• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Para-ski

  Przeczytaj także...
  Celność lądowania - najważniejszą i najstarszą konkurencją w spadochroniarstwie były skoki indywidualne na celność lądowania. Pierwsze międzynarodowe zawody spadochronowe w skokach na celność lądowania zorganizowano w 1919 roku w Stanach Zjednoczonych. W Europie pierwsze zawody spadochronowe na celność lądowania rozegrano w Rzymie w 1922 roku. Zwycięzca zawodów Maddaluno lądował w odległości 79 m od celu. W tej konkurencji ocenie podlegało lądowanie w odległości do 300 m. W miarę wzrostu poziomu sportu spadochronowego odległość tę stopniowo zmniejszano do 100 m, a później do 25 i 10 m. W chwili obecnej odległość ta wynosi 16 cm, a średnica centrum koła to tylko 2 cm. Zawodnicy wyskakują z wysokości 1100 m, wysokość może być obniżona maksymalnie do 700 m. Każdy zawodnik lub zespół sam sobie wybiera punkt wyskoku. W kolejkach pucharowych lepszy zawodnik w parze może sobie wybrać punkt wyskoku. Przy lądowaniu skoczków maksymalna dopuszczalna prędkość wiatru przy ziemi wynosi pomiędzy 6 m/s a 8 m/s. Wynik jest mierzony elektronicznie przez przyrząd do automatycznego pomiaru. W celu uniknięcia obrażeń zawodnicy muszą używać odpowiedniego obuwia. Również w celu uzyskania dokładnego wyniku obuwie to musi być specjalnie zaostrzone od strony pięty. Lepszy wynik to mniejsza odległość w centymetrach od środka przyrządu elektronicznego do pomiaru.Slalom gigant – olimpijska konkurencja narciarska, rozgrywana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, pośrednia w swoim charakterze między zjazdem a slalomem.
  Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.

  Para-Ski – spadochronowa dyscyplina sportowa łącząca spadochroniarstwo z narciarstwem, składająca się z slalomu giganta, pływania, strzelania i skoków spadochronowych na celność lądowania.

  Opis dyscypliny sportowej[ | edytuj kod]

  Zgodnie z „Kodeksem Sportowym FAI” jedną z dyscyplin w sporcie spadochronowym jest Para-Ski. W Polsce po raz pierwszy zawody tego typu zorganizował w 1969 roku Aeroklub Jeleniogórski. Od 1995 roku XIX Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy w Bielsku-Białej organizuje regularnie na przełomie lutego i marca w Bielsku-Białej i Szczyrku „Puchar Polski Para-Ski”.

  Szczyrk (niem. Schirk) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Miejscowość o charakterze turystyczno-wypoczynkowym.Broń boczna – to broń noszona przez żołnierzy u boku, do której zalicza się broń palną (pistolety, rewolwery), a w szerszym znaczeniu także broń sieczną (szable, bagnety) i kordziki.

  Zawody Para-Ski składają się następujących konkurencji:

 • bieg slalom gigant
 • pływanie stylem dowolnym na dystansie 50 m
 • strzelanie z broni krótkiej
 • grupowa i indywidualna celność lądowania.
 • Jeżeli z powodu braku śniegu lub innych przeszkód meteorologicznych nie da się przeprowadzić biegu slalomu giganta, wykonuje się dwa biegi na krótszej trasie (po około 30 sekund każdy). Długość trasy do slalomu wynosi około 1000 m, różnica wysokości startu i mety to około 250 m, liczba bramek to od 12 do 15% różnicy wysokości.

  Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI - Fédération Aéronautique Internationale) – międzynarodowa federacja zrzeszająca aerokluby narodowe, założona w 1905 roku w Paryżu.Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.

  Źródło

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ryszard Olszowy. Wiosenny Para-Ski – w lutym!. „Spadochroniarz – Magazyn Spadochroniarzy Polskich”. 74 (2/2014), s. 11, 2014. Wiesław lwański (Redaktor Naczelny). Warszawa: Związek Polskich Spadochroniarzy, 6 Brygada Powietrznodesantowa. ISSN 1426-5168 (pol.). [dostęp 2016-01-11]. 
 • Ryszard Olszowy. Jubileuszowy XX wielobój zimowy „Para-Ski” 2015. „Spadochroniarz – Magazyn Spadochroniarzy Polskich”. 77 (1/2015), s. 10–11, 2015. Wiesław lwański (Redaktor Naczelny). Warszawa: Związek Polskich Spadochroniarzy, 6 Brygada Powietrznodesantowa. ISSN 1426-5168 (pol.). [dostęp 2016-01-11]. 
 • Para-Ski (pol.). Sekcja Spadochronowa „Wawel” Kraków. [dostęp 2016-01-14].
 • Spadochron – statek powietrzny, który wykorzystując opór powietrza do zmniejszenia prędkości opadania w atmosferze, pozwala na bezpieczne wylądowanie podwieszonego skoczka, sprzętu lub ładunku.Bielsko-Biała (czes. Bílsko-Bělá, niem. Bielitz-Biala) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. Jest siedzibą władz powiatu bielskiego, Euroregionu Beskidy, diecezji bielsko-żywieckiej Kościoła rzymskokatolickiego i diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, a także głównym miastem aglomeracji bielskiej i centralnym ośrodkiem Bielskiego Okręgu Przemysłowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Związek Polskich Spadochroniarzy (ZPS) - stowarzyszenie skupiające ludzi związanych ze spadochroniarstwem z siedzibą w Warszawie.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  6 Brygada Powietrznodesantowa im. gen. bryg. Stanisława Franciszka Sosabowskiego (6 BPD) – związek taktyczny wojsk aeromobilnych Sił Zbrojnych RP, Jednostka Wojskowa 2250.
  Spadochroniarstwo – sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych, w których - zależnie od dyscypliny - ocenie podlega element składowy skoku, np. wykonywanie akrobacji w swobodnym spadaniu, wykonanie akrobacji na otwartej czaszy lub precyzja lądowania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.