• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paradise - Nevada

  Przeczytaj także...
  Winchester – census-designated place (CDP) w hrabstwie Clark, w amerykańskim stanie Nevada, na terenie którego znajduje się odcinek bulwaru Las Vegas Strip. Jest to jeden z wielu CDP, pozostających na obszarze niemunicypalnym na południe od miasta Las Vegas. Zgodnie ze spisem powszechnym z 2000 roku, populacja Winchester wynosiła 26,958 osób. W adresach pocztowych nie funkcjonuje nazwa "Winchester, NV"; zamiast tego, United States Postal Service wykorzystuje oznaczenie "Las Vegas, NV" jako nazwę lokalizacji dla wszystkich kodów ZIP podległych Winchester.United States Census Bureau (oficjalna nazwa Bureau of the Census) – rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spis ludności Stanów Zjednoczonych (United States Census).
  United States Postal Service (USPS) - niezależna agencja Rządu Stanów Zjednoczonych, utworzona w 1971 r. , jako "niezależna placówka działu wykonawczego" . Jest jedną z niewielu agencji, której upoważnienie wynika bezpośrednio z Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Faktycznie, powstała w 1775 r., jako United States Post Office (U.S.P.O.), w wyniku postanowień Drugiego Kongresu Kontynentalnego.

  Paradisemiejscowość spisowa (unincorporated town, czyli miasto niemunicypalne) w hrabstwie Clark, na południe od Las Vegas, w stanie Nevada. Jest to największa miejscowość spisowa w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych (większe jest Honolulu na Hawajach). Zgodnie ze spisem powszechnym z 2010 jej populacja wynosiła ponad 223 000 osób. Ponieważ nie ma praw miejskich, zarządzana jest przez radę hrabstwa Clark.

  Hrabstwo Clark – hrabstwo w południowej części stanu Nevada. Zamieszkane przez 1 710 551 osób, czyli ponad połowę populacji Nevady. Stolicą jest Las Vegas.Port lotniczy Las Vegas-McCarran – międzynarodowy port lotniczy położony 5 km na południe od Las Vegas. Jest jednym z największych portów lotniczych w USA. W 2006 obsłużył 46 193 329 pasażerów.
  Las Vegas Strip, w dużej części ulokowane w Paradise

  W Paradise znajduje się port lotniczy Las Vegas-McCarran, Uniwersytet Nevady w Las Vegas i większość bulwaru Las Vegas Strip, w tym Caesars Palace i MGM Grand. Z tego powodu część turystów odwiedzających Las Vegas w rzeczywistości większość czasu spędza na obszarze Paradise. Mimo to Paradise jest relatywnie mało znane na arenie krajowej i międzynarodowej. Przyczynia się do tego fakt, że w adresach pocztowych nie funkcjonuje nazwa „Paradise, NV”; zamiast tego United States Postal Service stosuje oznaczenie „Las Vegas, NV” jako nazwę lokalizacji dla wszystkich kodów ZIP podległych Paradise.

  Las Vegas Strip ("the Strip") – odcinek Las Vegas Boulevard o długości około 6,8 km, formalnie podległy Las Vegas, jednak w rzeczywistości wykraczający poza granice miasta, głównie na jednostki niemunicypalne: Paradise oraz Winchester. Większość the Strip została wyróżniona przez National Scenic Byway i włączona do programu All-American Road, czyli dróg typowo amerykańskich.MGM Grand Las Vegas – superluksusowy hotel i kasyno, położony przy bulwarze Las Vegas Strip w Paradise, w stanie Nevada. Stanowi własność korporacji MGM Resorts International.

  Historia[ | edytuj kod]

  W grudniu 1950 utworzone zostało Town of Paradise. W kwietniu 1951 założono Paradise A, a w styczniu 1952 powołano do życia również Paradise B. W 1953 Paradise A przekształcono w Winchester, natomiast Paradise B w Paradise.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Według spisu powszechnego z 2000 roku Paradise zamieszkiwało 186 070 osób; było 77 209 gospodarstw domowych i 43 314 rodzin.

  Charakterystyka rasowa w 2000 roku była następująca: 72,51% biali, 23,47% Hiszpanie lub Latynosi, 6,59% Afroamerykanie, 0,77% Indianie, 6,52% Azjaci, 0,59% przybysze z wysp Pacyfiku, 8,37% inne rasy, zaś 4,65% reprezentowało co najmniej dwie rasy.

  Honolulu – stolica i największe miasto amerykańskiego stanu Hawaje, położone w hrabstwie Honolulu na wyspie Oʻahu.Census-designated place (CDP) – jednostka osadnicza w USA, termin ten używany jest przez Amerykański Urząd Statystyczny do celów statystycznych, na przykład przy spisach powszechnych.

  Z 77 209 gospodarstw domowych 24,6% zamieszkiwały dzieci poniżej 18 roku życia, 39,7% stanowiły małżeństwa mieszkające razem, 10,5% prowadzone były wyłącznie przez kobiety (bez obecnego męża), a 43,9% stanowiły nierodziny. 31,9% ze wszystkich gospodarstw domowych zamieszkiwały osoby indywidualne, natomiast 7,5% zamieszkiwały osoby samotne powyżej 65 roku życia. Średnia wielkość gospodarstwa domowego wynosiła 2,39, a średnia wielkość rodziny 3,04.

  Obszar niemunicypalny (ang. unincorporated area) – w niektórych krajach anglosaskich – zamieszkane lub niezamieszkane terytorium, nieposiadające własnej administracji, a więc praw miejskich, które pozwalałyby na egzekucję podatków lokalnych. Takie obszary znajdują się w jurysdykcji większych jednostek terytorialnych, jak powiat, hrabstwo, prowincja, stan, a nawet na szczeblu państwowym.Las Vegas (wymowa:/lɑːs ˈveɪɡəs/) – najbardziej zaludnione miasto w amerykańskim stanie Nevada, w hrabstwie Clark. Na arenie międzynarodowej kojarzone jest przede wszystkim z grami hazardowymi, zakupami oraz wyszukanymi restauracjami. Las Vegas, które samo siebie określa mianem Światowej Stolicy Rozrywki, słynie z ogromnych kasyn i powiązanych z nimi atrakcji. Tolerancja dla różnych form rozrywki dla pełnoletnich przypisała Las Vegas tytuł Miasta Grzechu.

  Według kryterium wiekowego populacja Paradise składała się w 21,2% z osób w wieku poniżej 18 lat, w 10,8% z osób w wieku 18-24, w 33,3% z osób w wieku 25-44, w 23,6% z osób w wieku 15-64, a także w 11,1% z osób w wieku co najmniej 65 lat. Średni wiek wynosił 35 lat. Na 100 kobiet przypadało 109,1 mężczyzn.

  Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).

  Średni dochód jednego gospodarstwa domowego w Paradise wynosił 39 376 dolarów, natomiast średni dochód przypadający na jedną rodzinę równy był 46 578 dolarów. Mężczyźni generowali średni dochód w wysokości 31 412 dolarów, zaś kobiety 25 898 dolarów. Dochód per capita równał się 21 258 dolarów. Około 8,1% rodzin oraz 11,8% całej populacji miasta żyło poniżej relatywnej granicy ubóstwa; 15,3% osób z tej grupy osób nie ukończyło 18 roku życia, natomiast 7,6% miało co najmniej 65 lat.

  Przypisy[ | edytuj kod]


  Reklama

  Czas generowania strony: 0.844 sek.