• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie Dużym

  Przeczytaj także...
  Cegłów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów.Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.
  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.

  Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie Dużymmariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. W skład parafii wchodzi także kaplica w Dąbrówce-Stanach, gdzie nabożeństwo odbywa się tylko 14 września. Proboszcz parafii opiekuje się także parafią Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe.

  Diecezja lubelsko-podlaska – jedna z trzech diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Wiśniewie. Ordynariuszem diecezji jest bp Michał Maria Ludwik Jabłoński, rezydujący w Płocku.Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe – mariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Historia[]

  Mariawityzm dotarł do Żeliszewa 15 lutego 1906. Mieszkańcy tej wsi dowiedzieli się o istnieniu tego ruchu z Cegłowa i Wiśniewa, znajdujących się w okolicach Mińska Mazowieckiego. Przebywający na inspekcji w tym czasie rzymskokatolicki ks. Stanisław Pleszczyński wspomina, że sytuacja w Żeliszewie była bardzo napięta. Ludność miejscowa zdecydowanie opowiadała się za mariawityzmem, chociaż z jednej strony powiedzieć można, że w zasadzie popierali oni nie tyle nowy prąd religijny, co sylwetkę mariawickiego proboszcza. Od 1907 mariawici modlą się we własnym kościele. 4 sierpnia 2008 w wyniku nawałnicy runęła drewniana, neogotycka, 32-metrowa wieża tej świątyni. Całkowitemu zniszczeniu uległ hełm wieży i podtrzymująca go 8-metrowa konstrukcja. Fasada kościoła oraz dach nie zostały uszkodzone.Poświęcenia odbudowanej wieży dokonał w dniu 23 sierpnia 2015, biskup Maria Ludwik Jabłoński.

  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.

  Nabożeństwa[]

 • Msze św. niedzielne: 10.00
 • Adoracja tygodniowa: w każdy czwartek od godz. 8:00 do godz. 16:00
 • Adoracja miesięczna: 19. dnia każdego miesiąca od godz. 8:00 do godz. 16:00
 • Uroczystość parafialna: niedziela po 15 sierpnia
 • Bibliografia[]

 • Artur Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013.
 • Stanisław Rybak, Mariawityzm. Dzieje i współczesność, Warszawa 2011.
 • Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – mariawicki kościół parafialny w diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.Adoracja miesięczna – forma cyklicznego nabożeństwa odprawianego w kościołach i kaplicach mariawickich, polegająca na wspólnotowej adoracji Przenajświętszego Sakramentu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Michał Remigiusz Maria Ludwik Jabłoński (ur. 19 grudnia 1950 w Niesułkowie) – polski biskup starokatolicki, zwierzchnik i biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP, ordynariusz diecezji warszawsko-płockiej, pełni także funkcję ordynariusza diecezji lubelsko-podlaskiej; proboszcz świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku, członek prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. Jest też członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Polskiej Rady Ekumenicznej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.