• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie

  Przeczytaj także...
  Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy – sanktuarium i kościół parafialny parafii Jaworzno – Osiedle Stałe w Jaworznie. W sanktuarium znajduje się koronowany 14 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II w Sosnowcu wizerunek Matki Boskiej. Jej wizerunek jest kopią obrazu znajdującego się w kościele św. Alfonsa w Rzymie.Adam Śmigielski (ur. 24 grudnia 1933 w Przemyślu, zm. 7 października 2008 w Sosnowcu) – polski biskup rzymskokatolicki, salezjanin, biskup diecezjalny sosnowiecki w latach 1992–2008.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji sosnowieckiej.

  Historia parafii[]

  Według założeń ówczesnych władz miało to być osiedle ateistyczne, dlatego jego mieszkańcy przez ponad 28 lat nie mieli własnej świątyni. W roku 1978 nastąpił przełom. Jeden z kapłanów zakupił na swoje nazwisko 2 budynki mieszkalne i po przeprowadzonym w tajemnicy remoncie oddał je na kaplicę i salki katechetyczne. "To wszystko, co się tutaj na waszym osiedlu dokonało, to dzieło, w którym wszyscy uczestniczymy, jest dziełem Nieustającej, zaiste, Pomocy Matki Chrystusowej" - mówił rozpoczynając w kwietniu 1978 r. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy kard. Karol Wojtyła, który przybył do jaworznickiej wspólnoty jako pielgrzym.

  Diecezja sosnowiecka - jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii częstochowskiej w Polsce, złożona z 97 parafii dotychczasowej diecezji częstochowskiej, 44 parafii diecezji kieleckiej i 11 parafii archidiecezji krakowskiej, ustanowiona 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae Populus. Największe wydarzenie w historii diecezji to wizyta papieża Jana Pawła II 14 czerwca 1999 w Sosnowcu, co, zgodnie ze słowami pierwszego ordynariusza księdza biskupa Adama Śmigielskiego, było wielkim sukcesem Kościoła katolickiego w Zagłębiu Dąbrowskim i ludzi tutaj mieszkających. Diec. sosnowiecka graniczy z Archidiecezją katowicką, Archidiecezją częstochowską i Archidiecezją krakowską.Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).

  Kościół parafialny[]

  Wszelkie próby zniszczenia miejsca sacrum ze strony władz komunistycznych spełzły na niczym. Dwa lata później rozpoczęto budowę potężnej świątyni parafialnej. Jej dolna część oddana została do sprawowania Liturgii i poświęcona 26 października 1986 r. przez bp. Stanisława Smoleńskiego, natomiast kościół górny i kaplicę Najświętszego Sakramentu oddano dla celów kultu i pobłogosławiono w czasie Pasterki 1997 r.
  Dokonał tego ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski.

  Ordynariusz – w Kościele katolickim są to wszyscy wyżsi przełożeni - oprócz biskupa rzymskiego, także biskupi diecezjalni oraz inni, którzy - choćby tylko czasowo - są przełożonymi Kościoła partykularnego lub wspólnoty do niego przyrównanej, jak również ci, którzy w nich posiadają ogólną wykonawczą władzę zwyczajną, mianowicie wikariusze generalni i wikariusz biskupi, a także - dla własnych członków - wyżsi przełożeni kleryckich instytutów zakonnych na prawie papieskim i kleryckich stowarzyszeń życia apostolskiego na prawie papieskim, którzy posiadają przynajmniej zwyczajną władzę wykonawczą.Stanisław Smoleński (ur. 17 maja 1915 w Wiedniu, zm. 8 sierpnia 2006 w Krakowie) – polski biskup rzymskokatolicki, teolog, biskup pomocniczy krakowski w latach 1970–1992, od 1992 do 2006 biskup senior archidiecezji krakowskiej.

  Zobacz też[]

 • Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie Osiedlu Stałym
 • Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna witryna Parafii i Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Pasterka, msza pasterska – uroczysta msza święta odprawiana w nocy (najczęściej o północy lub w godzinach wieczornych) z 24 na 25 grudnia, pierwsza w Boże Narodzenie. Pasterka upamiętnia oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem. W Polsce jest jedną z najważniejszych świątecznych tradycji.Kościół – w religii chrześcijańskiej budynek przeznaczony do celów rytualnych, sakralnych: odprawiania nabożeństw, sprawowania sakramentów, odmawiania modlitw itp.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama