyni obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.

  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Dar wotywny, wota dziękczynne – dar składany w podzięce, m.in. za wysłuchanie modlitwy, w kościołach, lub miejscach pielgrzymek. Wota, to przedmioty wiążące się z określoną intencją modlitwy, lub jej wysłuchaniem. Są to np. kule inwalidzkie, różańce, modele statków, odlewy części ciała, etc.

  Jest obsługiwana przez księży pallotynów. Jako parafia wojskowa jest podporządkowana bezpośrednio Wikariuszowi Biskupiemu ds. Koordynacji Pracy Dziekanów (do 2012 należała do Warszawskiego Dekanatu Wojskowego).

  Galeria[ | edytuj kod]

 • Mozaika na zewnętrznej ścianie kościoła

 • Wnętrze kościoła

  Ordynariat Polowy Wojska Polskiego – biskupstwo polowe (diecezja wojskowa) Kościoła katolickiego w Polsce obejmujące cały kraj oraz tereny polskich kontyngentów wojskowych ustanowione 5 lutego 1919 przez papieża Benedykta XV jako Polowa Kuria Biskupia. Dekanat jelonkowski - dekanat archidiecezji warszawskiej wchodzącej w skład metropolii warszawskiej. W skład dekanatu wchodzi 5 parafii:
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Piotr Otrębski: Boernerowska parafia seniorka. 2007-03-30. [dostęp 2015-04-14].
  2. Andrzej Tarwid: Warszawskie wizerunki Matki Miłosierdzia. Niedziela. [dostęp 2015-04-14].
  3. Jestem dłużnikiem Pana Boga. „Nasza Służba”, s. 6, Nr 13 z 1-31 lipca 2011. Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. 
  4. Elżbieta Szmigielska-Jezierska: Koncert kolęd i promocja książki „Boernerowo i jego świątynia” w klubie Wojskowej Akademii Technicznej. Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, 2007-01-07. [dostęp 2015-04-14].
  5. Dekret biskupa Józefa Guzdka ustalający przynależność parafii wojskowych do dekanatów (pol.). Ordynariat Polowy Wojska Polskiego. [dostęp 20-10-2017].
  6. Restrukturyzacja dekanatów w Ordynariacie Polowym. [dostęp 20-10-2017].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Informacje o parafii na stronie archidiecezji warszawskiej
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa
 • Warszawski Dekanat Wojskowy – dawny dekanat Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Został zlikwidowany w 2011 roku przez biskupa Józefa Guzdka.Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, (lit. Aušros Vartų Dievo Motina, biał. Маці Божая Вастрабрамская), Matka Boska Miłosierdzia, Królowa Korony Polskiej) – wizerunek Matki Boskiej, prawdopodobnie z XVII wieku, znajdujący się w kaplicy ostrobramskiej w Wilnie. Przez wiernych uważany za cudowny. Jest jednym z symboli chrześcijaństwa w Polsce i na Litwie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Leopold Albin Gebel (ur. 20 sierpnia 1889, zm. 15 lipca 1954 w Londynie) – podpułkownik dyplomowany piechoty i administracji Wojska Polskiego.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.