• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paproć - Góry Słonne

  Przeczytaj także...
  Góry Słonne (niem. Berge Saana, staropol. Góry Sanockie, Słonna Góra 1877 ) – pasmo górskie, należące do Gór Sanocko-Turczańskich, w Karpatach Wschodnich. Pasmo przebiega z północnego zachodu na południowy wschód. Nigdy nie został dokładnie zdefiniowany obszar kryjący się pod tą nazwą, zwyczajowo przyjmuje się, że dotyczy on gór na wschód od doliny Sanu, na północ od Leska po Olszanicę.Park Krajobrazowy Gór Słonnych – park krajobrazowy znajdujący się na terenie województwa podkarpackiego i leży na terenie gmin Lesko, Olszanica, Sanok, Tyrawa Wołoska i Ustrzyki Dolne (powiaty bieszczadzki, leski i sanocki).
  Góry Sanocko-Turczańskie (522.11) – niewielkie pasmo górskie w Karpatach Wschodnich, przecięte granicą polsko-ukraińską.

  Paproć (503 m n.p.m.) – szczyt w Górach Sanocko-Turczańskich.

  Leży w Górach Słonnych, jest zakończeniem bocznego odgałęzienia odbiegającego od głównego grzbietu z południowego stoku góry Przysłup (658 m n.p.m.) na południowy zachód. Od zachodu dolina Wujskiego oddziela Paproć od masywu Granickiej (575 m n.p.m.), natomiast południowe stoki opadają ku dolinie Sanu. Wzniesienie jest, z wyjątkiem niewielkiego obszaru na północnym zboczu, całkowicie zalesione; znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych.

  San (ukr. Сян) – rzeka w południowo-wschodniej Polsce, prawobrzeżny dopływ Wisły. Długość – 443,4 km. Na odcinku ok. 55 km tworzy granicę między Polską i Ukrainą (od miejsca położonego kilkaset metrów od źródeł, aż do wielkiego zakola wokół Łysani koło Smolnika nad Sanem). Powierzchnia zlewni – 16 861 km² (14 390 km² w Polsce, 2471 km² na Ukrainie.

  Nie prowadzą tędy znakowane szlaki turystyczne.

  Bibliografia[]

  1. Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie. Mapa turystyczna. Skala 1:75000. Wydanie trzecie. Warszawa: PPWK SA. ISBN 83-7329-436-8.
  2. Lesko, Sanok, Zagórz i okolice. Mapa turystyczna. Wydanie II. Rzeszów: OPGK Rzeszów SA, 1999. ISBN 83-87027-26-10.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.