• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia św. Jana Chrzciciela w Cegłowie - starokatolicka  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Cegłów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w aglomeracji warszawskiej, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów.Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.
  Historia[]

  W 1902 doszło w Cegłowie do rozłamu religijnego. Ówczesny proboszcz, ks. Bolesław Wiechowicz przeszedł do wspólnoty mariawitów, a za nim uczyniła to większość parafian. Jedynie dwie rodziny pozostały przy Kościele rzymskokatolickim. Pod naporem większości musiały oddać świątynię. Wtedy o nią zaczęli walczyć warszawscy kolejarze, którzy budując szlak kolejowy WarszawaTerespol, kwaterowali w Cegłowie i okolicy. Tłumnie przyjeżdżali co niedzielę do świątyni i uczestniczyli w Mszy św. celebrowanej przez księdza przyjezdnego. W ten sposób przywracali parafii katolickość. Do tej pory miejscowi parafianie uważają kolejarzy sprzed prawie stu lat za bohaterów i obrońców wiary. Ostatecznie po ekskomunice Piusa X, wielu parafian powróciło na łono Kościoła rzymskokatolickiego. Na potrzeby społeczności mariawickiej wybudowano w 1906 duży neogotycki kościół parafialny. Obecnie cegłowska parafia, jest jedną z większych parafii tego wyznania na Mazowszu. Tereny Cegłowa i okolic były bardzo silnie związane z mariawityzmem czego świadectwem jest do dzisiaj okazały cmentarz parafii mariawickiej. Obok prężnej działalności gospodarczej parafia mariawicka prowadziła działalność socjalną i oświatową.

  Kaplica mariawicka w Jędrzejowie Nowym – świątynia mariawicka, filia parafii św. Jana Chrzciciela w Cegłowie wchodzącej w skład diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.Diecezja lubelsko-podlaska – jedna z trzech diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Wiśniewie. Ordynariuszem diecezji jest bp Michał Maria Ludwik Jabłoński, rezydujący w Płocku.

  Oficjalne powołanie parafii w Cegłowie miało miejsce 5 lipca 1909, kiedy to zebrało się pierwsze Ogólne Zebranie parafian, w którym brało udział bagatela 1543 osoby, mające prawo głosu. Podczas tego zebrania wybrano proboszcza parafii, którym został ks. Bolesław Wiechowicz, a na jego pomocnika wyznaczono ks. Józefa Szymanowskiego. Wybrano również pierwszy Zarząd w składzie: Zygfryd Horbatowski oraz Józef Jędrejas.

  Bolesław Maria Łukasz Wiechowicz (ur. 18 listopada 1869, zm. 26 kwietnia 1924 w Cegłowie) – kapłan mariawicki, animator mariawityzmu na wschodnim Mazowszu i Podlasiu.Powiat miński – powiat w Polsce (województwo mazowieckie), w aglomeracji warszawskiej, reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mińsk Mazowiecki.

  W 1917 w gminie Cegłów istniały świątynie mariawickie (oprócz kościoła w Cegłowie) w: Pełczance (kaplica murowana), Mieni, Rudniku, Skwarnem, Rososzy, Kiczkach (kaplica domowa), Piasecznie (obecnie parafia) i Skupiu.

  Do niedawna istniał duży budynek drewniany przedwojennej szkoły prowadzonej przez parafię, której absolwenci mogli iść do gimnazjum. Po wojnie szkoła była użytkowana jako szkoła gminna do 1959. W pobliżu kościoła mariawickiego, w miejscu gdzie kiedyś stał budynek szkoły, umieszczony jest pomnik w postaci wielkiego kamiennego głazu. W 1983 postawiono murowany dom parafialny.

  Świętochy – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Siennica, około 60 kilometrów od Warszawy.Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).

  Proboszczowie parafii na przestrzeni dekad[]

 • 1902–1924 – kapł. Bolesław Maria Łukasz Wiechowicz
 • 1924–1930 – kapł. Tadeusz Maria Władysław Bucholc
 • 1931–1933 – kapł. Franciszek Maria Anioł Miazga
 • 1933–1935 – kapł. Roman Maria Cyryl Źmudzki
 • 1935–1947 – kapł. Tadeusz Maria Władysław Bucholc
 • 1948–1986 – kapł. Mieczysław Maria Konrad Kołak
 • 1986–1992 – bp Antoni Maria Roman Nowak
 • od 1992 – kapł. Piotr Maria Grzegorz Dróżdż
 • Nabożeństwa[]

  Kościoły i kaplice parafialne (z odległościami od kościoła parafialnego):

  Skupie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Cegłów. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.Antoni Maria Roman Nowak właściwie Antoni Nowak (ur. 16 listopada 1931 w Dobrej) – polski biskup mariawicki, w latach 1983–1992 ordynariusz diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
 • Cegłów:
 • Nabożeństwa niedzielne
 • Nabożeństwo w dni powszednie
 • Adoracja tygodniowa
 • Adoracja miesięczna – 24. dnia każdego miesiąca
 • Jędrzejów Nowy (5,7 km):
 • Nabożeństwo niedzielne w drugą niedzielę miesiąca
 • Adoracja miesięczna – 30. dnia każdego miesiąca i w ostatni dzień lutego
 • Krzywica (7,7 km):
 • Nabożeństwo niedzielne w pierwszą niedzielę miesiąca
 • Łękawica (6,8 km):
 • Nabożeństwo niedzielne w trzecią niedzielę miesiąca
 • Świętochy (8,8 km):
 • Nabożeństwo niedzielne
 • Zglechów (7,2 km):
 • Nabożeństwo niedzielne
 • Pius X (łac. Pius X, właśc. Giuseppe Melchiorre Sarto; ur. 2 czerwca 1835 w Riese, w prowincji Treviso, zm. 20 sierpnia 1914 w Rzymie) – papież w okresie od 4 sierpnia 1903 do 20 sierpnia 1914, święty Kościoła katolickiego.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Cmentarz mariawicki w Cegłowie – założony na początku XX wieku, cmentarz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów położony przy ulicy Władysława Łokietka, na terenie parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Cegłowie. Jest to największy cmentarz mariawicki na terenie diecezji lubelsko-podlaskiej, obsługujący wiernych nie tylko z miejscowej, ale i z pobliskich parafii.
  Terespol – miasto i gmina w województwie lubelskim, w powiecie bialskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bialskopodlaskiego.
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Adoracja miesięczna – forma cyklicznego nabożeństwa odprawianego w kościołach i kaplicach mariawickich, polegająca na wspólnotowej adoracji Przenajświętszego Sakramentu.
  Gmina Cegłów (dawn. gmina Mienia) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie siedleckim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.