• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminku

  Przeczytaj także...
  Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.Cmentarz mariawicki w Radzyminku – założony na początku XX wieku, cmentarz mariawicki położony we wsi Radzyminek. Na cmentarzu spoczywają wyznawcy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i Kościoła Katolickiego Mariawitów.
  Powiat płoński – powiat w Polsce (w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Płońsk.

  Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminkumariawicka parafia diecezji warszawsko-płockiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

  Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Radzyminku, w gminie Naruszewo, powiecie płońskim, województwie mazowieckim. Parafia posiada cmentarz grzebalny położony nieopodal kościoła. Proboszczem parafii jest kapł. Dariusz Maria Gabriel Grabarczyk, który na stałe mieszka przy parafii Nawiedzenia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę w Pepłowie.

  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski (ur. 2 stycznia 1937 w Łęce) – polski biskup starokatolicki, ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP (od 2007) i proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Łodzi. Poprzednio, w latach 1997–2007, zwierzchnik i biskup naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Od 2006 wiceprzewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej.

  Historia parafii[]

  W 1906 w kościele rzymskokatolickim Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Radzyminie nastąpił rozłam, w wyniku którego część wiernych przyłączyła się do nowo powstałego Kościoła Mariawitów wraz ze swoim proboszczem ks. Czesławem Czerwińskim (od 1895 prowadził on ukryte życie zakonne pod imieniem Maria Maciej). Konflikt między katolikami a mariawitami przebiegał bardzo ostro i drastycznie. W trakcie bójek i napadów na dwór rodziny Jaworowskich w Radzyminie, pchnięta bagnetem, zginęła jedna kobieta – mariawitka. W 1907 mariawici postawili w Radzyminku niewielki kościół parafialny. W 1935, wskutek rozłamu w mariawityzmie zwolennicy arcybiskupa Jana M. Michała Kowalskiego utworzyli odrębną parafię z siedzibą w Michałowie.

  Diecezja warszawsko-płocka – jedna z trzech diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Płocku. Biskupem diecezji jest kapłan Michał Maria Ludwik Jabłoński, zwierzchnik Kościoła.Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.

  Proboszczowie parafii[]

 • 1906–1917 – kapł. Czesław Maria Maciej Czerwiński
 • 1917–1921 – kapł. Antoni Maria Serafin Bołłoczko
 • 1923–1935 – wakat
 • 1935–1953 – kapł. Władysław Maria Wiktor Rżysko
 • 1954–1956 – kapł. Władysław Maria Hieronim Żaboklicki
 • 1957–1960 – kapł. Ireneusz Maria Stefan Adamiec
 • 1961–1983 – kapł. Zdzisław Maria Włodzimierz Jaworski
 • 1983–1987 – kapł. Piotr Maria Grzegorz Dróżdż
 • 1987–2015 – kapł. Ireneusz Maria Stefan Adamiec
 • od 2015 – kapł. Dariusz Maria Gabriel Grabarczyk
 • Nabożeństwa[]

 • Nabożeństwa niedzielne o godz. 11:00;
 • Nabożeństwa w tygodniu o godz. 7:00 zgodnie z ogłoszeniem;
 • Adoracja miesięczna – 20. dnia każdego miesiąca.
 • Bibliografia[]

 • Parafia mariawicka pw. św. Piotra i Pawła w Radzyminku, naruszewo.pl (dostęp w dn. 12.08.2014)
 • St. Rybak, Mariawityzm: dzieje i współczesność, Warszawa 2011, s. 193.
 • St. Rybak, Mariawityzm: studium historyczne, Warszawa 1992.
 • Parafia Nawiedzienia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę w Pepłowie – mariawicka parafia diecezji warszawsko-płockiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jan Maria Michał Kowalski, właściwie Jan Kowalski (ur. 25 grudnia 1871 w Latowiczu, zm. 26 maja 1942 w Hartheim) – polski duchowny, arcybiskup mariawicki, minister generalny Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, zwierzchnik Związku Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania w latach 1903-1910, zwierzchnik Kościoła Katolickiego Mariawitów w latach 1910-1919, zwierzchnik Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w latach 1919-1935, założyciel i zwierzchnik Kościoła Katolickiego Mariawitów (denominacja felicjanowska) w latach 1935-1940, święty Kościoła Katolickiego Mariawitów, teolog i reformator mariawityzmu, pisarz, publicysta, autor projektu katedry mariawickiej w Płocku.
  Gmina Naruszewo – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie ciechanowskim.
  Michałowo – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Naruszewo, przy drodze krajowej nr 50.
  Adoracja miesięczna – forma cyklicznego nabożeństwa odprawianego w kościołach i kaplicach mariawickich, polegająca na wspólnotowej adoracji Przenajświętszego Sakramentu.
  Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Michałowie – parafia kustodii warszawskiej Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.048 sek.