Papua Zachodnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Papua Zachodnia (indonez. Papua Barat) – prowincja w Indonezji na wyspie Nowa Gwinea; powstała w 2003 r. z części prowincji Papua jako Irian Jaya Zachodni (Irian Jaya Barat). Nazwę prowincji na obecną zmieniono 7 lutego 2007.

Wyspy Raja Ampat (indonez. Kepulauan Raja Ampat) - archipelag w Indonezji między morzem Seram i Oceanem Spokojnym na zachód od półwyspu Ptasia Głowa; administracyjnie wchodzi w skład prowincji Papua Zachodnia tworząc dystrykt Raja Ampat ze stolicą w Waisai; powierzchnia 46 296 km²; około 30 tys. mieszkańców; główne wyspy Waigeo, Misool, Salawati, Batanta.Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.

Powierzchnia prowincji wynosi 140 376 km²; zamieszkuje ją 963 tys. mieszkańców (2019); stolicą jest Manokwari. Dzieli się na 1 okręg miejski i 8 dystryktów. Obejmuje półwysep Ptasia Głowa oraz leżące na zachód wyspy Raja Ampat (m.in. Waigeo, Misool, Salawati).

Główne miasta: Sorong, Manokwari, Fak-fak.

Papuasi - autochtoniczna ludność Nowej Gwinei, ok. 7 milionów, pierwotna kultura materialna (nie znali pisma, posługiwali się kamiennymi narzędziami).Kota (do 1999 roku kotamadya) – jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od prowincji, równa rangą z kabupaten (dystryktem). Status kota uzyskują większe miasta po spełnieniu określonych kryteriów. Kota dzielą się na kecamatan - odpowiedniki gmin.

Od powstania Indonezji na wyspie działa silny ruch separatystyczny, dążący do oderwania Irianu od Indonezji. W listopadzie 2004 doszło do ugody, na mocy której prowincji Irian Jaya Zachodni przyznano autonomię. Nie zgodzono się jednak na ponowne połączenie prowincji Irian Jaya Zachodni i Papua, z obawy przed dążeniami do przyłączenia kraju do Papui-Nowej Gwinei.

Pojęcie autonomia pochodzi od (staro)greckiego αυτονομία, (αὐτονομία) autonomía = możliwość stanowienia norm samemu sobie, samodzielność prawna. Dziś używa się go w zależności od dyscypliny (gospodarka, prawo, polityka) lub kontekstu w znaczeniu suwerenność, niezawisłość, niezależność, samorządność, (całkowita lub częściowa).Kabupaten - jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od prowincji, równa rangą z kota (okręgiem miejskim). Kabupaten dzielą się na kecamatan - odpowiedniki gmin.

Określenie „Papua Zachodnia” bywa także odnoszone do całej zachodniej części Nowej Gwinei (na którą administracyjnie składają się prowincje Papua i Papua Zachodnia), w opozycji do wschodniej części wyspy (należącej do niepodległej Papui-Nowej Gwinei).

Podział administracyjny[ | edytuj kod]

Papua Zachodnia dzieli się na 8 dystryktów (kabupaten) i jedno miasto (kota), w nawiasie są stolice:

Salawati (indonez. Pulau Salawati) - wyspa w Indonezji na Oceanie Spokojnym w grupie wysp Raja Ampat; powierzchnia 1622.9 km², długość linii brzegowej 200.2 km; ok. 9 tys. mieszkańców.Misool (Misoöl, indonez. Pulau Misool) - jedna z wysp Indonezji na morzu Seram w grupie wysp Raja Ampat; powierzchnia 2033.6 km², długość linii brzegowej 269.5 km; ok. 6 tys. mieszkańców.
 • Fak-fak (Fak-fak)
 • Kaimana (Kaimana)
 • Manokwari (Manokwari)
 • Raja Ampat (Waisai)
 • Sorong (Sorong)
 • Kota Sorong (miasto)
 • Sorong Selatan (Teminabuan)
 • Teluk Bintuni (Bintuni)
 • Teluk Wondama (Rasiei)


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Kaimana – miasto portowe w Indonezji w prowincji Papua Zachodnia. Według spisu ludności z 2010 roku liczy blisko 14 tys. mieszkańców. Jest stolicą kabupatenu Kaimana.
  Dystrykt (od łac. districtus) to nazwa jednostki administracyjnej, a także okręgu sądowego, wyborczego lub innego, stosowana współcześnie lub dawniej w wielu państwach. Dystrykty mogą być zarówno jednostkami administracyjnymi najwyższego rzędu (np. w Izraelu, Luksemburgu, czy na Cyprze), jak i niższych rzędów (np. w RPA, czy Indii).
  Kota (do 1999 roku kotamadya) – jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od prowincji, równa rangą z kabupaten (dystryktem). Status kota uzyskują większe miasta po spełnieniu określonych kryteriów. Kota dzielą się na kecamatan - odpowiedniki gmin.
  Papua - prowincja w Indonezji obejmująca zachodnią część Nowej Gwinei z wyjątkiem półwyspu Ptasia Głowa, który w 2003 roku odłączono, tworząc tam nową prowincję Irian Jaya Zachodni (od 2007 jako Papua Zachodnia). Powierzchnia 365466 km² (największa w Indonezji); 2101 tys. mieszkańców (2006); stolica Jayapura. Dzieli się na 1 okręg miejski i 19 dystryktów.
  Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Indonezja – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii, którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców.

  Reklama