• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia św. Rodziny w Tomaszowie Mazowieckim

  Przeczytaj także...
  Archidiecezja łódzka – jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim ustanowiona diecezją w 1920, archidiecezją podległą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej w 1992, a w 2004 stolicą nowej metropolii, którą tworzy wraz z diecezją łowicką.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Józef Rozwadowski (ur. 19 marca 1909 w Krakowie, zm. 3 sierpnia 1996 w Łodzi) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny łódzki w latach 1968–1986.

  Parafia Świętej Rodziny w Tomaszowie Mazowieckimparafia rzymskokatolicka w Tomaszowie Mazowieckim leżąca na terenie archidiecezji łódzkiej w dekanacie tomaszowskim. Prowadzona przez księży Filipinów.

  Kościół parafialny został zbudowany w latach 1982–1984 w stylu nowoczesnym i konsekrowany 20 października 1990.

  Historia[]

  Początki Oratorium tomaszowskiego sięgają lat 1969–1971, gdy na prywatnej działce przy ul. Niskiej 81 wybudowano jednorodzinny domek oraz garaż i suszarnię owoców, którą już w 1971 r. przystosowano na salę katechetyczną. W rok później ks. bp Józef Rozwadowski zezwala na codzienne odprawianie mszy św., a kilka miesięcy później eryguje kaplicę pod wezwaniem Świętej Rodziny i zezwala na przechowywanie w niej Najświętszego Sakramentu.

  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Dekanat tomaszowski wchodzi w skład archidiecezji łódzkiej. Siedzibą dekanatu jest Tomaszów Mazowiecki (parafia pw. św. Antoniego Padewskiego, św. Stanisława i Matki Boskiej Różańcowej). Dziekanem był ks. infułat Stanisław Grad. Wicedziekanem jest ks. kanonik Henryk Kowaliński (parafia św. Jadwigi Królowej). W skład dekanatu wchodzi 6 parafii.

  Grupy parafialne[]

  Ruch Światło-Życie, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, Żywa Róża, Rycerstwo Niepokalanej, III Zakon św. Franciszka, Akcja Katolicka, chór parafialny, schola dziecięca, młodzieżowa i dorosłych, liturgiczna służba ołtarza, asysta parafialna, Bractwo Eucharystyczne, Towarzystwo Przyjaciół WSD w Łodzi.

  Dekanat (wikariat rejonowy, rejon) - jednostka organizacyjna kościołów katolickich, prawosławnych i zielonoświątkowych.Tomaszów Mazowiecki (do 1926 Tomaszów) – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim. Szóste co do wielkości, a czwarte co do ludności miasto w woj. łódzkim.

  Bibliografia[]

 • parafia na stronie archidiecezji łódzkiej • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama