• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe

  Przeczytaj także...
  Wacław Maria Innocenty Gołębiowski (ur. 8 czerwca 1913, zm. 2 sierpnia 1985) – biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1934, sakrę biskupią - 4 października 1955. W latach 1965-1972 Biskup Naczelny Kościoła.Kościół Starokatolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – kościół chrześcijański nurtu katolickiego prawnie działający na terenie Polski i Francji. Obecnie liczy około 30 tysięcy wyznawców, głównie na Mazowszu. Siedzibą władz Kościoła jest miasto Płock, gdzie rezyduje biskup naczelny ojciec Michał Maria Ludwik Jabłoński. Organem prasowym wspólnoty jest kwartalnik Mariawita.
  Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei – parafia rzymskokatolicka w Okrzei należąca do dekanatu Żelechów diecezji siedleckiej.

  Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździemariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. Jest to jedna z najmniejszych parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

  Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Goździe, w gminie Kłoczew, powiecie ryckim, województwie lubelskim. Proboszczem parafii jest kapłan Zenon Maria Krzysztof Czyżewski, który dojeżdża z parafii Wniebowzięcia NMP w Żeliszewie Dużym. W pobliżu kościoła parafialnego znajduje się również kaplica parafii Kościoła Katolickiego Mariawitów.

  Wojciechówka – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie ryckim, w gminie Kłoczew. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.Gmina Kłoczew – gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie ryckim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie siedleckim.

  Cmentarz parafialny (współużytkowany z parafią Kościoła Katolickiego Mariawitów) znajduje się ok. 1 km na zachód od wsi.

  Historia parafii[]

  Na początku XX wieku wikarym parafii w Okrzei został ks. Jan Modrzejewski. Wiosną 1906 doszło do rozłamu w parafii na zwolenników mariawitów i ich przeciwników. Większa część parafii poparła mariawitów, którzy zajęli okrzejski kościół. 31 marca 1906 parafię nawiedzał ks. Jan Maria Michał Kowalski (późniejszy arcybiskup, zwierzchnik Kościoła Mariawitów), co spowodowało niepokoje w Okrzei i nasiliło spór między rzymskokatolikami a mariawitami. Wkrótce odebrano mariawitom prawo użytkowania Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Okrzei, wskutek czego około 6 tysięcy wiernych przeniosło swoje życie duchowe do drewnianej kaplicy mariawickiej w Goździe, którą poświęcono 6 stycznia 1907.

  Diecezja lubelsko-podlaska – jedna z trzech diecezji Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Polsce, ze stolicą w Wiśniewie. Ordynariuszem diecezji jest bp Michał Maria Ludwik Jabłoński, rezydujący w Płocku.Cmentarz mariawicki w Goździe – założony na początku XX wieku, cmentarz mariawicki położony we wsi Gózd, na terenie parafii Kościoła Katolickiego Mariawitów Przenajświętszego Sakramentu w Goździe oraz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe. Cmentarz wyznaniowy znajduje się ok. 1 km na zachód od wsi.

  Pierwszym proboszczem parafii w Goździe okazał się być właśnie Jan Maria Ignacy Modrzejewski. W 1929 parafia liczyła 818 wiernych. Mariawici mieszkali głównie w Goździe (324 osoby), Grabowie Szlacheckim (230), Rzyczynie (78), Sokoli (56), Wojciechówce (16) i Bramce (15 osób). Z czasem ks. Modrzejewski odstąpił od mariawityzmu i nawrócił się na rzymskokatolicyzm, a wraz z nim ponad tysiąc wyznawców. W 1935 w parafii nastąpił rozłam, w wyniku którego większość mariawitów przeszła do Kościoła Katolickiego Mariawitów i utworzyła odrębną parafię (obecnie pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu).

  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Powiat rycki – powiat w Polsce (województwo lubelskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ryki. Jest to najdalej na zachód wysunięty powiat województwa lubelskiego.

  Od końca lat 50. wobec niszczejącego budynku drewnianej kaplicy, mariawici starali się o budowę kościoła parafialnego; uwieńczono ją w 1962. 16 września tegoż roku nastąpiło poświęcenie nowego kościoła parafialnego w Goździe, dokonane w obecności licznej grupy wyznawców przez biskupów Jana Marię Michała Sitka, Janusza Marię Szymona Bucholca oraz Wacława Marię Innocentego Gołębiowskiego.

  Jan Maria Michał Sitek (ur. 23 października 1906, zm. 24 listopada 1970) – biskup Kościoła Starokatolickiego Mariawitów pełniący w latach 1957-1965 funkcję Biskupa Naczelnego tego Kościoła.Poświęcenie kościoła (konsekracja kościoła) (łac. dedicatio ecclesiae) – uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni, zastrzeżone dla biskupa.

  W latach 1934–1984 proboszczem parafii był kapł. Józef Maria Czesław Orzechowski, od 1984 jego następcą jest kapł. Zenon Maria Krzysztof Czyżewski.

  Nabożeństwa[]

 • Nabożeństwa niedzielne o godz. 15:00 (I i IV niedziela miesiąca);
 • Adoracja miesięczna – 26. dnia każdego miesiąca (odprawiana w najbliższą niedzielę).
 • Przypisy

  1. Maryawici w Lubelskiem i na Podlasiu, Lublin 1909, s. 32-35.
  2. A. Jemielita, Recepcja mariawityzmu na ziemi lubelskiej – ruch odnowy katolickiej, czy sekta religijna? (Referat wygłoszony na XXI Ogólnopolskim Zjeździe Historyków Studentów Lublin), Lublin 2013.
  3. Rys historyczny gminy Kłoczew, gminne centrum informacji (dostęp w dn. 5.08.2014).
  4. K. Mazur, Mariawityzm w Polsce, Kraków 1992, s. 63-105.
  5. Uroczystość konsekracji kościoła w Goździe, "Mariawita" 1962 nr 5, s. 15-17.
  Kościół Katolicki Mariawitów w Rzeczypospolitej Polskiej – chrześcijański kościół starokatolicki nurtu i tradycji mariawickiej, prawnie działający na terenie Polski. Siedzibą władz Kościoła jest miejscowość Felicjanów w powiecie płockim. Zwierzchnikiem Kościoła jest siostra biskupka Damiana Maria Beatrycze Szulgowicz. Kościół liczy obecnie około 2 tysięcy wyznawców i 11 duchownych. Posiada 19 placówek, w tym 1 czynny kościół i 17 kaplic.Województwo lubelskie – jednostka samorządu terytorialnego i podziału administracyjnego Polski o powierzchni 25 122,49 km². Obejmuje obszar Niziny Południowopodlaskiej, Polesia Wołyńskiego, Wyżyny Lubelskiej, Wyżyny Wołyńskiej i Kotliny Sandomierskiej. Zamieszkuje je 2,15 mln osób. Siedzibą władz wojewódzkich jest Lublin.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Parafia Przenajświętszego Sakramentu w Goździe – mariawicka parafia kustodii warszawskiej, Kościoła Katolickiego Mariawitów w RP.
  Mariawityzm – grupa wyznań chrześcijańskich powstała w Polsce na przełomie XIX i XX wieku, oparta na objawieniu Miłosierdzia Bożego, którego miała dostąpić polska zakonnica Feliksa Kozłowska, która po objawieniach w 1893 podjęła misję uzdrowienia polskiego duchowieństwa. Wspólnota mariawicka działała początkowo w ramach Kościoła rzymskokatolickiego zachowując jego zwyczaje i praktyki pobożnościowe, jednak w 1906, po ekskomunice nałożonej przez papieża Piusa X na założycielkę i księdza Jana Kowalskiego, została z niego wyłączona.
  Jan Maria Michał Kowalski, właściwie Jan Kowalski (ur. 25 grudnia 1871 w Latowiczu, zm. 26 maja 1942 w Hartheim) – polski duchowny, arcybiskup mariawicki, minister generalny Zgromadzenia Kapłanów Mariawitów, zwierzchnik Związku Mariawitów Nieustającej Adoracji Ubłagania w latach 1903-1910, zwierzchnik Kościoła Katolickiego Mariawitów w latach 1910-1919, zwierzchnik Starokatolickiego Kościoła Mariawitów w latach 1919-1935, założyciel i zwierzchnik Kościoła Katolickiego Mariawitów (denominacja felicjanowska) w latach 1935-1940, święty Kościoła Katolickiego Mariawitów, teolog i reformator mariawityzmu, pisarz, publicysta, autor projektu katedry mariawickiej w Płocku.
  Adoracja miesięczna – forma cyklicznego nabożeństwa odprawianego w kościołach i kaplicach mariawickich, polegająca na wspólnotowej adoracji Przenajświętszego Sakramentu.
  Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żeliszewie Dużym – mariawicka parafia diecezji lubelsko-podlaskiej, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP. W skład parafii wchodzi także kaplica w Dąbrówce-Stanach, gdzie nabożeństwo odbywa się tylko 14 września. Proboszcz parafii opiekuje się także parafią Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Goździe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.