• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia św. Franciszka z Asyżu w Łodzi - starokatolicka mariawitów  Podstrony: [1] [2] 3
  Przeczytaj także...
  Stanisław Maria Andrzej Jałosiński (ur. 4 października 1904, zm. 29 lipca 1986) – biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Konsekrowany 4 października 1955. Pełnił funkcję biskupa diecezji śląsko-łódzkiej.Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Pabianicach – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Działalność parafii[edytuj kod]

  Przy parafii św. Franciszka z Asyżu działa Punkt Katechetyczny. Uczniowie na lekcjach katechezy zapoznają się z wydarzeniami ze Starego i Nowego Testamentu, z historią swojego Kościoła, parafii, poznają prawdy wiary, są przygotowywane do przyjmowania sakramentów świętych.

  Od 1909 działa tutaj orkiestra dęta. Obecnie orkiestra składa się z 15 muzyków grających na: klarnetach, trąbkach, saksofonach, altach, tenorach, barytonie i tubie. Wraz z orkiestrą muzykuje chór diecezji śląsko-łódzkiej, powołany w 1906. Od jesieni 1956 chór zaczął prowadzić mgr Stanisław Jałosiński. Dzięki systematycznym próbom w rok później na Rezurekcji odśpiewano Mszę Piotrowińską Stanisława Moniuszki. W latach 1986-1997 organistką była p. Pelagia Jaworska. Od października 1997 obowiązki organisty pełni Henryk Kapusta.

  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Pabianice – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Pod względem liczby ludności są trzecim (po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim) miastem w województwie łódzkim a 59. w Polsce. Pod względem powierzchni miasto znajduje się na 9. pozycji w województwie łódzkim a 150. w Polsce. Były miastem duchownym.

  Z inicjatywy bpa Ludwika Jabłońskiego oraz Tomasza Boruszczaka (dziennikarz TVP3) przy parafii łódzkiej w 2001 powstało Forum Dyskusyjne Inteligencji Mariawickiej. Organizację tworzą ludzie nauki i kultury, którzy pragną integrować mariawicką młodzież, a jednocześnie przenosić i promować mariawickie idee i zasady na zewnątrz, wśród ludzi innych wyznań, mediów i podobnych organizacji.

  Góra Świętej Małgorzaty – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty.Aglomeracja łódzka – aglomeracja monocentryczna w środkowej części województwa łódzkiego, z miastem centralnym Łodzią.

  Do parafii należy cmentarz mariawicki (ul. Wojska Polskiego 151) powstały równolegle z rozpoczęciem działalności Kościoła mariawickiego, a więc na początku XX wieku. Najstarsze z ocalałych pomników pochodzą z lat 30. ubiegłego stulecia.

  Adoracja miesięczna odprawiana jest w kościele parafialnym 1. dnia każdego miesiąca.

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Strona Kościoła Starokatolicki Mariawitów w RP
 • Parafia św. Franciszka z Asyżu
 • Posłuchaj pieśni "Bogarodzica" w wykonaniu chóru diecezji śląsko-łódzkiej
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.TVP3 (TVP3 Regionalna, pot. Trójka, Program trzeci Telewizji Polskiej lub Regionalna Trójka) – kanał informacyjno-publicystyczny Telewizji Polskiej (TVP), funkcjonujący w latach 2002-2007; "połączona sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym".


  Podstrony: [1] [2] 3  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia Trójcy Przenajświętszej w Piątku – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).
  Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria.
  Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski (ur. 2 stycznia 1937 w Łęce) – polski biskup starokatolicki, ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP (od 2007) i proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Poprzednio, w latach 1997–2007, zwierzchnik i biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Od 2006 wiceprzewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej.
  Diecezja śląsko-łodzka – jedna z 3 diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Łodzi. Ordynariuszem diecezji jest biskup Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski. Diecezja śląsko-łódzka powstała w 1910 jako kustodia, po konsekracji biskupiej kapłana Leona Marii Andrzeja Gołębiowskiego i jest pierwszym w historii biskupstwem w Łodzi. O oprawę muzyczną podczas uroczystości kościelnych dba chór diecezjalny.
  Mariawita – starokatolickie pismo wydawane przez Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, w którym prezentowane są artykuły, reportaże i wiadomości z życia tegoż Kościoła. Kwartalnik można nabyć w cenie 5 zł we wszystkich parafiach Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także pocztą. Pismo "Mariawita" ukazuje się od 1907.
  Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów (właściwie Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania, popularna nazwa mariawici) - wspólnota kapłanów założona na początku XX wieku przez św. Feliksę Marię Franciszkę Kozłowską. Przełożonym Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów jest ks. bp Michał Maria Ludwik Jabłoński.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.