• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Miłosierdzia Bożego w Poznaniu

  Przeczytaj także...
  Sanktuarium – w religioznawstwie termin, którym określa się miejsce uznawane za święte, często identyfikowane ze świątynią, budowlą wzniesioną na miejscu uznawanym za święte.Całun Turyński – lniane płótno zawierające obraz dwustronnego (od przodu i od tyłu) odwzorowania postaci ludzkiej. Na materiale widoczne są liczne czerwone ślady. Przechowywany jest w Turynie, w kaplicy Świętego Całunu (la cappella della Sacra Sindone) katedry pw. św. Jana Chrzciciela.
  Osiedle Jana III Sobieskiego – osiedle mieszkaniowe w Poznaniu, położone na północy Piątkowa, tworzące samorządowe "Osiedle Jana III Sobieskiego i Marysieńki".

  Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Poznaniu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji poznańskiej w dekanacie Poznań-Piątkowo.

  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

  Erygowana w 1984 roku. Mieści się na Osiedlu Jana III Sobieskiego. Od 2004 w kościele parafialnym wystawiona jest kopia Całunu Turyńskiego. Kościół ma status sanktuarium diecezjalnego.

  Przypisy

  1. Strona archidiecezji poznańskiej. [dostęp 8 czerwca 2010].
  2. Kopię Całunu Turyńskiego otrzymało sanktuarium poznańskie. 4 marca 2004. [dostęp 1 stycznia 2011].
  3. Archidiecezja poznańska – sanktuaria. [dostęp 1 stycznia 2011].
  Tablica poświęcona ks. Marianowi Nowakowi, pierwszemu proboszczowi parafii  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama