• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej

  Przeczytaj także...
  Jan Bodzanta, Bodzęta herbu Poraj (ur. ok. 1290, zm. 12 grudnia 1366 w Kielcach) – biskup krakowski. Skłócony z Kazimierzem Wielkim nie odgrywał wielkiej roli politycznej, był za to dobrym administratorem i przyczynił się do rozwoju gospodarczego dóbr biskupstwa.Porąbka – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra. Znajduje się też pomnik upamiętniający ofiary II wojny światowej, poległe w pacyfikacji w 1944 roku.
  Akcja Katolicka – ruch katolików świeckich (laikatu), zmierzający do większego nasycenia życia publicznego wartościami chrześcijańskimi. Wywodzi się z katolickich ruchów społecznych XIX w.

  Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej - parafia rzymskokatolicka, należąca do diecezji tarnowskiej. Obejmuje miejscowości: Dobra, Gruszowiec, Jurków Dolny i Porąbka. Odpust parafialny obchodzony jest w niedzielę przed 16 lipca - świętem Matki Bożej Szkaplerznej.

  Erygowanie (łac. erigo – wznoszę) – pojęcie z prawa kanonicznego Kościoła katolickiego odnoszące się do założenia lub ufundowania kaplicy, kościoła, klasztoru, parafii lub diecezji przez uroczysty dekret biskupa lub Stolicy Apostolskiej.Diecezja tarnowska (łac. Dioecesis Tarnoviensis) – jedna z 4 diecezji rzymskokatolickich metropolii krakowskiej w Polsce.

  Historia[]

  Parafia w dobrej została erygowana 2 lipca 1361 przez biskupa krakowskiego Jana Bodzanta przy świątyni, która spłonęła 1 lipca 1678. Jej fundatorami zostali Marek ze Skrzydlnej, Jakus z Jodłownika, Mikołaj z Raciborzan, Arnold z Kostrzyny i Stanisław Z Topoli. Na zgliszczach wzniesiono nowy kościół pw. świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza - drewniany, zrębowy. W 1760 dobudowano od strony północnej dodatkową kaplicę, w której umieszczono barokowy ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej, ufundowany przez ówczesnego proboszcza Wojciecha Juraszewskiego.

  Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie - parafia rzymskokatolicka, należąca do diecezji tarnowskiej. Obejmuje miejscowości: Jurków, Półrzeczki, Chyszówki i Wilczyce. Odpust parafialny obchodzony jest 27 czerwca - święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy.Muzeum Diecezjalne w Tarnowie – najstarsze muzeum diecezjalne w Polsce założone 25 października 1888 roku przez ówczesnego rektora tarnowskiego seminarium duchownego ks. Józefa Bąbę.

  Od 1882 roku rozpoczęto starania w sprawie budowy nowej świątyni w Dobrej i gromadzenie środków na ten cel.

  W 1925 z parafii został wydzielony Jurków, w którym erygowano osobną parafię.

  W 1951 roku ówczesny proboszcz parafii, ks. Edward Wojtusiak, rozpoczął inwentaryzację zabytków w Dobrej i utworzył w plebanii Muzeum Parafialne, będące filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie.

  Ostatecznie nowy kościół Matki Bożej Szkaplerznej wybudowano w latach 1982-1989. Kościół konsekrował biskup tarnowski Józef Życiński 16 lipca 1991.

  Dobra – wieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra; siedziba władz gminy. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.Gruszowiec – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

  Od 2006 roku proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Smajdor.

  Kościół[]

  Parafia w Dobrej administruje dwoma kościołami:

 • Kościół Matki Bożej Szkaplerznej - duża, nowoczesna świątynia murowana, pełniąca funkcję kościoła parafialnego. W niedziele i święta odprawiane są tu 4 msze, a w dni powszednie 2.
 • Kościół św. św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza - zabytkowy drewniany kościół pomocniczy, znajdujący się na szlaku architektury drewnianej. Msze odprawiane są w nim wyłącznie w czwartki w okresie letnim.
 • Duszpasterze[]

 • Proboszcz - ks. kan. Zbigniew Smajdor (od 2006)
 • Wikariusze
 • ks. Tadeusz Cetera (od 2015)
 • ks. Tomasz Frączek (od 2013)
 • ks. Stanisław Serafin (od 2015)
 • Wspólnoty, koła i zgromadzenia przy parafii[]

 • Dziewczęca Służba Maryjna
 • Schola
 • Akcja Katolicka
 • Organizacja charytatywna "Caritas"
 • Rada Duszpasterska
 • Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
 • Bractwo Szkaplerza Świętego
 • Apostolska Grupa Młodzieży
 • Przypisy

  1. P. Skoczek, s. 9
  2. P. Skoczek, s. 15
  3. Historia parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej. www.dobra.diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2016-04-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-06-27)].
  4. Zabytki w Gminie Dobra (pol.). Gmina Dobra. [dostęp 2010-10-15].
  5. A. Matuszczyk, s. 78
  6. Informacje o parafii na stronach diecezji tarnowskiej. diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2016-04-04].
  7. Księża w parafii w Dobrej. www.dobra.diecezja.tarnow.pl. [dostęp 2016-04-04].

  Bibliografia[]

  1. Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 8-15. ISBN 978-83-88383-43-4.
  2. Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Pruszków: Oficyna Wydawnicza Rewasz, 2008, s. 169. ISBN 978-83-89188-78-6.
  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Dziewczęca Służba Maryjna, popularnie, zwyczajowo nazywana Bielanki – wspólnota parafialna w Kościele katolickim, skupiająca dziewczęta od wieku przedszkolnego, choć przeznaczona głównie dla dziewcząt ze szkoły podstawowej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Józef Mirosław Życiński (ur. 1 września 1948 w Nowej Wsi, zm. 10 lutego 2011 w Rzymie) – polski biskup rzymskokatolicki, filozof, teolog, publicysta, biskup diecezjalny tarnowski w latach 1990–1997, arcybiskup metropolita lubelski w latach 1997–2011.
  Kościół Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Dobrej – zabytkowa drewniana świątynia rzymskokatolicka z XVII wieku, znajdująca się na terenie Dobrej w powiecie limanowskim. Kościół, 13 października 1971 roku, umieszczono w rejestrze zabytków województwa małopolskiego. Obecnie znajduje się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Msze w kościele odprawiane są latem, w każdy czwartek.
  Muzeum Parafialne w Dobrej – placówka muzealna, będąca filią Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie, znajdująca się w pomieszczeniach plebanii i zabytkowego kościoła parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k. Limanowej.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Caritas – katolicka organizacja charytatywna działająca zarówno w Polsce, jak i na świecie. Nadzór nad polskim oddziałem pełni Konferencja Episkopatu Polski. Caritas Catholica powstała w 1926 roku.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.
  Kościół Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej – murowana świątynia rzymskokatolicka w Dobrej k. Limanowej, będąca kościołem głównym parafii Matki Bożej Szkaplerznej.

  Reklama