• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Świętej Rodziny i św. Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewie

  Przeczytaj także...
  Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).Sobolew – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie garwolińskim, w gminie Sobolew. Miejscowość jest siedzibą gminy Sobolew. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie siedleckim. Przez Sobolew przebiega droga wojewódzka nr 807, która nazywa się tutaj ul. Kościuszki.
  Kościół łaciński, Kościół katolicki obrządku łacińskiego, Kościół rzymskokatolicki, Kościół zachodni – największa liczebnie część Kościoła katolickiego, mająca własną, odrębną tradycję liturgiczną oraz własną i odrębną strukturę. Głową Kościoła rzymskokatolickiego jest biskup Rzymu, czyli papież. Z danych opublikowanych w Annuario Pontificio z 2010 roku wynika, że do Kościoła łacińskiego należy ok. 1 mld 130 mln ludzi czyli ok. 98,5% katolików.

  Parafia Świętej Rodziny i Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Sobolewieparafia rzymskokatolicka w Sobolewie.

  Parafia erygowana w 1919. Obecny kościół parafialny murowany, zbudowany w latach 1983-1990. Dawny zabytkowy kościół, drewniany z 1817 roku, pełni rolę kaplicy dojazdowej.

  Terytorium parafii obejmuje: Sobolew, Godzisz, Kobusy, Nową Krępę oraz Kaleń Pierwszy.

  Bibliografia[]

 • Opis parafii na stronie diecezji siedleckiej. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama