• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia św. Franciszka z Asyżu w Łodzi - starokatolicka mariawitów  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Stanisław Maria Andrzej Jałosiński (ur. 4 października 1904, zm. 29 lipca 1986) – biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Konsekrowany 4 października 1955. Pełnił funkcję biskupa diecezji śląsko-łódzkiej.Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Pabianicach – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Obszar[edytuj kod]
   Osobny artykuł: Cmentarz mariawicki w Łodzi.

  Parafia w Łodzi należy do największych parafii mariawickich w Polsce; skupia wiernych zamieszkujących Łódź i okoliczne miejscowości. Parafia liczy około 1200 wiernych.

  Placówka posiada cmentarz wyznaniowy, punkt katechetyczny oraz kościół parafialny. Proboszcz parafii w Łodzi sprawuje także opiekę nad parafią Trójcy Przenajświętszej w Piątku oraz parafią Przenajświętszego Sakramentu w Pabianicach.

  Historia[edytuj kod]

  Swoje powstanie parafia św. Franciszka z Asyżu w Łodzi, wiąże z postacią ks. Edwarda Marksa. Za przynależność do Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów został przeniesiony na wikariat do Góry św. Małgorzaty i tam zasuspendowany. Pierwszą mszę mariawicką w Łodzi odprawiono 5 maja 1906 w kaplicy przy ul. Widzewskiej 7 (obecnie Jana Kilińskiego). Na terenie Łodzi mariawityzm zyskał duże uznanie, życie liturgiczne przeniosło się do wynajętego pofabrycznego budynku przy ul. Stefana Żeromskiego 74, a w czerwcu 1906 zakupiono od małżeństwa Halladinów posesję przy ul. Franciszkańskiej 27 za kwotę 22 tys. rubli. 7 września 1906 rozpoczęto budowę kościoła, a już 1 listopada dokonano poświęcenia wzniesionej świątyni pw. św. Franciszka z Asyżu.

  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Pabianice – miasto i gmina w województwie łódzkim, w powiecie pabianickim. Drugie co do liczby mieszkańców miasto aglomeracji łódzkiej. Pabianice należą do Związku Miast Polskich. Pod względem liczby ludności są trzecim (po Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim) miastem w województwie łódzkim a 59. w Polsce. Pod względem powierzchni miasto znajduje się na 9. pozycji w województwie łódzkim a 150. w Polsce. Były miastem duchownym.

  W Łodzi znajdowała się jeszcze parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ul. Nawrot 104 oraz pw. Przenajświętszego Sakramentu przy ul. Podleśnej 22 (obecnie ul. Marii Skłodowskiej-Curie). Obie te placówki zostały utracone z powodu odejścia od Kościoła Mariawitów w 1913 kapł. E. Marksa. 3 stycznia 1907 został wydany w tutejszej drukarni pierwszy numer "Mariawity". W latach 1908–1910 parafia w Łodzi wybudowała dom szkolny oraz pięciopiętrowy przy ul. Franciszkańskiej 29.

  Góra Świętej Małgorzaty – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie łęczyckim, w gminie Góra Świętej Małgorzaty.Aglomeracja łódzka – aglomeracja monocentryczna w środkowej części województwa łódzkiego, z miastem centralnym Łodzią.

  Proboszczowie parafii[edytuj kod]

 • kapł. Serafin Maria Edward Marks (1906–1910)
 • bp Leon Maria Andrzej Gołębiowski (1910–1933)
 • bp Janusz Maria Szymon Bucholc (1933–1945)
 • bp Stanisław Maria Andrzej Jałosiński (1945–1983)
 • bp Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski (1983–1997)
 • bp Michał Maria Ludwik Jabłoński (1997–2007)
 • bp Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski (od 2007)
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.TVP3 (TVP3 Regionalna, pot. Trójka, Program trzeci Telewizji Polskiej lub Regionalna Trójka) – kanał informacyjno-publicystyczny Telewizji Polskiej (TVP), funkcjonujący w latach 2002-2007; "połączona sieć skoordynowanych programów regionalnych tworzonych i rozpowszechnianych przez oddziały terenowe TVP, z pasmem wspólnym".


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia Trójcy Przenajświętszej w Piątku – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).
  Stanisław Moniuszko herbu Krzywda (ur. 5 maja 1819 w Ubielu, zm. 4 czerwca 1872 w Warszawie) – polski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista; autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: Halka, Straszny dwór i Paria.
  Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski (ur. 2 stycznia 1937 w Łęce) – polski biskup starokatolicki, ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP (od 2007) i proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Poprzednio, w latach 1997–2007, zwierzchnik i biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Od 2006 wiceprzewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej.
  Diecezja śląsko-łodzka – jedna z 3 diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Łodzi. Ordynariuszem diecezji jest biskup Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski. Diecezja śląsko-łódzka powstała w 1910 jako kustodia, po konsekracji biskupiej kapłana Leona Marii Andrzeja Gołębiowskiego i jest pierwszym w historii biskupstwem w Łodzi. O oprawę muzyczną podczas uroczystości kościelnych dba chór diecezjalny.
  Mariawita – starokatolickie pismo wydawane przez Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, w którym prezentowane są artykuły, reportaże i wiadomości z życia tegoż Kościoła. Kwartalnik można nabyć w cenie 5 zł we wszystkich parafiach Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także pocztą. Pismo "Mariawita" ukazuje się od 1907.
  Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów (właściwie Zgromadzenie Kapłanów Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania, popularna nazwa mariawici) - wspólnota kapłanów założona na początku XX wieku przez św. Feliksę Marię Franciszkę Kozłowską. Przełożonym Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów jest ks. bp Michał Maria Ludwik Jabłoński.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.