• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Parafia Świętego Krzyża w Kozienicach

  Przeczytaj także...
  Kępa Wólczyńska – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice.Cudów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Przewóz.
  Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.

  Parafia Świętego Krzyża w Kozienicach - parafia rzymskokatolicka w dekanacie kozienickim.

  Historia[]

 • Pierwszy kościół drewniany był z fundacji Władysława Jagiełły i powstał w 1394 r. Spłonął on jednak w 1410 r. w wyniku napadu wojsk księcia Witolda. Parafia erygowana w 1482 roku. W 1557 r. został odbudowany i uposażony przez Zygmunta Augusta. Należał do par. Wargocin (dziś diecezja siedlecka) do 1559 r. Kościół został spalony w 1657, a odbudowany był w 1677. Kolejna drewniana świątynia została zbudowana w 1754, a rozebrana w 1869. Obecny kościół pw. Świętego Krzyża zbudowano w latach 1868 - 1869 staraniem ks Józefa Khauna, a konsekrował go w 1869 bp. Józef Michał Juszyński. Odnowienia świątyni dokonano w 1887. Polichromię wykonał art. Zdzisław Jasiński.
 • Wewnątrz 2 ołtarze rokokowe i obrazy XVII i XVIII/XIX wieku m.in. obraz Matki Boskiej (XVII w.) oraz obraz Świętej Rodziny namalowany przez Wojciecha Gersona w 1888 roku. Dzwon kościelny pochodzi z 1564 roku.

  Wymysłów – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Przewóz.Aleksandrówka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice, przy drodze krajowej nr 79.

  Grupy parafialne[]

  LSO, Żywy Różaniec

  Proboszczowie[]

 • 1924 - 1965 - ks. Jan Klimkiewicz
 • 1965 - 1987 - ks. Stefan Siedlecki
 • 1987 - 1998 - ks. Tadeusz Borowski
 • 1998 - 2010 - ks. kan. Edward Warchoł
 • 2010 - nadal - ks. kan. Kazimierz Chojnacki
 • Terytorium[]

 • Do parafii należą: Kozienice (oprócz osiedla Energetyków), Aleksandrówka, Augustów, Cudów, Dąbrówki, Holendry, Janów, Kępa Wólczyńska, Kociołki, Nowiny, Przewóz, Wójtostwo, Wólka Tyrzyńska, Wymysłów.
 • Bibliografia[]

 • Rocznik Diecezji Radomskiej - 2007 ISBN 978-83-920767-7-3
 • Linki zewnętrzne[]

 • Opis parafii na niezależnej stronie Kozienic
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Dąbrówki dawniej też Dąbrówka – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice.Ministrant lub minister (łac. ministro, -are; -avi; -atum – służyć, posługiwać, pomagać) – w katolicyzmie: osoba posługująca przy celebracji Mszy świętej oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby, czy nabożeństwa). Ministranci są wiernymi świeckimi. Zaleca się, aby po okresie przygotowawczym zostali uroczyście pobłogosławieni do pełnienia funkcji ministranta w Zgromadzeniu Liturgicznym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Święta Rodzina, czasami nazywana też Najświętszą Rodziną – w teologii chrześcijańskiej rodzina, której członkami byli Jezus Chrystus, Najświętsza Maria Panna i święty Józef. Jak poświadcza Ewangelia Mateusza, genealogiczne pochodziła ona z rodu Dawida.
  Michał Józef Juszyński, herbu Twardost (ur. 18 września 1793 w Bielinach, zm. 24 listopada 1880 w Sandomierzu) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup diecezjalny sandomierski w latach 1859–1880.
  Wojciech Gerson (ur. 1 lipca 1831 w Warszawie, zm. 25 lutego 1901 tamże) – polski malarz, pejzażysta, przedstawiciel realizmu, historyk sztuki, pedagog.
  Kozienice – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim. Siedziba władz powiatu i miejsko-wiejskiej gminy Kozienice. Położone nad rzeką Zagożdżonką, na Nizinie Środkowomazowieckiej, historycznie w Małopolsce.
  Zygmunt II August (ur. 1 sierpnia 1520 w Krakowie, zm. 7 lipca 1572 w Knyszynie) – od 1529 wielki książę litewski, od 1530 król Polski (koregent), samodzielne rządy od 1548, od 1569 władca zjednoczonego państwa – Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
  Holendry Kozienickie – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Kozienice.
  Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy chrześcijańskiej, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, i obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem. O tej modlitwie nie ma żadnej wzmianki w Piśmie Świętym, a cała symbolika oparta jest na objawieniach maryjnych (potwierdzonych przez Kościół katolicki) niemających nic wspólnego z Biblią.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.